Բակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Արման Կիրակոսյանի ընտանիքին 07/08/2019   15:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հուլիսի 8-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արման Կիրակոսյանի ընտանիքին:  Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
«Խոր ցավով տեղեկացա Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արման Ջոնի Կիրակոսյանի վաղաժամ մահվան մասին:
Արման Կիրակոսյանը հայ լավագույն դիվանագետներից էր, մարդ, ով, զբաղեցնելով տարբեր պատասխանատու պաշտոններ ՀՀ արտգործնախարարության կենտրոնական ապարատում եւ դիվանագիտական առաքելություններում, իրեն դրսեւորել է որպես փորձառու, բանիմաց, հմուտ մասնագետ, պարկեշտ եւ հայրենասեր անձնավորություն:
Մեծ էր նրա ավանդն Արցախի շահերի պաշտպանության, տարբեր միջազգային հարթակներում մեր հանրապետության մասին ճշմարտացի տեղեկատվության ներկայացման գործում:
Արման Կիրակոսյանի պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր սրտերում:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին, մաղթում եմ տոկունություն ու ոգու կորով»։

Президент Арцаха: Арман Киракосян был одним из лучших армянских дипломатов 07/08/2019   17:57  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Бако Саакян8 июля направил телеграмму соболезнования семье Чрезвычайного и полномочного посла Республики Армения в Объединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Армана Киракосяна.
В телеграмме, которую приводит пресс-служба президента Арцаха, говорится:
"С глубоким прискорбием узнал о преждевременной кончине Чрезвычайного и полномочного посла РА в Объединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии Армана Джоновича Киракосяна.
Арман Киракосян был одним из лучших армянских дипломатов, который, занимая разные ответственные должности в центральном аппарате Министерства иностранных дел и дипломатических миссиях РА, проявил себя как опытный, высококлассный специалист, скромная и патриотичная личность.
Он внес большой вклад в дело защиты интересов Арцаха, представления объективной информации о нашей республике на разных международных площадках.
Светлая память об Армане Киракосяне навсегда останется в наших сердцах.
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично выражаю соболезнование всем родным и близким покойного, желаю стойкости и силы духа".