ՀՔԾ-ն հաստատում է Քոչարյանի գործով դատավորի աշխատասենյակում խուզարկության լուրերը. առգրավումների մասին լռում են 07/17/2019   15:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց լուրը, որ երեկ ՀՔԾ աշխատակիցները խուզարկություն են իրականացրել Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում:
Նա նշեց, որ խուզարկությունը իրականացվել է ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակում, սակայն առայժմ այլ մանրամասներ չեն կարող հայտնել, այդ թվում՝ տեղեկատվություն չտրամադրեցին, թե արդյոք
խուզարկությունների արդյունքում կատարվել են առգրավումներ։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Գրիգորյանն այն դատավորն է, որը, հիմք ընդունելով Արցախի ներկա ու նախկին նախագահների երաշխավորության միջնորդությունը, 2019 թվականի մայիսի 18-ին փոխել էր Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը՝ կալանավորումը, իսկ մայիսի 20-ին որոշել կասեցնել քրեական գործի վարույթը ու դիմել ՍԴ։ Արդեն հայտնի է, որ ՍԴ-ն մասամբ վարույթ է ընդունել դատավորի դիմումը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հրաժարվեց դեպքի վերաբերյալ որեւէ մեկնաբանություն տալ, այդ թվում՝ ասել, թե արդյոք ԲԴԽ-ն նախապես տեղեկացվել է դատավորի աշխատասենյակում կատարված դատավարական գործողությունների մասին։

В Спецследственной службе Армении подтвердили информацию об обыске в кабинете судьи по делу Кочаряна 07/17/2019   15:38  |  Лента новостей
Пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян в беседе с “ФактИнфо” подтвердила информацию о проведенном накануне сотрудниками ССС обыске в кабинете судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна.
Она отметила, что обыск был проведен в рамках уголовного дела, расследуемого в ССС, однако на данном этапе иных подробностей они сообщить не могут. В ведомстве также не сообщили, была ли произведена выемка.
Напомним, судья Давид Григорян 18-го мая изменил второму президенту Армении Роберту Кочаряну меру пресечения с заключения под стражу на  личное поручительство бывшего и действующего президентов Арцаха Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна. А 20-го мая он принял решение приостановить производство по уголовному делу и обратиться в Конституционный суд. Уже известно, что КС частично принял обращение судьи к производству.
В Генеральной прокуратуре Армении в ответ на запрос “ФактИнфо” отказалась предоставить какие-либо сведения относительно данного случая, в том числе, по поводу того, был ли высший судебный совет Армении заранее извещен о проведенном в кабинете судьи процессуальном действии.