Սպանություն կատարելու կասկածանքով Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան 06/04/2019   21:04  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՔԾ-ն հաղորդագրություն է տարածել 2008 թ. մարտի 1-ի գործով սպանության դրվագներից մեկի բացահայտման մասին։
«2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում 04.06.2019 թվականին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանք կատարելու` հրազենի գործադրմամբ Զաքար Հովհաննիսյանին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու կասկածանքով ձերբակալվել է 2008 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատարի տեղակալի, նույն ինքը` շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Գեղամ Պետրոսյանը»,-այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Զ.Հովհաննիսյանը 2008թ. մարտի 2-ին` ժամը 02-ին, անգիտակից վիճակում տեղափոխվել է Երևանի թիվ 3 կլինիկական հիվանդանոց` որովայնի հրազենային վնասվածքով։ Վիրահատության ընթացքում արձանագրվել է նրա կենսաբանական մահը։
Զաքար Հովհաննիսյանը մարտի 1-ին որովայնի շրջանում հրազենային վնասվածք է ստացել «ՊՄ» ատրճանակից արձակված կրակոցի հետեւանքով
Դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ Զաքար Հովհաննիսյանի դիակի վրա հայտնաբերվել է հրազենային մուտքի անցք որովայնի առաջնային մակերեսին` էպիգաստրալ շրջանում, լյարդի, ստոծանու և ձախ թոքի ստորին բլթի, գոտկային մկանի միջանցիկ վնասվածքներ, գոտկային ձախ կեսի հետին մակերեսի արյունազեղում, որոնք հետևանք են գնդակով լիցքավորված հրազենից արձակված կրակոցի ներգործության: Զաքար Հովհաննիսյանի մահվան պատճառ է հանդիսացել արյան սուր կորուտը:
Դիահերձման ժամանակ Զաքար Հովհաննիսյանի մարմնից հանվել է 9 մմ տրամաչափի 1 գնդակ: Դատաձգաբանական փորձաքննության եզրակացության համաձայն՝ նշված գնդակը գործարանային արտադրության 9մմ տրամաչափի փամփուշտի մաս կազմող կրակված գնդակ է: Իսկ նման փամփուշտները նախատեսված են «ՊՄ» և «ԱՊՍ» ատրճանակների համար: Գնդակի վրայի կրակման հետքերը բնորոշ են «ՊՄ» ատրճանակից կրակված հետքերին:
09:42 04/06/2019  |  ՄամուլՄարտի 1-ի դեպքերից տուժած ո՞ր ոստիկանները կարող են աջակցություն ստանալ. «Ժողովուրդ»
19:23 03/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն մերժել է Արսեն և Լևոն Ջուլֆալակյանների հետ կապված միջադեպով պայմանավորված քրեական գործի հարուցումը
17:03 31/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանությունում հայտնաբերված չարաշահումներով քրեական գործ է հարուցվել
14:14 29/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն ոչ հերքում, ոչ հաստատում է Գագիկ Ծառուկյանի հարցաքննությունը
17:05 13/05/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՀՔԾ-ն քրեական գործ չի հարուցի ԲՀԿ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի դեմ

Бывший высокопоставленный чиновник Полиции Армении задержан по делу 1 марта: его подозревают в убийстве 06/05/2019 09:29 | Криминальная хроника
Бывший заместитель командующего войсками Полиции Армении Гегам Петросян был задержан 4 июня по подозрению в убийстве, совершенном в ходе событий 1-2 марта 2008 года. Об этом сообщает Специальная следственная служба.
“В рамках уголовного дела о событиях 1-2 марта 2008 года, расследуемого в Специальной следственной службе, 4-го июня по подозрению в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 104 (“Убийство”) УК Армении - умышленном лишении жизни Закара Ованнисяна с применением огнестрельного оружия, задержан Гегам Петросян, который по положению на 1 марта 2008 года занимал должность заместителя командующего войсками Полиции, начальника штаба”, - говорится в сообщении.
Как ранее сообщалось, около двух ночи 2 марта 2008 года З. Ованнисян с огнестрельным ранением в живот в бессознательном состоянии был госпитализирован в Третью клиническую больницу Еревана.
В ходе операции была констатирована его смерть.Согласно заключению судебно медицинской экспертизы трупа, на теле погибшего в ходе судебно-медицинской экспертизы было обнаружено отверстие от огнестрельной раны в области передней стенки брюшной полости. Причиной смерти Закара Ованнисяна стала острая потеря крови.
Во время вскрытия из тела Закара Ованнисяна была извлечена пуля калибра 9 мм..
Судебно -баллистическая экспертиза установила, что извлеченная пуля – стреляная пуля, составляющая часть патрона калибра 9мм.. А подобные патроны предназначены для пистолетов марки "ПМ" и "АПС”. Следы выстрела на пуле свойственны следам стрельбы из пистолета марки "ПМ”.