«Օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովը կհանձնվի Ֆրանսիային 11/15/2018   11:00  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազը որոշում է կայացրել «օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու նպատակով Ֆրանսիայի Հանրապետության իրավասու մարմիններին հանձնումը թույլատրել:
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան, այս մասին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
«Նկատի ունենալով այն, որ Մերաբ Քալաշովը հետախուզվում է Ֆրանսիայի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից, և առկա է նրա հանձնման մասին ՖՀ իրավասու մարմնի միջնորդությունը, դատախազի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Քալաշովին հանձնման նպատակով կալանավորելու մասին: Դատարանի որոշմամբ միջնորդությունը բավարարվել է: Վերջինիս նկատմամբ կիրառվել է հանձնման նպատակով կալանավորում՝ 2 ամիս ժամկետով: ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից որոշում է կայացվել Քալաշովի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու նպատակով ՖՀ իրավասու մարմիններին հանձնումը թույլատրելու վերաբերյալ»,- նշեցին ՀՀ դատախազություն կապերի բաժնից:
ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության ծառայողներն ավելի վաղ նոյեմբերի 6-ին Նուբարաշենից ոստիկանություն բերման են ենթարկել նախկինում դատապարտված, քաղաքացիություն չունեցող, Ֆրանսիայի իրավապահների կողմից հետախուզման մեջ գտնվող 1975 թվականին ծնված «օրենքով գող» Մերաբ Քալաշովին: Նա Ֆրանսիայի Հանրապետության իրավապահների կողմից 2015 թվականից հետախուզվում էր Ֆրանսիայի քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով (չարագործների խմբավորման համար հանցագործություն նախապատրաստելը, կազմակերպված խմբավորման կողմից գողացված իրերը թաքցնելը, փողերի լվացում):
16:44 22/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» «Անդիկ»-ը ձերբակալվել է
13:34 22/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔրեական աշխարհում «Ալո» մականունով հայտնի «օրենքով գողին» մեղադրանք է առաջադրվել
18:00 02/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄոսկվայում ձերբակալել են քիլլերին, ով վեց տարի առաջ սպանել է Դեդ Հասանի ընկերոջը
12:45 31/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գողերի» հավաքը կասեցվել է ոստիկանների կողմից (տեսանյութ)

"Вора в законе" Мераба Калашова выдадут Франции 11/15/2018   11:40  |  Криминальная хроника
Генеральный прокурор Армении принял решение разрешить выдачу "вора в законе" Мераба Калашова правоохранительным органам Франции для осуществления уголовного преследования. Об этом в ответ на запрос "Арменпресс" сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры РА.
"С учетом того, что Мераб Калашов разыскивается правоохранительными органами Франции и наличия ходатайства компетентного органа Франции, прокурором подано ходатайство об аресте Калашова с целью выдачи. Суд постановил удовлетворить ходатайство. В отношении него применена мера пресечения в виде заключения под стражу сроком на 2 месяца с целью выдачи", - сообщили агентству в пресс-службе надзорного ведомства.
6 ноября сотрудники Главного управления уголовного розыска полиции Армении подвергли приводу из Нубарашена ранее судимого, не имеющего гражданства 43-летнего "вора в законе" Мераба Калашова, разыскиваемого с 2015 года правоохранительными органами Франции по целому ряду статей – подготовка преступления для группы злоумышленников, укрывательство краденого, отмывание денег.
16:12 01/08/2018  |  Криминальная хроникаВор в законе Сурик лишился титула
16:52 31/01/2018  |  Криминальная хроникаВ Литве совершено покушение на «вора в законе» Чили
10:09 14/12/2017Суд в Греции приговорил «вора в законе» Дато Кутаисского к 16 годам лишения свободы
12:33 06/10/2017  |  Криминальная хроникаСуд в России приговорил вора «в законе» Арсенa Ереванскoго к трем с половиной годам заключения
10:53 24/03/2017  |  Криминальная хроникаВ Москве задержан «вор в законе» «Леван Гальский»
11:59 16/03/2017  |  Криминальная хроникаВ Москве задержан “вор в законе” Серго Самтредский
11:55 31/01/2017  |  Криминальная хроникаВ России задержали армянского «вора в законе» Арсена Ереванского
15:20 22/11/2016  |  Криминальная хроникаГрузинский “вор в законе” Мирико Кутаисский будет депортирован из РФ
09:52 28/09/2016  |  Криминальная хроникаВ Ростове-на-Дону произошла воровская «бойня»
09:40 12/07/2016  |  Криминальная хроникаОдин из самых влиятельных «воров в законе» Шакро Молодой задержан в Москве