Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին 03/05/2019   13:43  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀԱՊԿ նախկին քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի պաշտպանական կողմը բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին: Պաշտպան Միհրան Պողոսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ բողոքարկել են գործին ծանոթանալու համար նախատեսված հիսունօրյա ժամկետը, ինչպես նաեւ քննիչի` իրենց հասկանալի լեզվով քրեական գործի նյութերի չտրամադրելու որոշումը: Պաշտպանի խոսքով` բողոքը ներկայացվել է ուրբաթ օրը` մարտի 1-ին:
Միհրան Պողոսյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ գործին ծանոթանալիս ակնհայտ էր դարձել, որ մեկ օրվա ընթացքում մեկ հատորից ավել հնարավոր չէ նայել: Նա նշել էր նաեւ, որ Յուրի Խաչատուրովը անձամբ զրկված է իր պաշտպանությունն իրականացնելու հնարավորությունից գրավոր հայերերենին չտիրապետելու պատճառով. «Ես, որպես պաշտպան, կարող եմ իմ դիրքորոշումը հայտնել, բայց քրեական գործի եւ պաշտպանության իրավունքի ամբողջական իրացում տեղի է ունենում միայն այն ժամանակ, երբ քրեական գործը քննարկվում է պաշտպանյալի հետ, իսկ այս դեպքում բավականին շատ փաստական հանգամանքներ են ներառված, որոնց՝ Խաչատուրովի ծանոթ չլինելու պարագայում, անգամ քննարկումն է առարկայազուրկ դառնում»,-ասել էր Պողոսյանը:
Ինչպես հայտնել էինք ավելի վաղ, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու համար: Վերջինս մեղադրանքը չի ընդունում։
Հիշեցնենք, որ այս քրեական գործով մեղադրյալներ են նաեւ ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը եւ ԱԱԽ նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանը։
11:47 26/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՅուրի Խաչատուրովի պաշտպանն այսօր կբողոքարկի գործին ծանոթանալու 50-օրյա ժամկետը
19:00 30/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խաչատուրովի հարցը որոշվելու է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների մակարդակով». ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան
15:58 07/09/2018  |  ՀարցազրույցԱպրիլյան պատերազմի ընթացքում Յուրի Խաչատուրովը շուրջօրյա գտնվել է հրամանատարական կետում. Գեներալ Արիս Բրուտյան
19:42 09/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՅուրի Խաչատուրովին փոխարինողի անունը դեռևս չի քննարկվել. այս պահին նա շարունակում է իր գործունեությունը
15:41 04/08/2018  |  ՔաղաքականՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը վերադարձել է Մոսկվա և անցել պարտականությունների կատարմանը

Защита Юрия Хачатурова представила жалобу генпрокурору Армении 03/05/2019   14:14  |  Криминальная хроника
Защита бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова представила жалобу генеральному прокурору Армении.
Адвокат Мигран Погосян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил, что обжаловал 50-дневный срок ознакомления с материалами уголовного дела, а также решение следователя о невыдаче им материалов дела на понятном им языке.
По словам адвоката, жалоба была подана в пятницу, 1 марта.
Ранее Мигран Погосян сообщил, что при ознакомлении с делом становится ясно, что за день невозможно прочесть более одного тома.
По его словам,  Юрий Хачатуров лично лишен возможности осуществлять свою защиту.
“Я как защитник могу высказать свою позицию, однако полная реализация права на защиту имеет место тогда, когда уголовное дело рассматривается вместе с подзащитным, а данный случай вбирает в себя довольно много фактических данных, и в условиях неознакомления Хачатурова с ними, даже обсуждение лишается всякой предметности”, - пояснил адвокат.
Как ранее сообщило агентство, на основании совокупности доказательств, добытых в ходе предварительного следствия по уголовному делу касательно событий 1-2 марта 2008 года в Ереване, расследуемому Специальной следственной службой Армении, 26-го июля 2018 года Юрию Хачатурову было предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1("Свержение конституционного строя") УК Армении. Хачатуров не признает вину в инкриминируемом ему деянии.
Напомним, по  данному уголовному делу обвиняемыми проходят также второй президент Армении Роберт Кочарян, бывший министр обороны  РА Сейран Оганян и экс-секретарь Совета безопасности РА Армен Геворкян.