«Երբեք չպետք է մոռանալ Հայոց ցեղասպանության զոհերին». Մարեկ Բենդա 04/30/2019   15:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի սահմանադրական եւ իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ, Չեխիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Այս մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ ԱԺ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի վարչությունից:
Չեխ պատագամավորները ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին: Մեծ եղեռնի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ նրանք ծաղիկներ են խոնարհել ու լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում հյուրերը ծանոթացել են 20-րդ դարի առաջին արհավիրքը հավաստող վավերագրերին, դիտել ցուցանմուշները: «Պատվավոր հյուրերի» հուշամատյանում Մարեկ Բենդան գրել է. «Մարդկության չարությունը՝ մարդկության դիմաց: Երբեք չպետք է մոռանալ Հայոց ցեղասպանության զոհերին»:

Чешские депутаты в Ереване почтили память жертв Геноцида армян 04/30/2019   16:26  |  Лента новостей
Делегация, возглавляемая председателем Комиссии по конституционным и правовым вопросам Палаты депутатов Чешской Республики, руководителем группы дружбы Чехия – Армения Мареком Бендой, 30 апреля посетила мемориал в Цицернакаберде.
Как сообщает пресс-служба парламента РА, чешскую делегацию сопровождала руководитель группы дружбы Армения – Чехия Гаяне Абраамян.
Чешские депутаты возложили венок и цветы к Мемориалу жертв Геноцида армян 1915 года и Вечному огню, почтив молчанием память Св.Мучеников.
В Музее-институте Геноцида армян гости ознакомились с экспозицией, документами о первом злодеянии ХХ века. В Книге почетных гостей Марек Бенда написал: “Человеческое зло – против человечества. Никогда нельзя забывать жертв Геноцида армян”.