«Մեղադրանքը հիմնավոր չէ ոչ իրավական, ոչ փաստական առումով». պաշտպանը՝ Երանոսյանի մեղադրանքի մասին 03/11/2019   12:46  |  Քրեական խրոնիկոն
Այսօր ավարտվում է ՀՀ նախկին փոխոստիկանապետ, ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար Լևոն Երանոսյանի գործին ծանոթանալու համար տրամադրված ժամկետը։ Երանոսյանի պաշտպան Տիգրան Սաֆարյանի գնահատմամբ՝ մեղադրանքը հիմնավոր չէ. «Միայն կարող եմ ասել, որ մեղադրանքը հիմնավոր չէ ոչ իրավական, ոչ փաստական առումով»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօր՝ մինչ օրվա վերջ, միջնորդություն կներկայացնեն ՀՔԾ՝ մի քանի պահանջով, որոնց մասին պաշտպանն ավելի ուշ կհայտնի։
Հիշեցնենք, որ Լեւոն Երանոսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով։ Խոսքը վերաբերում է պաշտոնական լիազորություններն անցնելուն, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով եւ անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ։ 2-րդ մասով նախատեսվում է առավելագույնը 3, իսկ 3-րդ մասով՝ 6-10 տարով ազարազրկում՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:

Адвокат Левона Ерансояна назвал выдвинутое против его подзащитного обвинение необоснованным 03/11/2019   13:30  |  Криминальная хроника
Сегодня истекает срок, отведенный на ознакомление с материалами уголовного дела в отношении бывшего заместителя начальника Полиции Армении, командующего внутренними войсками Полиции Левона Ераносяна.
По оценке Тиграна Сафаряна, адвоката Левона Ераносяна, обвинение не имеет под собой основания.
“Могу только сказать, что обвинение является необоснованным как в юридическом, так и фактическом плане”, - сказал Сафарян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”.
По его словам, до окончания рабочего дня они обратятся в Специальную следственную службу с заявлением, которое содержит несколько требований. О них он обещал сообщить позже.
Напомним, Левону Ераносяну предъявлено обвинение по частям 2 и 3 статьи 309("Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств и повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") УК Армении.  Часть вторая предусматривает наказание в виде лишения свободы до трех, а часть третья – до 6-10 лет, а также лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
Левон Ераносян не признает вину в инкриминируемом ему деянии. В  отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.