Արթուրը այլեւս սայլակի վրա է տեղաշարժվում եւ հսկիչները կնոջը թույլ չեն տալիս խնամել ամուսնուն. Նաիրա Զոհրաբյանը բարձրաձայնում է կալանավորի նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի մասին 02/23/2019   12:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տեւական ժամանակ է, որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ ցանկանում էի հանդիպել «Երեւան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող, Նորք-Մարաշի գործով ամբաստանյալ Արթուր Վարդանյանին եւ մերժում էի ստանում, որովհետեւ դատավոր Բեկթաշյանը արգելանք էր դրել այցելությունների, այդ թվում` հանձնաժողովի նախագահի եւ պատգամավորի համար: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Երկար դեգերումներից հետո ինձ վերջապես հաջողվեց զրուցել դատավոր Բեկթաշյանի հետ, որը օրվա բոլոր ժամերին մասնակցում էր ԲԴԽ նիստերին եւ խոսելու ժամանակ չուներ: Ներկայացրեցի, որ կալանավորը առողջական լուրջ խնդիրներ ունի, այդ թվում` Կրոնի հիվանդություն եւ ես պետք է իրեն այցելեմ: Առաջարկեց, որ կալանավորի պաշտպաները միջնորդություն գրեն եւ իրենք կքննարկեն` թույլ տա՞լ ինձ, թե` ոչ:
Երեկ պիտի կայանար նիստը, որի ժամանակ պաշտպանների միջնորդությունը պիտի քննարկվեր, սակայն նիստը չկայացավ: Ընդամենը իրազեկեմ, որ Արթուրի վիճակը երեկ կտրուկ վատացել է, որովհետեւ նա վերջին 15 օրը չէր կարողանում սնունդ ընդունել եւ ոչ այն պատճառով, որ հացադուլ էր հայտարել, այլ իր հիվանդության պատճառով եւ նրան շտապ տեղափոխել են քաղաքացիական հիվանդանոց:
Արթուրը այլեւս սայլակի վրա է տեղաշարժվում եւ հսկիչները կնոջը թույլ չեն տալիս խնամել ամուսնուն: Դիմում եմ արդարադատության նախարարին` մարդասիրական քայլ դրսեւորենք եւ թույլ տանք Արթուրի կնոջը խնամել ամուսնուն, որը տեւական ժամանակ օգնության կարիք ուներ, բայց որեւէ մեկը չէր արձագանքում»:
19:20 10/11/2017  |  Դատական ռեպորտաժներԱրթուր Վարդանյանն ինչ-որ բան ասաց մեղադրողին, նա էլ հակադարձեց՝ ականջներդ կկտրեմ
16:23 29/09/2017  |  Դատական ռեպորտաժներԱրթուր Վարդանյանը ասում էր, որ միանալու է 37 երկրների հակաահաբեկչական կոալիցիային. վկա
15:31 15/09/2017  |  Դատական ռեպորտաժներԱրթուր Վարդանյանն ասում էր, որ համազգեստը ֆիլմի նկարահանման համար է, «եթե չեմ սխալվում, հայրենասիրական ֆիլմ էր». վկա
19:54 08/09/2017  |  Դատական ռեպորտաժներԶենքը ձեռք է բերվել Քեսաբ ուղարկելու համար. ասվում է Վահան Շիրխանյանի և մյուսների գործով ցուցմունքներում
19:20 28/07/2017  |  Դատական ռեպորտաժներԱրթուր Վարդանյանը ծրագրում էր ժողովրդին ներկայացնել զինված հեղաշրջման շարժառիթը, նպատակը և սպասվող հեռանկարային իրադարձությունները. մեղադրական եզրակացություն
10:47 29/12/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀանցավոր համագործակցություն ստեղծելու մեջ մեղադրվող Արթուր Վարդանյանը՝ Լեւոն Տեր- Պետրոսյանին
14:45 24/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրթուր Վարդանյանը շինծու ու հորինովի է համարում իրեն առաջադրված մեղադրանքը

Наира Зограбян сообщила о резком ухудшении состояния здоровья фигуранта дела о "норкской группе" 02/23/2019   13:36  |  Лента новостей
Состояние здоровья фигуранта дела о "норкской группе" Артура Варданяна резко ухудшилось. Об этом сообщила депутат Национального собрания Армении от фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян на своей странице в соцсети Facebook.
"Я как председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по защите прав человека и общественным вопросам  уже длительноe время выражаю желание встретиться с содержащимся в УИУ “Ереван-Кентрон”,подсудимым по делу “Норк-Мараш” Артуром Варданяном и получаю отказ, поскольку судья Армен Бекташян ввёл запрет на посещения, в том числе и для главы комиссии и депутатов", – сообщила Наира Зограбян.
По словам депутата, после долгих скитаний ей удалось переговорить с судьей Бекташяном, который в любое время суток принимал  участие в заседаниях Высшего судебного совета, и ему было не до разговоров.
"Представила судье, что у заключенного имеются серьезные проблемы со здоровьем, в том числе – Болезнь Крона, и я должна посетить его. Он предложил, чтобы защитники заключенного подали ходатайство, и они бы обсудили, предоставить мне разрешение на посещение или нет. Вчера должно было состояться заседание, в ходе которого ходатайство защиты должно было быть рассмотрено, однако, заседание так и не состоялось", - написала Наира Зограбян.
Она сообщила, что состояние Артура вчера резко ухудшилось, поскольку он в последние 15 дней не мог принимать пищу, и не потому, что объявил голодовку, а из-за своей болезни и его срочно перевели в гражданскую клинику.
"Артур отныне передвигается на инвалидном кресле-коляске, и надзиратели не позволяют его супруге ухаживать за ним. Обращаюсь к министру юстиции Армении: сделайте гуманный шаг и позвольте жене Артура ухаживать за мужем, который протяжении долгого времени оннуждался в помощи, но никто не реагировал на это", – отметила Наира Зограбян.
15:11 17/09/2018  |  Судебный репортажШестеро фигурантов дела о норкской вооруженной группировке выпущены на свободу
16:19 08/06/2018  |  Судебный репортажЭкс-глава Полиции Армении лично поручился за освобождение Гарника Маркаряна