«Պարզապես ծիծաղելի է». ԱԳՆ-ն հերքում է Մնացականյան-Լավրով հանդիպման ժամանակ Քոչարյանի գործի հետ կապված նախապայմաններ առաջ քաշելու լուրը 07/16/2019 10:39 | Քաղաքական
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հերքում է մամուլում տարածված լուրերը, թե Մոսկվան պայման է առաջ քաշել Հայաստանի առաջ՝ մինչեւ հոկտեմբեր Ռոբերտ Քոչարյանին ազատելու վերաբերյալ։
Նշենք, որ նման տեղեկատվություն տարածվել էր մամուլի կողմից, ըստ որի՝ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին է փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այն դիրքորոշումը, ըստ որի՝ եթե նրա հոկտեմբերին նախատեսված այցի ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանը չլինի ազատության մեջ, ապա գազի գնի շուրջ բանակցություններն անիմաստ և անարդյունք են լինելու:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Նաղդալյանը վստահեցրեց, որ նման քննարկում չի եղել և ավելացրեց. «կասկածելի աղբյուրների հիման վրա արվող ենթադրությունները, պարզապես, ծիծաղելի են»:

В МИД Армении опровергли информацию о выдвинутых Москвой условиях Еревану по поводу Кочаряна в ходе встречи Мнацаканяна и Лаврова 07/16/2019   12:22  |  Политика
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян опровергла муссируемую в прессе информацию о том, что Москва выдвинула Еревану условие - освободить второго президента Армении Роберта Кочаряна до октября текущего года.
Отметим, что ранее в прессе появились сведения о том, что якобы глава МИД РФ Сергей Лавров передал своему армянскому коллеге Зограбу Мнацаканяну позицию президента России Владимира Путина, согласно которой если в ходе его предстоящего в октябре визита в Ереван Роберт Кочарян не окажется на свободе, то переговоры вокруг цены на газ окажутся напрасными и безрезультатными.
В беседе с корреспондентом “Фактинфо” Нагдалян заверила, что подобного разговора не было. По ее словам, это - предположения, основанные на сомнительных источниках. В МИД Армении назвали эту информацию просто смехотворной.