ՍԴ-ի անունից շնորհավորում եմ Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա կապակցությամբ. Հրայր Թովմասյան 07/05/2019   10:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունն այն միակ իրավական հենքն է, որից ածանցվում է ամբողջ հանրային իշխանության լեգիտիմությունը,- հայտարարել է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը՝  շնորհավորելով Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ։
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի անունից շնորհավորում եմ Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա կապակցությամբ:
Սահմանադրությունը պետության ողնաշարն է, իրավական պետության հիմքերի հիմքը։ Պետության կայուն զարգացման, անվտանգության, պետական ինստիտուտների անխափանության պաշտպանն ու գլխավոր երաշխավորը Սահմանադրությունն է:
Ազգային պետություն ունենալու մեր ժողովրդի բաղձալի երազանքն ու հանուն դրա մղած պայքարի կենսագործումն անխզելիորեն փոխկապակցված են օրենքի գերակայության հաստատման հետ: Գերակայություն, որի տառի պահպանումը պարտադիր կլինի բոլորի և յուրաքանչյուրի համար, որը բարձրագույն արժեք կլինի ոչ միայն օրվա իշխանության, այլև յուրաքանչյուր քաղաքացու համար:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունն այն միակ իրավական հենքն է, որից ածանցվում է ամբողջ հանրային իշխանության լեգիտիմությունը:
Իմ խորին համոզմամբ՝ ուժեղ, ժողովրդավար և զարգացող Հայաստան հնարավոր է կառուցել ոչ թե զգացմունքի, այլ բացառապես օրենքների և Սահմանադրության գերակայության պայմաններում: Վստահ եմ, որ պետք է առաջնորդվենք այս գաղափարով և միասին կառուցենք իշխանության տարանջատման սկզբունքի պահպանման և փոխադարձ հարգանքի հենքի վրա զարգացող պետություն:
Մեր ժողովուրդը վաստակել է սահմանադրականության իրավունքը, և այսօր` Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրը, մենք արժանացել ենք միմյանց շնորհավորելու այս պատվին` ի փառս Հայաստանի Հանրապետության և ՀՀ Սահմանադրության։
ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆ
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ»
18:14 04/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակ չկա. Հրայր Թովմասյան
10:01 02/07/2019  |  ՄամուլՈւշագրավ դրվագներ Հրայր Թովմասյանի անցյալից. «Ժամանակ»
13:29 21/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես տեսնում եք, ես հիմա գնում եմ աշխատանքի.Հրայր Թովմասյանը չի մեկնաբանել Վահե Գրիգորյանի հայտարարությունը
12:06 20/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանին
13:37 06/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել
10:18 04/06/2019  |  ՄամուլԻշխանությունն ուսումնասիրում է Հրայր Թովմասյանի «դոսյեները». «Հրապարակ»
15:44 31/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀրայր Թովմասյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությանը

Демократическую Армению возможно построить не на эмоциях, а исключительно в условиях верховенства Конституции - Товмасян 07/05/2019 11:18 | Лента новостей
Председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян сегодня, 5 июля, направил поздравительное послание по случаю Дня Конституции.
"Дорогие соотечественники. От имени Конституционного суда Республики Армения поздравляю по случаю дня Конституции и государственных символов. Конституция является стержнем государства, основой основ правового государства. Защитником и главным гарантом стабильного развития государства, безопасности, бесперебойного функционирования государственных институтов является Конституция”, - говорится в послании.
Грайр Товмасян в своем послании также отметил, что Конституция Армении является единственной правовой основной, из которой вытекает легитимность всей общественной власти.
“По-моему глубокому убеждению, сильную, демократическую и развивающуюся Армению возможно построить не на эмоциях, а исключительно в условиях верховенства законов и Конституции. Убежден, что мы должны руководствоваться этой идеей и вместе построить государство, развивающееся на основе соблюдения принципа разделения властей и взаимного уважения", – отмечается в поздравительном послании.