ՀՀ կառավարությունը 20. 600 եվրո հատկացրեց մարտի 1-ի գործով դատապարտված Մուշեղ Սաղաթելյանին 03/07/2019   12:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունը 20 600 եվրո հատկացրեց մարտի 1-ի գործով դատապարտված Մուշեղ Սաղաթելյանին վճարելու համար։ Նման որոշում այսօր կայացրեց գործադիրը` ի կատարումն ՄԻԵԴ որոշման։
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2018 թվականի սեպտեմբերի 20-ին «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով կայացրած վճռով պարտավորեցրել է ՀՀ–ին Սաղաթելյանի խախտված իրավունքների համար որպես արդարացի հատուցում վճարել 20600 եվրո գումար։
Եվրոպական դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտել 2018 թվականի դեկտեմբերի 20-ին: Վճռով սահմանված հատուցման գումարի վճարման վերջնաժամկետը 2019 թվականի մարտի 20-ն է:
Գործը վերաբերում է 2008 թվականի մարտի 1-ին։ Ըստ ՄԻԵԴ վճռի` խախտվել է նրա արդար դատաքննության եւ հավաքների ազատության իրավունքը։
Հիշեցնենք՝ Մուշեղ Սաղաթելյանը մեղավոր էր ճանաչվել «Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու» և «Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր ձեռք բերելու կամ կրելու» մեջ: Ըստ մեղադրական եղրակացության` նա, պարբերաբար մասնակցելով 2008 թ. փետրվարի 19-ի նախագահական ընտրություններից հետո իրականացվող զանգվածային հրապարակային միջոցառումներին, «մարտի 1-ին չենթարկվելով ոստիկանության աշխատակիցների օրինական պահանջներին, հարձակվելով ոստիկանության դասակի հրամանատար Արսեն Արշակյանի վրա, փայտով հարվածներ էր հասցրել վերջինիս գլխին՝ պատճառելով առողջությանը թեթև վնաս ու թաքնվել ամբոխի մեջ»։ Պարզվել էր նաև, որ Մուշեղ Սաղաթելյանն «ապօրինի կրել էր քաղաքացիական շեղբավոր սառը զենք հանդիսացող գործարանային արտադրության դանակ»:
Ըստ ՄԻԵԴ-ի բողոքի ակցիայի մասնակից Մուշեղ Սաղաթելյանը ոստիկանության բաժանմունքում դաժան վերաբերմունքի է արժանացել, խախտվել է նաև նրա ազատության իրավունքը, քանի որ նա առանց կալանքի որոշման 16 ժամ պահվել է անազատության մեջ։

Армения выплатит осужденному по делу о событиях 1 марта Мушегу Сагателяну компенсацию в размере 20 600 евро 03/07/2019   13:19  |  Лента новостей
Правительство Армении выполнило требование Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) и предоставило осужденному по делу о событиях 1 марта 2008 года Мушегу Сагателяну компенсацию в размере 20 600 евро.
Соответствующее решение было принято на заседании кабмина в четверг, 7 марта.
Приговором суда первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 23-го октября 2008 года Мушег Сагателян был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 4 статьи 235(«Незаконное ношение газового, холодного или метательного оружия»), частями 1 и 2 статьи 316(«Применение насилия против представителя власти») УК РА, и приговорен к 5 годам лишения свободы и штрафу в 500-кратном размере минимальной заработной платы.
Сторона защиты подала жалобу в Европейский суд по правам человека. 20-го сентября 2018 года ЕСПЧ по итогам рассмотрения жалобы “Мушег Сагателян против Республики Армения” вынес решение, которым зафиксировал нарушение прав, предусмотренных по нескольким статьям Европейской конвенции по правам человека(запрещение пыток, право на свободу и личную неприкосновенность, право на справедливое судебное разбирательство, право на свободу собраний и объединений). Постановление ЕСПЧ вступило в силу 20-го декабря 2018 года.