Կանխվել է «հաշիվ պահանջելու» հավաքը, ձերբակալվել է 4 անձ 02/09/2019   11:39  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու և ուրիշի կյանքին դիտավորությամբ ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է 4 անձ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
2019 թվականի հունվարի 21-ին տարբեր մարմնական վնասվածքներով հիվանդանոց էին տեղափոխվել Երևան քաղաքի 1985 և 1977 թվականին ծնված բնակիչներ:
Նախապատրաստվող նյութերի ընթացքում տեղեկություններ էին ստացվել, որ 2019թ. հունվարի 20-ին՝ժամը 23-ի սահմաններում, մի խումբ անհայտ անձինք, Երևան քաղաքի Խաղաղ Դոնի փողոցում գործող բիլիարդի ակումբում կոպիտ կերպով խախտել են հասարակական կարգը, բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորել հասարակության նկատմամբ, որը զուգորդվել էր Երևան քաղաքի 1985 և 1977 թվականին ծնված բնակիչների նկատմամ բռնություն գործադրելով, ակումբի գույքը վնասելով և որպես զենք հանդիսացող սուր կտրող-ծակող գործիք, ատրճանակ գործադրելով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում 2019թ. հունվարի 21-ին հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Կազմվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան: Քննչական կոմիտեի և Ոստիկանության ծառայողների հետ համատեղ իրականացված անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, շարժառիթը, տվյալներ ձեռք բերվել Խաղաղ Դոնի փողոցում գործող բիլիարդ ակումբում տեղի ունեցած միջադեպին մասնակցի անձանց շրջանակի վերաբերյալ:
Նախաքննական մարմինը տվյալներ է ստացել, որ Խաղաղ Դոնի փողոցում գործող բիլիարդ ակումբում տեղի ունեցած միջադեպին մասնակիցները «հաշիվ պահանջելու» և վրեժխնդիր լինելու նպատակով պարզաբանումներ կատարելու համար պայմանավորվել են հանդիպել 2019 թվականի փետրվարի 8-ին:
Հետագա հնարավոր ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություները կանխելու համար որոշվել է վնասազերծել կողմերին և բերման ենթարկել:
Երեկ երեկոյան՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու և ուրիշի կյանքին դիտավորությամբ ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու կասկածանքով բերման են ենթարկվել 8 անձ, որոնցից 4-ը ձերբակալվել է:
Ձերբակալվածներից երկուսը եղբայրներ են:
Նրանցից մեկին պատկանող Տոյոտա Քեմրի մակնիշի ավտոմեքենայի խուզարկությամ, հայտնաբերվել է «ԱԿՄ տեսակի 7,62 մմ տրամաչափի ինքնաձիգ `լիցքավորված 27 փամփուշտներով, «ՊՄ տեսակի ատրճանակ` լիցքավորված 8 փամփուշտներով, «ՊՄ տեսակի ատրճանակից կրակ արձակելու համար նախատեսված`գործարանային տուփով 9 մմ տրամաչափի 18 փամփուշտներ, 5,45 մմ տրամաչափի ինքնաձիգի 1 փամփուշտ, կաթոցիչի մեջ լցված դեղնականաչավուն զանգված:
Ձերբակալվածքների Ա՚.Գ.-ի անձնական խուզարկությամբ` վերարկուի գրպանից հայտնաբերվել է 9 մմ տրամաչափի կրակված 2 պարկուճ, 2 կաթոցիչ` մուգ շագանակագույն հեղուկով։
Քրեական գործի շրջանակներում կատարվել են 15-ից ավել խուզարկություն: Նախաքննությունը շարունակվում է: Կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն:

Силовики пресекли крупную разборку в одном из бильярдных клубов в Ереване 02/09/2019 12:14 | Криминальная хроника
4 человека задержаны в рамках расследуемого в Следственном комитете уголовного дела по факту инцидента с применением оружия в бильярдном клубе в столичном районе Эребуни. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
21-го января 2019 года в больницы с различными травмами были госпитализированы жители Еревана 1985 и 1977 годов рождения.
"В ходе предварительного следствия поступила информация о том, что около 23:00 вечера 20-го января 2019 года группа неизвестных в бильярдном клубе на улице Хахах Дона в Ереване, грубым образом нарушила общественный порядок, проявила явное неуважение к обществу, которое сопровождалось применением силы в отношении жителей столицы 1985 и 1977 годов рождения, повреждением имущества клуба и использованием колюще-режущего орудия и пистолета", - говорится в сообщении.
По факту следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления СК Армении было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 112("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью") и части 4 статьи 258("Хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия") и части 1 статьи 235("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств")УК Армении.
Сформирована следственная группа, проработан план следственных действий. В результате неотложных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных Следственным комитетом совместно с Полицией, установлены ряд обстоятельств произошедшего, мотив, добыты данные о относительно круга участников инцидента в бильярдном клубе на улице Хахах Дона.
"Орган предварительного следствия получил данные о том, что участники инцидента в бильярдном клубе условились встретиться 8-го февраля с.г. для "сведения счетов" и выяснения отношений из мести. Для предотвращения тяжких и особо тяжких преступлений было принято решение обезвредить стороны и подвергнуть их приводу", - указывается в сообщении.
Накануне вечером по подозрению в хулиганстве с применением оружия и причинении тяжкого вреда здоровью были подвергнуты приводу 8 человек, четверо из которых были задержаны. Двое задержанных приходятся другу другу братьями.
В ведомстве также проинформировали, что при обыске в принадлежащей одному из них автомобиле марки Toyota Camry обнаружены автомат АКМ калибра 7,62, заряженный 27 патронами, пистолет ПМ, заряженный 8 патронами, 18 патронов калибра 9 мм в заводской коробке, предусмотренные для стрельбы из пистолета ПМ, один патрон для автомата калибра 5,45мм, пипетка, заполненная желто-зеленой массой.
"При личном досмотре задержанного А.Г. в кармане его пальто обнаружены две стреляные гильзы от патронов калибра 9 мм., две пипетки с темно-коричневой жидкостью. В рамках уголовного дела произведены более 15 обысков. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.