Հայաստանը Կատարում դեսպանություն կունենա 02/06/2019   12:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի կառավարությունը որոշում կայացրեց Կատարի Պետությունում ստեղծել Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն (նստավայրը` Դոհա):  Ըստ հիմնավորման, նկատի ունենալով Կատարի հետ Հայաստանի բարեկամական հարաբերությունները, այդ երկրի բարձր կենսամակարդակն ու ներդրումային հնարավորությունները, վերջին շրջանում Հայաստանի ու Կատարի միջև աճ արձանագրող առևտրաշրջանառությունը, ինչպես նաև Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների քանակը, երկու երկրների միջև ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հայտագրերի փոխանակմամբ Կատարի Պետությունում անհրաժեշտ է բացել Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն:
Կատարական կողմը նաև պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության կողմից դեսպանություն բացելու դեպքում պատասխանել փոխադարձության սկզբունքով ու Երևանում բացել Կատարի Պետության դեսպանություն:
Կատարական կողմը պատրաստ է տրամադրել տարեկան 400.000 կատարական ռեալ (մոտ 110.000 ԱՄՆ դոլար)՝ երեք տարի տևողությամբ, ՀՀ դեսպանության համար տարածք ու դեսպանի համար կեցավայր, երկու ավտոմեքենա:
Կատարի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության պահպանման ծախսը կազմում է 192.584 ԱՄՆ դոլար, որից 110.000 ԱՄՆ դոլարը առաջիկա 3 տարիներին կվճարի կատարական կողմը, իսկ 82.584 դոլարը կֆինասնավորվի ՀՀ բյուջեից, որով կվճարվեն դեսպանի և մեկ դիվանագետի աշխատավարձը, դիվանագիտական ծառայության հետ կապված ծախսերի փոխհատուցումները, ինչպես նաեւ դիվանագետի բնակարանի վարձը:
Որոշման նախագիծը նպատակ է հետապնդում աշխուժացնել Հայաստան-Կատար բարեկամական հարաբերությունները, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ առկա առեւտրատնտեսական կապերը:
12:39 19/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունն արտահերթ նիստ է հրավիրել
18:53 19/04/2018Կառավարությունը փոփոխում է նիստերի անցկացման ժամը
18:58 23/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում քննարկվել են տարածքային կառավարման ոլորտի զարգացման հետագա քայլերը
15:09 27/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿազատականացվի ներքին էլեկտրաէներգետիկ շուկան
18:46 25/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը բարելավել է դատապարտյալների տեսակցությունների տրամադրման գործընթացը
18:41 25/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵՏՄ-ից ներկրվող ավտոմեքենաների համար ԱԱՀ չի գանձվի
16:05 18/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԸմբշամարտի օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցն անվանակոչվել է Նորայր Մուշեղյանի անվամբ
15:55 18/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԲնական գազի գինը ՀՀ-ի համար 2015թ. հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը՝ 165 ԱՄՆ դոլար
15:41 18/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատի մարզի Պարույր Սևակ համայնքը ներառվել է սահմանամերձ համայնքների ցանկում

Армения откроет посольство в Катаре 02/06/2019   12:47  |  Лента новостей
Правительство Армении достигло договоренности с Катаром об открытии в этой стране посольства. Соответствующее решение было одобрено в среду на заседании камбина Армении в среду, 6 февраля.
Согласно обоснованию, решение обусловлено дружественными отношениями Армении с Катаром, большими инвестиционными возможностями этой страны, наметившимся в последнее время ростом товарооборота между странами, а также возросшим интересом граждан Катара к Армении.
Катарская сторона выразила готовность по принципу взаимности открыть посольство Катара в Ереване.
Катарская сторона готова предоставить в год 400.000 катарских риалов(порядка 110.000 долларов США) сроком на три года, территорию для диппредставительства и  резиденцию для посла и два автомобиля.
На содержание посольства Армении в Катаре потребуется 192.584 долларов США, из которых - $110 тыс. в ближайшие три года выплатит катарская сторона, а $82.584 будут предоставлены из  средств госбюджета для выплаты зарплаты и компенсирования расходов, связанных с дипломатической службой, а также оплату аренды квартиры дипломата.
Проект решения имеет целью оживить дружественные отношения между Арменией и Катаром, а также налаженные между странами торгово-экономические связи.