Ո՞վ եւ ինչո՞ւ է փորձում վարկաբեկել Կոնստատին Օրբելյանին. Վարչապետին տրամադրվել են կեղծ տեղեկություններ 04/04/2019   14:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կոնստատին Օրբելյանին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի աշխատանքից ազատելու մասին ՀՀ վարչապետին ներկայացված հիմնավորումների մեջ մշակույթի նախարարությունը նշել էր  92 մլն դրամի խախտումների մասին` առանց մանրամասնելու՝ թե որ թվականներին են կատարվել այդ չարաշահումները եւ ում կողմից:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում  դիրիժոր Հարություն Այվազյանը ուշադրություն հրավիրեց պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշված այն ձեւակերպմանը, թե «2017-2018 թթ. վերականգնվել է  10մլն 576 հազար 400 դրամը: Եթե վերականգնվել է, նշանակում է այդ խախտումներն ընդունվել են»: Դիրիժորն այս կետը  որակեց որպես խարդավանք՝ նշելով, որ եթե դա հիմնավորման մեջ են դնում, ուրեմն նախարարությունն ունի նյութերի պակաս:
Կառավարության կողմից տարածված հաղորդագրությունից հետո Սիվիլնեթին տված հարցազրույցի ժամանակ Նազենի Ղարիբյանն ընդունել էր, որ  Կ. Օրբելյանն անմիջական մեղավորը չէ` նշելով, թե. եթե ստանձնել է կազմակերպության տնօրենի պարտականությունը, որն ունի խնդիր, տվյալ դեպքում`  նաեւ 92 մլն դրամի խախտում, ապա  նա  նաև դա է վերցնում: Մինչդեռ օպերայի աշխատակազմը համամիտ չէ այս  դիտարկման հետ:  Հարություն Այվազյանը «Փաստինֆո»-ին  պատմեց, որ Նազենի Ղարիբյանը և նախարարությունը բազմիցս դիմել են թատրոնին՝ գումարը մարելու համար: «Օրբելյանը հրաժարվել է ստորագրել այդ թուղթը նախ, քանի որ այդ խախտումները նրա հետ ոչ մի կապ չունեն և հետո, եթե նա այդքան մեծ գումար վճարի, ապա չի կարողանա վճարել աշխատողների աշխատավարձի մի մասը», - ասաց Հարություն Այվազյանը:
Դիրիժորը անտեղյակ էր, թե ով է վերականգնել 10 մլն դրամը, սակայն ասաց, որ եթե անգամ գումարը մաս-մաս վճարվում է, ապա դա չի նշանակում, որ խախտումներն ընդունում են:
Անդրադառնալով նախարարությունից թատրոնին տրամադրվող գումարին՝ դիրիժորը վստահեցրեց, որ մեկ օպերա բեմադրելն անգամ կապված է լուրջ գումարների հետ, իսկ միայն պետության հատկացրած գումարով չէին կարող ունենալ 6 պրեմիերա: «Ահռելի գումարներ են ծախսվել միայն բարձր պրոյեկտորներ ձեռք բերելու համար: Դրանք թափանցիկ վարագույրներ են, որոնց վրա կատարվում են բարդ լազերային պրոյեկցիաներ: Այդ ամենը Օրբելյանն է գնել իր անձնական միջոցներով», - ասաց մեր զրուցակիցը: Դիրիրժորը հավաստիացրեց, որ թատրոնի արտիստները միամիտ չեն և լավ են հասկանում, որ մի օր էլ Օրբելյանին չեն թողնի գեղարվեստական ղեկավար լինել:
Ի դեպ «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը Գլխավոր դատախազությունից ու քննչական կոմիտեից բանավոր հարցմամբ փորձեց պարզել, թե արդյոք Օպերայում հայտնաբերված ենթադրյալ չարաշահումների վերաբերյալ քրեական գործ հարուցվել է, որի շրջանակներում էլ կատարվել են վերականգնումները: Պարզվեց, որ նման քրեական գործ գոյություն չունի:  Ավելին`մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Նազենի Ղարիբյանը, իմանալով խնդրի մասին, պատկան մարմիններին դիմելու փոխարեն, ինչպես ինքն է ասում Սիվիլնեթին տված իր հարցազրույցում, փորձել է հարցը լուծել ավելի «մարդկայնորեն»: Այլ խոսքով` օրենքով սահմանված կարգով ընթացք չի տրվել չարաշահումներին: Նկատենք, որ համասեռ արարքի համար հարուցվել էր քրեական գործ` տրանսպորտի նախկին նախարարի նկատմամբ` պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելեւ դեպքի առթիվ: Հետաքրքիր է այս դեպքում եւս քրեական գործ կհարուցվի՞  իրեն հայտնի դարձած չարաշահումների մասին նախարարի պաշտոնակատարի կողմից ընթացք չտալու դեպքի առթիվ: Իսկ եթե դրանք չարաշահումներ չեն, ապա ակնհայտ է, որ զբաղվել են մանիպուլյացիաներով ու վարչապետին տրամադրել կեղծ տվյալներ, որոնք տեղ են գտել պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
19:50 01/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՕպերայի թատրոնը վերածնունդ է ապրում, ինչը չի կարելի վտանգի ենթարկել. Գորգիսյան
23:40 31/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱ. Խաչատրյանը և Ալ. Սպենդարյանը նույնպես հայերեն չեն խոսել. թատրոնի արտիստները սատարում են մաեստրոյին
20:22 31/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԹատերաշխարհի համբերության բաժակը լցվել է. պահանջում են Նազենի Ղարիբյանի հրաժարականը
