Հայտնի է, թե երբ ԱԺ-ն կքննարկի ՍԴ դատավորի ընտրության հարցը 03/27/2019   22:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Գոռ Հովհաննիսյանի ընտրության հարցը Ազգային ժողովը կքննարկի ապրիլի 16-ին գումարվող նիստերի առաջին նիստում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքից, որտեղ մասնավորապես ասվում է. ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցը կքննարկվի ապրիլի 16-ին գումարվող Ազգային ժողովի հերթական նիստերի առաջին նիստում»:
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու առաջադրելու նպատակով Հանրապետության նախագահի՝  2019 թվականի հունվարի 31-ի ՆԿ-5-Ա կարգադրության համաձայն՝ ձեւավորվել էր հատուկ աշխատանքային խումբ: Վերջինիս անհատական խորհրդակցական կարծիքները` դատավորի թեկնածուների վերաբերյալ, փոխանցվել էին Հանրապետության նախագահին։
Նախագահի աշխատակազմ դիմում էր ներկայացրել 3 հավակնորդ՝ Վահե Գրիգորյանը, Մարտին Մանուկյանը եւ Գոռ Հովհաննիսյանը: Թեկնածուների հետ զրույցներից հետո` մարտի 21-ին, նախագահն Ազգային ժողովին էր առաջադրել Գոռ Հովհաննիսյանի թեկնածությունը:

Стало известно, когда парламент рассмотрит вопрос об избрании судьи КС 03/28/2019   09:12  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении рассмотрит кандидатуру Гора Ованнисяна на пост судьи Конституционного суда  на созываемом 16 апреля первом заседании четырехдневки. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на официальном сайте парламента.
Ранее ИА "ФактИнфо" сообщило, что для выдвижения кандидатов в судьи КС по распоряжению президента Армении от 31 января 2019 года была сформирована специальная рабочая группа. Заключения индивидуальной консультации рабочей группы  относительно кандидатов на пост судьи были переданы президенту.
Заявки на выдвижение на пост судьи Конституционного суда в аппарат президента представили трое претендентов: Ваге Григорян, Гор Ованнисян и Мартин Манукян.
По итогам бесед с кандидатами президент Армении Армен Саркисян 21 марта выдвинул на пост судьи Конституционного суда РА кандидатуру Гора Ованнисяна.