Երեւանում 19-ամյա ուսանողուհին բեմադրել է իր եւ եղբոր 3-ամյա դստեր առևանգումը՝ գումար պահանջելու համար 06/06/2019   12:08  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են ուսանողուհու կողմից իրեն և եղբոր երեքամյա դստերն առևանգումից ազատելու համար որպես փրկագին 1.000.000 ՀՀ դրամ պահանջելու պատրվակով խաբեությամբ ազգականներից հափշտակություն, ինչպես նաև՝ սուտ մատնություն կատարելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ:Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության  հետ կապերի բաժնից:
Երևան քաղաքի բնակչուհին՝ ծնված 1999 թվականին, ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնականի բաժնում հաղորդում է տվել այն մասին, որ անհայտ անձը 2019 թվականի մայիսի 8-ին դանակի սպառնալիքներով Երևան քաղաքի Արցախի փողոցի շենքերից մեկի մուտքում հանելով իր բլուզը, կիսամերկ վիճակում նկարել է իրեն, ապա ճշտել համացանցում ունեցած իր կայքերի գաղտնաբառերը և իր կիսամերկ լուսանկարները հրապարակելու ու իր հարազատներին վնասելու սպառնալիքով հարկադրել է վերցնել եղբոր երեքամյա դստերն ու դուրս գալ տնից, ում պահանջը կատարելով եղբոր դստեր հետ միասին գնացել է այգի։
Ըստ 19-ամյա ուսանողուհու հաղորդման՝ այգում գտնվելու ընթացքում, իբր հեռախոսով հետևել է, թե ինչպես է անհայտ անձը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի՝ իրեն պատկանող «մեսենջեր» հավելվածի միջոցով իր անունից նամակագրություն վարել մոր և եղբոր հետ, վերջիններիս տեղեկացրել իրենց առևանգման մասին և որպես ազատման փրկագին պահանջել 1.000.000 ՀՀ դրամ` սպառնալով, որ գումարը չտալու դեպքում այլևս չեն տեսնի իրենց:
Աղջիկը միաժամանակ նշել է, որ իրեն ահաբեկած անձի պահանջով, իր հարազատների կողմից IDram վճարային համակարգով իր հաշվեհամարին ուղարկված գումարից կանխիկացրել է 600.000 ՀՀ դրամ և այն թողել նշված անձի մատնանշած տաքսի ավտոմեքենայում, ապա եղբոր դստեր հետ միասին վերադարձել տուն:
Քննչական գործողությունների և Ոստիկանության հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդյունքում պարզվել են մի շարք հանգամանքներ:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ 19-ամյա աղջկա կողմից ներկայացված հաղորդման մեջ մատնանշված հանգամանքներն իրականությանը չեն համապատասխանում:
Միաժամանակ պարզվել է նաև, որ խաբեությամբ, ձևացնելով անհայտ անձի կողմից իր և եղբոր դստեր առևանգումը, ծնողներից և եղբորից աղջիկը պահանջել և խարդախությամբ հափշտակել է գումար:
Դեպքի առթիվ  2019 թվականի մայիսի 27-ին ՀՀ ոստիկանության Էրեբունու բաժնում  հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 333-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը նախաքննություն կատարելու նպատակով ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժին և 30.05.2019թ. ընդունվել վարույթ:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝  3-րդ կուրսի ուսանողուհին, ակնկալելով բարելավել ընտանիքի ֆինանսական վիճակը, գտնվելով հեռուստասերիալի ազդեցության ներքո, որում ինչ-որ մեկին առևանգել են և պահանջել փրկագին, որոշել է նման բան կազմակերպել, որպեսզի ծնողները դիմեն որևէ մեկին՝ պարտքով գումար տալու խնդրով, իսկ այն ստանալուց հետո, գումարը  տրամադրել ծնողներին՝ բացատրելով, որ անցել է աշխատանքի։
Այդ նպատակով 2019 թվականի մայիսի 17-ին, եղբոր երեքամյա դստեր հետ զբոսնելու  պատրվակով դուրս է եկել տնից, ապա իր անձնական կայք-էջից, այլ անձի անունից կապ է հաստատել մոր և եղբոր հետ՝ հայտնելով, որ իրենց առևանգել են և ներկայացրել է պահանջ՝ 1.000.000 ՀՀ դրամ գումար իր հաշվեհամարին փոխանցելու վերաբերյալ՝ սպառնալով, որ ոստիկանություն դիմելու և գումարը չփոխանցելու դեպքում իրենց այլևս չեն տեսնի:
Երեխայի հայրը՝ 19-ամյա ուսանողուհու եղբայրը, սպառնալիքները որպես իրական ընդունելով, կնոջ մորաքրոջից պարտքով գումար է վերցրել և նույն օրը, պահանջը ներկայացնելուց երեք ժամվա ընթացքում, IDram վճարային համակարգի միջոցով, սպառնալիքների հեղինակի մատնանշած, վերջինիս անվամբ բացված հաշվեհամարին է փոխանցել 820.000 ՀՀ դրամ գումար։
