Հայաստանը վրացական «օրենքով գողերի» կողմից երկիրը հեղեղելու երկյուղ ունի 03/16/2018   20:49  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանը կարող է գրավիչ դառնալ Վրաստանից «օրենքով գողերի» համար: Ըստ crimerussia.com-ի, այդպիսի եզրակացության է եկել իրավունքի դոկտոր, վրացի իրավաբան Գեորգի Կոյավան: Ըստ նրա, Հայաստանի քրեական օրենսգրքում չկա հոդված, որն արգելում է ինքնին «գողական աշխարհին» մասնակցությունը: Մինչդեռ Վրաստանում դու գո՞ղ ես հարցին միայն մեկ դրական պատասխանի համար մարդը կարող է դատապարտվել մինչև 10-ը տարվա, իսկ «գողական աշխարհին» պատկանելության համար՝ 5- 8 տարվա բանտարկության:
Այժմ քրեական առաջնորդները, որոնց մեծ մասը վրացիներ են, վախենում են Թբիլիսի ժամանել: Գեորգի Կոյավան նշել է, որ ինքը Հայաստանի իշխանություններին կոչ չի անում վերանայել երկրի քրեական օրենսգիրքը, սակայն առաջարկում է զգոն լինել: «Ի դեպ, «օրենքով գողերի» թվում շատ են հայկական ծագում ունեցող Վրաստանի քաղաքացիները»,- ասել է Կոյավան:
Նրա դիրքորոշումը պաշտպանում է նաև քաղաքական գիտությունների դոկտոր, ռազմական փորձագետ Վախթանգ Մաիսայան, նշելով, որ 2017թ. Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը 20 քրեական գործ է քննել գողական աշխարհին պատկանելության հատկանիշներով, վեց դեպքում մեղադրյալներն արդարացվել են:
19:52 14/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Օրենքով գող» Տյուրիկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում
14:03 14/03/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱղբյուր. «Ֆրանցուզ» մականունով օրենքով գողը Նովայա Մոսկվայում դուրս է ընկել պատուհանից
01:19 24/12/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՆախկին օրենքով գողը դաժան ծեծի է ենթարկվել
15:30 22/10/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԻնչու էր սպանված «օրենքով գողը» հետաքրքրել իտալացիներին
22:21 20/10/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍպանվել է էստոնական մաֆիայի առաջնորդը
11:24 16/10/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրտյոմ Առաքելյանը զրկվել է «օրենքով գողի» տիտղոսից, ծեծվել
23:33 11/03/2015  |  Միջազգային լրահոսՀունաստանում դադարեցվել են վերջերս թագադրված վրացի «օրենքով գողի» լիազորությունները
23:44 06/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԵրկու հայազգի` Խախոլ Արմենը եւ Արտյոմ Լիպեցկին, զրկվել են «օրենքով գողի» կարգավիճակից
23:15 03/03/2015  |  Քրեական խրոնիկոն«Արագության» ծարավը. «օրենքով գող» Պացան բռնվել է նարկոորջում
23:13 26/02/2015  |  Միջազգային լրահոս«Օրենքով գողերի» ճաշկերույթն ավարտվել է նրանցից մեկի սպանությամբ, եւս մեկը հայտնվել է հիվանդանոցում

«Воры в законе» могут перекочевать из Грузии в Армению - юрист 03/17/2018   09:24  |  Криминальная хроника
Армения может стать привлекательной для «воров в законе» из Грузии. К такому выводу пришел доктор права, грузинский юрист Георгий Коява.
По его словам, в Уголовном кодексе Армении нет статьи, запрещающей саму причастность к «воровскому миру». В то время как в Грузии за один только положительный ответ на вопрос: «Ты вор?»  — человек может быть осужден на срок до 10 лет тюрьмы. А за принадлежность к «воровскому миру» — от 5 до 8 лет, передает crimerussia.com
Сейчас криминальные лидеры, большинство из которых грузины, опасаются прилетать в Тбилиси. Георгий Коява отметил, что не призывает власти Армении пересмотреть УК страны, но предлагает быть начеку. «Кстати, среди «воров в законе» есть много граждан Грузии армянского происхождения», — сказал Коява.
Его поддержал доктор политических наук, военный эксперт Вахтанг Маисая, отметив, что в 2017 году Тбилисский городской суд рассмотрел 20 уголовных дел по признаку принадлежности к воровскому миру, в шести случаях обвиняемые были оправданы.
15:04 25/12/2017  |  Криминальная хроникаВ Стамбуле застрелили вора в законе Дато Панкисского
16:50 10/11/2017  |  Криминальная хроникаВ Москве задержан заклятый враг Япончика и Деда Хасана
09:37 10/11/2017  |  Криминальная хроника"Вор в законе" задержан в частном доме в Подмосковье
15:50 28/09/2017  |  Криминальная хроникаГрузинского «вора в законе» Гию Длинного могут выслать из России