Հրապարակվել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով ՄԻԵԴ վճիռը 04/25/2019   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հրապարակվել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով ՄԻԵԴ վճիռը։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը։
«Որքան հասկանում եմ՝ սա ՄԻԵԴ առաջին վճիռն է պետության նախկին ղեկավարի դիմումի հիման վրա [եթե այլ տեղեկություն կա, խնդրում եմ մեկնաբանությունում նշել]։
Չորս պահանջից առանձնահատուկ էր մեկը՝ մարտի 1-ի առավոտյան Առաջին նախագահին Ազատության հրապարակից տեղափոխելու և տանից ենթադրաբար դուրս չթողնելու (փաստացի «տնային կալանքի») իրավաչափության հարցը։ Դիմումատուի պնդմամբ՝ դա Անձնական ազատության և Ազատ տեղաշարժման իրավունքների խախտում էր։ Եվրոպական դատարանը չի համաձայնել դիմումատուի փաստարկներին և այս մասով գանգատը հայտարարել ակնհայտ անհիմն և անընդունելի։
Մյուս երեք պահանջներն արդեն քննարկվել էին Սաղաթելյանի վերաբերյալ վճռում։ Չշեղվելով արտահայտված դիրքորոշումներից՝ Դատարանը ընդունել է, որ տեղի է ունեցել՝ (1) Հավաքների ազատության իրավունքի խախտում՝ մարտի 1-ին Ազատության հրապարակում հավաքի դադարեցման կապակցությամբ, և (2) իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունքի խախտում՝ այդ հավաքի դադարեցման իրավաչափությունը բողոքարկելու անհնարինության կապակցությամբ։ Այդ կապակցությամբ Խտրականություն դրսևորելու պնդումը թողնվել է առանց քննության»,- նշված է գրառման մեջ։
09:35 11/04/2019  |  ՄամուլԼևոն Տեր-Պետրոսյանի ցուցմունքը Մարտի 1-ի գործով. «Ժողովուրդ»
09:30 10/04/2019  |  ՄամուլԼևոն Տեր-Պետրոսյանը ԼՂ հարցով ծրագիր է առաջարկել՝ գաղտնի պահելու պայմանով. Գաղտնազերծում. «Ժողովուրդ»
09:57 19/02/2019  |  Մամուլ«Իմ քայլի» ներկայացուցիչները խստագույնս զգուշանում են Լևոն Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած կուսակցության մասին արտահայտվելիս. «Իրատես»
09:50 15/02/2019  |  ՄամուլՄարտի 1-ի գործով Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հարցաքննությունը «նախապատմություն» է ունեցել. «Իրատես»

ЕСПЧ огласил решение по жалобе первого президента Армении Левона Тер-Петросяна 04/25/2019   14:21  |  Лента новостей
Оглашено решение Европейского суда по правам человека по жалобе первого президента РА Левона Тер-Петросяна против Армении. Об этом сообщил бывший омбудсмен Арцаха Рубен Меликян.
“Насколько я понимаю, это первый вердикт ЕСПЧ на основании заявления бывшего руководителя государства(если есть сведения, прошу отметить в комментариях)", - написал Меликян на своей странице в соцсети Facebook.
"Из четырех требований особым было одно: вопрос правомерности вывода президента с территории  Площади Свободы утром 1 марта  и  его предполагаемого запрета на его выход из дому(фактически "домашнего ареста"). По утверждению заявителя,  это было нарушение право на  личную свободу и свободное передвижение. Европейский суд не согласился с доводами заявителя, и по этой части счел жалобу очевидно необоснованной и неприемлемой", - написал Меликян.
Он также отметил, что остальные три требования уже рассматривались в жалобе Сагателяна.
"Не отклоняясь от высказанных позиций, Суд признал, что имело место 1)нарушение права на свободу собраний в связи с прекращением митинга на Площади свободы 1 марта и 2)нарушение права на эффективное средство правовой защиты в связи с невозможностью обжаловать правомерность прекращения данного собрания. В этой связи утверждение о проявлении дискриминации было оставлено без рассмотрения", - говорится в записи Меликяна.
17:44 14/02/2019  |  Лента новостейЛевон Тер-Петросян встретился с послом Италии
11:18 24/02/2016  |  Пресса “Жоговурд”: Старший внук Левона Тер-Петросяна отправился служить в армию
11:26 13/02/2016  |  Пресса“Айкакан жаманак”: Левон Тер-Петросян возвращается в Армению после лечения в США
16:29 25/01/2016  |  Актуальная тема Левону Тер-Петросяну провели операцию по удалению рака кишечника
18:25 14/01/2016  |  Лента новостейЧто стало причиной отъезда первого президента Левона Тер-Петросяна в США?
10:13 14/01/2016  |  Пресса“Айкакан жаманак”: Левон Тер-Петросян накануне уехал в США
10:09 09/10/2015  |  ПрессаИравунк: Племянник Левона Тер-Петросяна заложил отчий дом первого президента?