Այնուհետև, համոզվելով գումարի փոխանցման մասին, աղջիկը կանխիկացրել է 600.000 ՀՀ դրամը և վերադարձել տուն`պնդելով առևանգման մասին։
Մի քանի օր անց, տեղեկանելով, որ մայրը ոսկեղենն է գրավադրել՝ պարտքով վերցված գումարը վերադարձնելու նպատակով, պատմել է ողջ եղելությունը, մորը տվել 600.000 ՀՀ դրամն ու նրա հետ միասին կանխիկացրել հաշվեհամարին մնացած 220.000 ՀՀ դրամը:

“Насмотрелась сериалов”: студентка из Еревана инсценировала похищение ради выкупа в 1 млн. драмов 06/06/2019   15:07  |  Лента новостей
В Ереване студентка инсценировала свое похищение и похищение трехлетней племянницы, чтобы получить выкуп в 1 млн. драмов. Об этом в четверг сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По данным следствия, жительница Еревана 1999 года рождения заявила в Полицию, что 8 мая 2019 года у подъезда одного из домов на улице Арцаха неизвестный, угрожая ей ножом, заставил ее снять блузку и  сфотографировал ее в полуобнаженном виде. Затем он уточнил у девушки пароли ее профилей в социальных сетях и, пригрозив опубликовать  снимки, где она запечатлена в полуголом виде,  и навредить родным, заставил девушку взять с собой трехлетнюю племянницу, выйти из дома и отправиться в сад.
Согласно заявлению 19-летней студентки, в саду мужчина якобы через ее мессенджер вступил в переписку с матерью и братом, сообщил им о похищении и потребовал в обмен на освобождение 1 млн. драмов, пригрозив, что в случае отказа родные больше не увидят их.
Девушка рассказала, что по требованию похитителя обналичила 600 тысяч драмов из суммы, перечисленной родными на ее счет посредством платежной системы IDram, и оставила деньги в указанном злоумышленником такси, а затем вместе с племянницей вернулась домой.
В результате предпринятых  следственными органами и Полицией совместных мероприятий было установлено, что указанные в заявлении 19-летней девушки обстоятельства не соответствуют действительности. Оказалось, что девушка сымитировала похищение якобы незнакомым человеком, выманила обманом деньги и присвоила их.
По данному факту 27 мая с.г. было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 2 части 2 статьи 178 (“Мошенничество в крупных размерах”) и части 1 статьи 333 (“Ложный донос”) УК РА, которое  было направлено в следственный отдел ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен на производство предварительного расследования и 30 мая 2019 года принято к производству.
Согласно добытым следствием данным, студентка 3-го курса захотела улучшить финансовое состояние семьи и, находясь под воздействием просмотра телесериалов, решила провернуть авантюру с похищением и выкупом, чтобы родители одолжили у кого-нибудь деньги, которые она собиралась вернуть родителям, объяснив им, что устроилась на работу.
С этой целью 17 мая 2019 года под предлогом прогулки с трехлетней племянницей девушка вышла из дома, затем со своего личного профиля в соцсети от имени постороннего человека связалась со своими матерью и братом, сообщив им о своем похищении, и потребовала перечислить на ее счет 1 млн. драмов.
При этом она от имени злоумышленника потребовала не обращаться в Полицию и немедленно перечислить деньги, пригрозив, что в противном случае родные больше не увидят ее.
Отец ребенка - брат 19-летней студентки, поверив угрозам, одолжил у тети своей жены деньги и в тот же день перечислил на указанный якобы злоумышленником счет 820 тыс. драмов.
Девушка обналичила 600 тыс. драмов и вернулась домой, настаивая на похищении.
Несколько дней спустя, узнав, что мать заложила свои золотые украшения, чтобы вернуть взятые в долг деньги, девушка рассказала всю правду, отдала матери 600 тыс. драмов и вместе с ней обналичила остальные 220 тыс. драмов.
Сообщается, что 19-летняя девушка дала признательные показания. Предварительное следствие продолжается.