Ոստիկանության Ստեփանավանի բաժնի պետի ծառայության գծով տեղակալի նկատմամբ դատարանը գրավ է կիրառել 02/16/2019   13:48  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, 2019 թվականի փետրվարի 13-ին գրավ է կիրառել ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժնի պետի ծառայության գծով տեղակալ Նարեկ Խաչատրյանի նկատմամբ: Նշենք, որ վերջինիս պաշտպանն է փաստաբան Ամրամ Մակինյանը: «Փաստինֆո»-իհաղորդմամբ` դատարանը, բավարարելով փաստաբանի միջնորդությունը, որպես գրավի չափ սահմանել է  700.000 ՀՀ դրամը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Նարեկ Խաչատրյանին 2018 թ. դեկտեմբերին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով` 150 հազար դրամ կաշառք ստանալու համար: Ըստ նախաքննական մարմնի` նա զբաղեցնելով ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Ստեփանավանի բաժնի պետի ծառայության գծով տեղակալի պաշտոնը, 2018 թվականի հուլիս-հոկտեմբեր ամիսներին «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Գյուլագարակ անտառտնտեսություն» մասնաճյուղի անտառապետ Նարեկ Թորոսյանի միջոցով ապօրինի ծառահատումներ իրականացնող ու փայտանյութ  ապօրինի դուրսբերող մի շարք անձանցից  Լոռու մարզի Գյուլագարակ գյուղում ստացել է ընդհանուր առմամբ 150.000 ՀՀ դրամ կաշառք` նրանց չխոչընդոտելու համար:
Փաստաբանը գրավի միջնորդությամբ հիմնավորել էր, որ  իր պաշտպանյալը, մնալով ազատութրան մեջ, չի խոչընդոտի գործի քննությանը: Նշենք, որ նախկինում  Վերաքննիչ դատարանը որպես Նարեկ Խաչատրյանիկալանավորման հիմք դիտարկել էր միայն այն, որ նա մնալով ազատության մեջ կարող է խոչընդոտել մինչդատական վարույթում գործի քննությանը` ազդելով նրա ենթակայության տակ գտնված ծառայակիցների վրա, ովքեր դեռեւս չեն հարցաքննվել:
Նկատի ունենալով, որ նախաքննական մարմինն արդեն իսկ հարցաքննել է Նարեկ Խաչատրյանի ենթակայությամբ գտնված ծառայակիցներին` փաստաբանը փաստել է, որ այդպիսով վերացել է թեկուզ և վերացական այն վարկածը, որ նա  տեսականորեն կարող է ազդեցություն գործադրել նրանց ցուցմունքների վրա:  Դատարանը հիմնավորված է համարել փաստաբանի փաստարկները եւ գրավի կիրառումը թույլատրելի համարել:

Суд в Армении освободил одного из заместителей главы степанаванского отдела Полиции под залог 02/16/2019   14:36  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Артуша Габриеляна 13-го февраля 2019 года постановил освободить заместителя начальника степанаванского отдела по линии службы лорийского областного управления Полиции Армении Нарека Хачатряна под залог. Интересы Хачатряна защищает в суде адвокат Амрам Макинян.
Как стало известно "ФактИнфо", суд, удовлетворив ходатайство адвоката, определил залог в размере 700.000 драмов.
Ранее агентство сообщило, что Нареку Хачатряну в декабре 2018 года было предъявлено обвинение по части 2 статьи 311 УК Армении за получение взятку в размере 150 тыс. драмов.
По данным следствия, он в бытность свою заместителем начальника степанаванского отдела по линии службы лорийского областного управления Полиции в июле-октябре 2018 года при посредничестве лесничего филиала лесхоза Гюлагарака Нарека Торосяна получил от лиц, промышляющим незаконным вывозом древесины, взятку в 150 тыс. драмов за то, чтобы не препятствовать им.
В качестве обоснования для применения залога адвокат указал в ходатайстве, что его подзащитный, оставаясь на свободе, не будет препятствовать следствию. Отметим, что ранее Апелляционный суд принял за основание для заключения Нарека Хачатряна под стражу лишь то, что он, оставаясь на свободе, может препятствовать следствию в ходе досудебного производства, оказывая воздействие на подчиненных, которых еще не допросили.
С учетом того, что орган предварительного следствия уже допросил сослуживцев Нарека Хачатряна, адвокат констатировал, что тем самым была исключена версия о том, что он гипотетически может повлиять на их показания. Суд посчитал обоснованными доводы адвоката и признал допустимым применение залога.