Ղրղզստանում ձերբակալվել են «օրենքով գող» Ազիզի մոտ քաղցկեղ ախտորոշած բժիշկներին 05/03/2019   17:08  |  Քրեական խրոնիկոն
Ղրղզստանի իրավապահները ձերբակալել են բժիշկներին, որոնք «օրենքով գող» Ազիզ Բաթուկաևի («Ազիզ») մոտ ախտորոշել են սուր լեյկոզ: Հիշեցնենք, որ մահացու ախտորոշման շնորհիվ «օրենքով գողի»՝ գաղութից վաղաժամկետ ազատման պատճառ է հանդիսացել, սակայն հետո հարուցվել է քրեական գործ:
Ինչպես հաղորդել է «Кабар» գործակալությունը՝ հղումով իրավապահ մարմինների իր աղբյուրին, բժիշկները ձերբակալվել են Ազիզի ազատ արձակման գործով հետաքննությունը վերսկսելու նպատակով: Անվտանգության աշխատակիցները համարել են, որ բժշկական եզրակացությունը «կեղծ» էր:
Ըստ «Քրեական Ռուսաստանի», «մահացու հիվանդ» Բաթուկաևը դուրս է եկել խիստ ռեժիմի գաղութից 2013 թ-ին: Նա 16 տարի պատիժ է կրել, իսկ վաղաժամկետ ազատման մասին դատական որոշումից 6 ժամ հետո Բաթուկաևը մեկնել է Բիշքեկից դեպի Գրոզնի: Ընդ որում, ըստ որոշ տվյալների,նրա տեղափոխումը  անձնական «Bombardier Challenger 300» - ով  (առավելագույն հարմարավետության մարդատար ինքնաթիռ) ապահովել է Պետդումայի պատգամավոր Ադամ Դելիմխանովը` Ռամզան Կադիրովի ամենամոտ ընկերը:
Չեչնիայում Ազիզը ունի ազդեցիկ աջակիցներ: Համացանցում բազմիցս տեսանյութեր են  երևացել, թե ինչպես է «օրենքով գողն» իր հանգիստն անցկացնում հանրապետության ժամանցային վայրերում:
2014 թ-ի ապրիլի 30-ին Նարընե քաղաքային դատարանը չեղյալ է հայտարարել  «օրենքով գողին» ազատելու իր իսկ որոշումը։  Բաթուկաևը ներկայումս միջազգային հետախուզման մեջ է:  Ղրղըզստանն այս տարիներին  ապարդյուն պայքարում է  փախուստի մեջ գնվող «քրեականին» նորից կալանավորելու համար։
21:51 02/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎրաստանը օգնել է ձերբակալել արտասահմանում 10 «օրենքով գող»
00:51 22/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԻնչպես են «օրենքով գողերը» ստանում իրենց մականունները
23:06 17/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Արա Արմավիրսկին յոթ տարվա ազատազրկման է դատապարտվել
20:15 10/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄոսկվայում գործարարի առևանգման համար ձերբակալվել է «օրենքով գող» Կազբեկ Ռիժին և կազմակերպված հանցախմբի երեք մասնակիցներ
19:18 09/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱզատ արձակված «օրենքով գող» Տարոյին անմիջապես կալանավորել են
18:42 01/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀատուկ ջոկատայինները ներխուժել են «օրենքով գողի» տուն
10:39 19/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԿասկածանքով բերման ենթարկվածի անձնական խուզարկությամբ զենք և զինամթերք է հայտնաբերվել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
20:49 16/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀայաստանը վրացական «օրենքով գողերի» կողմից երկիրը հեղեղելու երկյուղ ունի
19:52 14/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Տյուրիկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում
14:03 14/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱղբյուր. «Ֆրանցուզ» մականունով օրենքով գողը Նովայա Մոսկվայում դուրս է ընկել պատուհանից

В Киргизии задержаны врачи, диагностировавшие рак у «вора в законе» 05/03/2019   17:28
Силовики Киргизии задержали врачей, которые диагностировали у «вора в законе» Азиза Батукаева (Азиз) острый лейкоз. Напомним, что смертельный диагноз послужил поводом для досрочного освобождения «законника» из колонии, однако после по этому факту было возбуждено уголовное дело, передает «Преступная Россия».
Как сообщает агентства «Кабар» со ссылкой на источник в правоохранительных органах, врачи были задержаны в рамках возобновления расследования по делу об освобождении Азиза. Силовики полагают, что медицинское заключение было «липовым».
Как писала «Преступная Россия», из колонии строгого режима «смертельно больной» Батукаев вышел в 2013 году. Он отбывал 16-летний срок в городе Нарыне. Уже через 6 часов после вынесения судебного решения о досрочном освобождении Батукаев вылетел чартерным рейсом из Бишкека в Грозный. Причем, по некоторым данным, транспортировку законнику на частном самолете Bombardier Challenger 300 (пассажирский самолет повышенной комфортабельности) обеспечил депутат Госдумы Адам Делимханов — ближайший сподвижник Рамзана Кадырова.
В Чечне у Азиза есть влиятельные заступники, которые приложили руку к тому, что на родине ему «обеспечили» два уголовных дела — о наркотиках и о ДТП. Благодаря этим условным формальностям Батукаев смог остаться в Чечне. В Сети не раз появлялись фото, на которых «вор в законе» проводит свой досуг в увеселительных заведениях республики.
30 апреля 2014 года Нарынский горсуд отменил свое же решение об освобождении законника, а Батукаев был объявлен в международный розыск. С тех пор Киргизия безуспешно добивается возвращения беглого «вора».
10:06 18/04/2019  |  Криминальная хроника"Вора в законе" Таро экстрадируют из России в Испанию
09:25 18/04/2019  |  Криминальная хроника«Вор в законе» Ара Армавирский приговорен к семи годам колонии
12:31 09/04/2019  |  Криминальная хроника«Вор в законе» Таро вышел из тюрьмы
18:12 04/04/2019  |  Международные новостиВ Москве скончался главный вор в законе Башкирии - СМИ
18:04 03/04/2019  |  Криминальная хроникаКриминальные авторитеты потянулись за границу после принятия закона об ужесточении наказания для «воров в законе»
13:52 02/04/2019  |  Криминальная хроникаСамый влиятельный «вор в законе» выйдет на свободу
15:42 01/04/2019  |  Международные новостиВладимир Путин подписал закон об ужесточении наказания для "воров в законе"
13:56 01/04/2019  |  Криминальная хроникаВ Москве задержали вора в законе, взяв штурмом его квартиру
18:19 26/03/2019  |  Криминальная хроникаСорвавшего в казино куш вора в законе Гочо поймали на неуплате налогов