Թմրամիջոց ապօրինի իրացնելու համար երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել 04/12/2019   12:02  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով բացահայտվել է թմրամիջոցի ապօրինի իրացման դեպք: Երկու անձի մեղադրանք է առաջադրվել:
Նախնական քննության տվյալներով՝ 2019թ. մարտի 15-ին, ապօրինի թմրամիջոց պահելու և օգտագործելու կասկածանքով, ՀՀ ոստիկանության Շենգավիթի բաժին բերման է ենթարկվել Երևան քաղաքի՝ 1986թ. ծնված բնակիչ, ում անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է 1 հատ պոլիէթիլենային փաթեթ` 2,57 գրամ հաստատուն քաշով կանաչավուն, յուրահատուկ մանրացված զանգվածի պարունակությամբ: Փաթեթի պարունակությունը ենթարկվել է դատաքիմիական փորձաքննության:
Փորձագետի՝ 18.03.2019թ. ստացված եզրակացության համաձայն՝ հիշյալ փաթեթի պարունակությունը հանդիսանում է «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց:
Փաստի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Շենգավիթի բաժնում 2019թ. մարտի 18-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 268 հոդվածի 1-ին մասով, որը քննչական ենթակայության կարգով ստացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Քրեական գործի նախաքննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ նշված անձը թմրամիջոցը ձեռք է բերել Երևան քաղաքի՝ 1959թ. ծնված բնակչից:
Վերջինիս բնակարանում կատարված խուզարկությամբ տարբեր սենյակներից հայտնաբերվել են ընդհանուր մոտ 78,5 գրամ քաշով, տարբեր փաթեթների մեջ լցված կանաչավուն, յուրահատուկ հոտով չորացված զանգվածներ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել է դատաքիմիական փորձաքննություն, որի եզրակացությունը դեռևս չի ստացվել:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ առերես հարցաքննություններ, անձի ճանաչման քննչական գործողություն:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 1959թ. ծնված տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երեք դրվագ): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
1986թ. ծնված տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:
18:12 09/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոն46-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար
11:43 04/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԿապանի բնակիչը թմրամիջոցները թաքցրել է զուգագուլպաների արանքում ու փորձել պետական սահմանն անցկացնել
18:57 02/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՌուս սահմանապահները հայ-իրանական սահմանին կանխել են ՀՀ տարածք թմրանյութ տեղափոխելու հերթական փորձը
11:02 02/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԵրեք անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար
18:58 01/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳերմանիայից թմրամիջոց են ուղարկել՝ փոստային առաքման միջոցով
12:33 30/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԵրկու օրում երկու անգամ հայտնվեց ոստիկանությունում
13:34 25/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոն27-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել թմրամիջոցի ապօրինի ձեռք բերելու, պահելու և ապօրինի իրացնելուն օժանդակելու համար
11:23 11/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԲաճկոնի աստառի մեջ թաքցնելով Իրանից փորձել է թմրամիջոց տեղափոխել Հայաստան
21:25 14/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԻԻՀ քաղաքացիները Հայաստանում զբաղվել են թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ
14:21 12/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԹմրամիջոց ձեռք բերելու, պահելու և իրացնելու կասկածանքով ձերբակալվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ևս մեկ քաղաքացի

Двое жителей Еревана обвиняются в незаконном обороте наркотиков 04/12/2019 12:21 | Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением СК по Еревану, раскрыт случай незаконного оборота наркотиков. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По предварительным данным следствия, 15-го марта текущего года по подозрению в незаконном хранении и употреблении наркотиков в Полицию был доставлен житель Еревана 1986 года рождения, у которого при личном досмотре был обнаружен один полиэтиленовый пакет с зеленоватым и своеобразно измельченным веществом весом 2,57 грамма.
Содержимое пакета было подвергнуто судебно-химической экспертизе.
Согласно полученному 18-го марта заключению эксперта, содержимое данного пакета является наркотиком типа "марихуана".
По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 266 (“Незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ в целях сбыта”) и по части 1 статьи 268 (“Незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ без цели сбыта”) УК Армении.
В ходе предварительного следствия добыты данные о том, что вышеупомянутый человек приобрел наркотик у жителя Еревана 1959 года рождения.
При обыске, проведенном в квартире последнего, в разных комнатах были обнаружены полиэтиленовые пакеты с зеленоватой, высушенной массой, обладающей специфическим запахом, общим весом примерно 78,5 грамма.
Для установления имеющих существенное значение обстоятельств назначена судебно-химическая экспертиза, заключение которой пока не получено.
В ходе следствия проведен ряд следственных действий, в том числе очные ставки, и по опознанию человека.
На основании полученных достаточных доказательств мужчине 1959 года рождения предъявлено обвинение по части 1 статьи 266 (три эпизода). В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Мужчине 1986 года рождения обвинение предъявлено по той же статье. С него взята подписка о невыезде.
“Предварительное расследование продолжается. Предпринимаются меры по обеспечению объективного, полного и всестороннего расследования обстоятельств произошедшего”, - отмечается в сообщении.