Քոչարյանը մեղադրվում է 3 միլիոն դոլար կաշառք ստանալու մեջ. մանրամասներ՝ մեղադրական եզրակացությունից 04/30/2019   10:41  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Հրապարակվել է Մարտի 1-ի գործով մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակությունը, որով ներկայացվում է, թե ինչում են մեղադրվում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արմեն Գեւորգյանի եւ Զինված ուժերի շտաբի նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը։
Մասնավորապես, Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 1998թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնը, ՀՀ Սահմանադրության ուժով հանդիսանալով պետության գլուխը և կրելով ՀՀ Սահմանադրությանը հետևելու, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բնականոն գործունեությունն ապահովելու պարտականություններ, ինչպես նաև օժտված լինելով մշտապես կազմակերպչական-տնօրինչական և վարչատնտեսական, գործառույթներ իականացնող պաշտոնատար անձի լիազորություններով, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը, ինչպես նաև իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով <<Թի Էս Էս Սի Արմենիա>> ՍՊ ընկերության միակ մասնակից և տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վաճառելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008 թվականի փետրվարին և մայիսին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 3․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2008 թվականին հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է ՀՀ սահմանադրական կարգը։
Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2008 թվականին հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալը-Երևանի կայազորի պետը, այլ անձանց հետ հանցակցությամբ, տապալել է սահմանադրական կարգը։
Արմեն Գևորգյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, 2006 թվականի փետրվարից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 21-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի և Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնները, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, խոչընդոտներ վերացնելու և ցուցումներ տալու եղանակով օժանդակել է ՀՀ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին՝ տապալելու ՀՀ սահմանադրական կարգը։ Բացի այդ, Արմեն Գևորգյանը, հանդիսանալով պետական մարմնում մշտապես կազմակերպչական-տնօրինչական գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ, <<Թի Էս Էս Սի Արմենիա>> ՍՊ ընկերության միակ մասնակից ու տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վճարելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008թ․ ապրիլին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 309․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 1․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, ինչպես նաև նույն ժամանակ թաքցնելով ու խեղաթյուրելով նշված գումարի իրական բնույթն ու ծագումը՝ օրինականացրել է առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտները։
Նշենք, որ 4 նախկին պաշտոնյաներից կալանավորված է միայն պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ գրավ է կիրառվել, իսկ Ս.Օհանյանի եւ Ա.Գրիգորյանի նկատմամբ` ստորագրություն չհեռանալու մասին:

Экс-президента Армении Роберта Кочаряна обвиняют в получении взятки в 3 млн. долларов 04/30/2019   11:22  |  Суд по делу второго президента РА
Обнародовано краткое содержание обвинительного заключения по делу о событиях 1 марта 2008 года. В нем указано, в чем обвиняются второй президента Армении Роберт Кочарян, бывший министр обороны Сейран Оганян, экс-секретарь Совета безопасности Армен Геворкян и бывшего начальника Генштаба ВС Юрий Хачатуров.
В частности, Роберту Кочаряну предъявлено обвинение за то, что он, занимая с 9-ого апреля 1998 года по 9-ое апреля 2008 года пост президента Армении, будучи по Конституции главой государства и наделенным обязанностью по обеспечению соблюдения Конституции, нормального функционирования законодательной, исполнительной и судебной властей, а также наделенным полномочиями должностного лица, выполняющего организационно-административные и административно-хозяйственные функции, в сговоре с другими лицами, сверг конституционный строй.
Сообщается также, что экс-президент, используя свое должностное положение, при посредничестве Самвела Майрапетяна получил от единственного участника и директора компании “TSSC Armenia” Сильвы Амбарцумян взятку в резмере 3 млн. долларов США(927․000․000) драмов за то, чтобы не препятствовать сделке по продаже 100% акций фирмы с предоставленными этой компании специальными лицензиями на разведку с целью добычи полезных ископаемых другой компании, которая не являлась резидентом Армении.
Обвиняемым по этому делу проходит и Армен Геворкян. По данным следствия, в 2008 году он при посредничестве Самвела Майрапетяна получил от Сильвы Амбарцумян взятку в размере одного миллиона долларов(309 миллионов драмов ). Геврокян также обвиняется в легализаци доходов,полученных преступным путем.
Накануне стало известно, что прокурор, осуществляющий надзор за законностью досудебного производства, утвердил обвинительное заключение по выделенному в отдельное производство уголовному делу о событиях, имевших место с первого по второе марта 2008 года.
Речь идет об уголовном деле в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна, занимавшего пост главы Генштаба ВС РА, экс-генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, занимавшего пост заместителя министра обороны, и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, занимавшего должность руководителя аппарата. Дело по этой части было направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана. Дело рассмотрит судья Вардан Григорян.
Роберту Кочаряну предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 ("Свержение конституционного строя") и по пункту 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупных размерах") Уголовного кодекса Армении.
Армену Геворкяну -  по части 1 статьи 38-300.1 ("Пособничество в свержении конституционного строя") УК РА, а также пункта 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупном размере") и пункта 1 части 3 статьи 190 ("Легализация доходов, полученных незаконным путем") УК РА.
Сейрану Оганяну -  по части 1 статьи 300.1 ("Свержение конституционного строя") Уголовного кодекса Армении.
Юрию Хачатурову - по части 1 статьи 300.1 ("Свержение конституционного строя") Уголовного кодекса Армении.