«Օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովի պաշտպանի հաղորդումը Դատախազությունն ուղարկել է ՀՔԾ 07/16/2019   10:57  |  Քրեական խրոնիկոն
Քաղաքացիություն չունեցող, նախկինում դատապարտված եւ օրերս Ֆրանսիայի Հանրապետություն արտահանձնված «օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովի պաշտպանի հաղորդումը Դատախազությունն ուղարկել է Հատուկ Քննչական ծառայություն՝ նյութեր նախապատրաստելու։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ տեղեկացրեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը։
Քալաշովի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ հաղորդումը վերաբերում է Քալաշովի ենթադրյալ ապօրինի արտահանձնմանը,  նրան մարմնական վնասվածքներ պատճառելուն, ինչպես նաեւ՝ Ոստիկանության թերացմանը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 5-ին Քալաշովին արտահանձնել էին Ֆրանսիայի Հանրապետություն։ Պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը մեզ հետ զրույցում ասել էր, որ Քալաշովին մի քանի ժամ պահել էին «Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային բաժնում եւ սկզբնապես իրենց թույլ չեն տվել տեսակցել։ Ավելի ուշ, երբ ստացվել էր տեսակցել, պաշտպանները պարզել էին, որ նրա մարմնի վրա առկա են բազմաթիվ վնասվածքներ եւ հաղորդում էին ներկայացրել Ոստիկանություն, սակայն ըստ պաշտպանի՝ Ոստիկանությունից ոչ ոք չէր ժանանել։
Պաշտպանների խոսքով՝ արտահանձնումն ապօրինի է, քանի որ նրան արտահանձնելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը բողոքարկվել է Վճռաբեկ դատարան, եւ Վճռաբեկ դատարանի որոշում դեռեւս չկա:
Նշենք, որ Քալաշովը Ֆրանսիայի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից հետախուզվում էր 2015 թվականից։ Ըստ Ոստիկանության պաշտոնական հաղորդագրության՝ նրան մեղադրանք էր առաջադրվել Ֆրանսիայի քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար։ Մասնավորապես, նա մեղադրվում է փողերի լվացման, գողացված իրերը թաքցնելու, ինչպես նաեւ չարագործների խմբավորման հանցագործության նախապատրաստմանը մասնակցություն ունենալու մեջ։
Քալաշովը 2 տարի 9 ամիս է, ինչ ապրում էր Հայաստանում։ Նրան 10 տարով կացության կարգավիճակ էր տրվել։ Նա ամուսնացած է ՀՀ քաղաքացու հետ, ունի անչափահաս զավակ։

Прокуратура Армении передала заявление “вора в законе” Мераба Калашова в Спецследственную службу 07/16/2019   11:38  |  Криминальная хроника
Прокуратура Армении направила заявление адвоката ранее судимого, не имеющего гражданства “вора в законе” Мераба Калашова, которого на днях экстрадировали во Францию, в Специальную следственную службу  на подготовку материалов. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армену Аревик Хачатрян.
Как отметил в беседе с корреспондентом “Фактинфо” его адвокат Армен Мелконян, заявление касается  предполагаемой незаконной экстрадиции Калашова, причинения ему телесных повреждений, а также упущений в работе Полиции.
Напомним, 5-го июня Калашова экстрадировали во Францию. Его адвокат в беседе с “ФактИнфо” заявил, что Калашова несколько часов удерживали в линейном отделе аэропорта “Звартноц” и сначала им не позволяли увидеться с ним. Позже, когда им удалось повидать его, адвокаты выяснили, на его теле выявлены множественные травмы и подали заявление в Полицию, однако, по словам адвоката, никто из Полиции не приехал.
По словам адвоката, его подзащитного экстрадировали незаконно, поскольку решение суда об эго экстрадиции было обжаловано в Кассационный суд, который еще не вынес постановления.
Отметим, что Мераб Калашов разыскивается правоохранительными органами Франции с 2015 года. Согласно официальному сообщению Полиции, ему предъявлено обвинение в совершении преступных деяний, предусмотренных Уголовным кодексом Франции. В частности, eгo  обвиняют по статьям “участие в подготовке преступления”, “сокрытие имущества, похищенного организованной преступной группой” и “отмывание денег”.
Калашов прожил в Армении два года и девять месяцев. Ему дали вид на жительство сроком на 10 лет. Он женат на гражданке Армении и воспитывает несовершеннолетнего ребенка.