14:43 31/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ես սիրում եմ Հայաստանը»՝ Մաեստրո Օրբելյանը խոսեց իր հոգու և սրտի լեզվով
19:44 30/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր տնօրենին դիմավորող չի լինի. Օպերային թատրոնի անձնակազմը կհավաքվի կառավարության մոտ
13:49 30/03/2019  |  ՎերլուծություններՕրբելյանին հրավիրել են նախկինները, ինչպիսի՜ ճղճիմություն
11:19 30/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը վարույթ է սկսել. մշակույթի նախարարությունից պարզաբանումներ կպահանջի Կոնստանտին Օրբելյանին աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ

Кто и зачем пытается дискредитировать Константина Орбеляна?Премьеру предоставили ложные данные 04/04/2019   16:33  |  Лента новостей
Министерство культуры указало в представленном премьер-министру обосновании причин освобождения Константина Орбеляна от должности директора Национального академического театра оперы и балета им.Спендиаряна нарушения на сумму в размере 92 млн. драмов, не уточнив, когда и кем эти злоупотребления были совершены.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” дирижер Арутюн Айвазян обратил внимание на формулировку в официальном сообщении, согласно которой “в 2017-2018гг. восстановлено 10 млн. 579 тыс. 400 драмов. Если сумма восстановлена, то это означает, что эти нарушения были признаны”. Дирижер квалифицирует этот пункт как интриганство, отметив, что если это принимают за основу, то министерству не хватает материалов.
В интервью CivilNet, данном после появления сообщения, распространенного правительством, и.о. министра культуры Армении Назени Гарибян признала, что К. Орбелян не является непосредственным виновником, отметив, что, если он приступил к исполнению обязанностей директора организации, у которой возникли проблемы, в данном случае, речь о нарушении в размере 92 млн. драмов, то он берет на себя и это. Между тем коллектив Оперного театра не согласен с этим суждением. Арутюн Айвазян рассказал “ФактИнфо”, что Назени Гарибян и министерство неоднократно обращались к театру за погашением суммы.
“Орбелян отказался подписать эту бумагу, в первую очередь по причине того, что эти нарушения никак не связаны с ним. Кроме того, если он выплатит такую огромную сумму, то не сможет выдать сотрудникам часть заработной платы”, - сказал Арутюн Айвазян.
Дирижер не знает, кто восстановил 10 млн. драмов, однако заявил, что, если  сумма выплачивается по частям, то это не указывает на  признание нарушений.
Говоря о средствах, выделяемых министерством Театру, дирижер заверил, что постановка одного даже оперного спектакля связана с серьезными расходами, а  на одни выделенные государством средства они не могли иметь 6 премьер.
“Громадные средства были потрачены на приобретение только проекторов высокого класса. Это прозрачные занавеси для сложных лазерных проекций. Все это Орбелян приобрел на свои личные средства”, - сказал собеседник.
Дирижер заверил, что артисты Театра не наивны и прекрасно понимают, что однажды Орбеляну не позволят быть и художественным руководителем.
Корреспондент “ФактИнфо” попыталась  в порядке устного запроса уточнить в Генеральной прокуратуре и Следственном комитете, было ли возбуждено уголовное дело касательно выявленных в Оперном театре предполагаемых злоупотреблений, в рамках которого была восстановлена сумма. Выяснилось, такого уголовного дела нет. Более того,  и.о. министра культуры Назени Гарибян, зная о проблеме, вместо того, чтобы обратиться в компетентные органы, как она говорит в интервью CivilNet, попыталась решить вопрос “по-человечески”. Иными словами, ход  случаю с злоупотреблениями в установленном законом порядке не был дан. Отметим, что за аналогичный поступок возбуждено уголовное дело в отношении бывшего министра транспорта по факту злоупотребления должностными полномочиями. Интересно в данном случае будет возбуждено уголовное дело в связи с недачей и.о. министра хода ставшим ей известным злоупотреблениям? Если же это не является злоупотреблением, то очевидно, что занимались манипуляциями и премьер-министру предоставили подложные данные, которые нашли отражение в официальном сообщении.