Մահացել է Հայկական ԽՍՀ Կոմկուսի կենտկոմի նախկին առաջին քարտուղար Սուրեն Հարությունյանը 03/02/2019   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գարնան առաջին օրը մահացել է Հայկական ԽՍՀ Կոմկուսի կենտկոմի նախկին առաջին քարտուղար Սուրեն Հարությունյանը: Նա «Ноев Ковчег» (Նոյան տապան) տեղեկատվական-վերլուծական միջազգային հայկական թերթի խմբագրական կոլեգիայի անդամ էր: Այս մասին տեղեկացանք՝ NEWS. am կայքից։
Հիշեցնենք, որ Սուրեն Հարությունյանը Հայաստանի համար ծանր տարիներին (1988-1999) եղել է Հայկական ԽՍՀ  կոմկուսի կենտկոմի առաջին քարտուղարը՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով Կարեն Դեմիրճյանին:
Նա ընտրվել ՀԽՍՀ 7-րդ և 11-րդ գումարումների Գերագույն Խորհրդի ԽՍՀՄ ժողովրդական պատգամավոր։ 1990 թվականին հանրապետությունից դուրս դիվանագիտական աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ Սուրեն Հարությունյանի պատգամավորական լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվել են։ 1991-1999 թվականներին աշխատել է ՌԴ ԱԳՆ համակարգում, 1999-2003 թվականներին եղել է՝ ՀՀ դեսպան Բելառուսում և ՀՀ ներկայացուցիչ ԱՊՀ կանոնադրական և այլ մարմիններում:

Скончался бывший первый секретарь ЦК Компартии Армянской ССР Сурен Арутюнян 03/02/2019   11:55  |  Лента новостей
В первый день весны скончался бывший первый секретарь ЦК Компартии  Армянской ССР Сурен Арутюнян. Он был членом редакционной коллегии информационно-аналитической международной армянской газеты "Ноев Ковчег".
Напомним, что в сложные для Армении годы (1988-1999) Сурен Арутюнян был первым секретарем ЦК КП  Армянской ССР, сменив на этом посту Карена Демирчяна.
Он был избран народным депутатом Верховного Совета СССР 7-го и 11-го созывов Армянской Советской Социалистической Республики. В 1990 году в связи с переходом на дипломатическую работу за пределами республики депутатские полномочия Сурена Арутюняна были досрочно прекращены. В 1991-1999 годах он работал в МИД РФ, в 1999-2003 гг. был послом Армении в Беларуси и представителем Армении в уставных и других органах СНГ.