Գյուղատնտեսական տարին պետք է դարձնել մաքսիմալ կանխատեսելի. Նիկոլ Փաշինյան 01/16/2019   19:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսական շրջանի նախապատրաստական աշխատանքների իրականացմանը վերաբերող հարցեր, տեղեկացնում է ՀՀ վարչապետի մամուլի ծառայությունը:
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել հակակարկտային համակարգերի գործունեությանը, հակակարկտային ցանցերի տեղակայմանը, սերմացուի, պարարտանյութերի, ոռոգման ջրի ապահովմանը, բույսերի հիվանդությունների և վնասատուների դեմ պայքարին, մթերումների և արտահանումների կազմակերպմանը: Զեկույցներով հանդես են եկել պատկան գերատեսչությունների ղեկավարները: Նշվել է, որ կառավարությունը նպատակային ծրագրեր է իրականացնելու կաթիլային ոռոգման համակարգերի, հակակարկտային ցանցերի, ինչպես նաև գյուղատնտեսական ապահովագրական համակարգի ներդրման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պատասխանատուների խնդիրն է կառավարության, գյուղացու, մթերողի համար մաքսիմալ կանխատեսելի դարձնել գյուղատնտեսական տարին, որպեսզի յուրաքանչյուրն իր անելիքներն իմանա: «Տարվա կանխատեսվող բոլոր խնդիրները պետք է համակարգված միջգերատեսչական մակարդակով լուծվեն՝ սկսած ոռոգումից, հակակարկտային իրավիճակից, վերջացրած ապահովագրությամբ, մթերումների հնարավոր ծավալներից, որպեսզի կանխատեսելի դաշտով գնանք առաջ: Մենք միշտ տարվա վերջում ենք իմանում, թե ինչ է եղել և ինչու, սակայն այդ ամենը պետք է լինի տարվա սկզբից: Ջրի պահանջարկի վերաբերյալ գնահատականը երբ տարվա կամ ամսվա մեջ երեք անգամ փոխվում է՝ խնդիր է, չի կարող այդպես լինել: Պետք է տարվա սկզբից «ճանապարհային քարտեզ» ունենանք, կոնկրետ քայլերով գնանք և կանխատեսելիության ինչ-որ ցուցանիշ ապահովենք: Պարզ է, որ կանխատեսումները 100 տոկոսանոց չեն, կարող են տարբեր դեպքեր լինել, բայց դրանք պետք է ուղենիշ լինեն մեր անելիքների և գործունեության համար», - ընդգծել է վարչապետը:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը զեկուցել է, որ վարչապետի հանձնարարականի հիման վրա կազմված աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքում 2018 թվականի նոյեմբերի 1-ից դեկտեմբերի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում ՋՕԸ-երի հետ գյուղացիական տնտեսությունների պայմանագրերի թիվը միայն Արարատյան դաշտում ավելացել է 4500-ով, ևս 600-ով՝ հանրապետության այլ հատվածներում: Նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ իրականացվելու են կոնկրետ գործողություններ, որպեսզի ընթացիկ տարում ջրի օգտագործման վերահսկողությունը լինի առավել արդյունավետ, ստվերում գտնվող գյուղացիական տնտեսությունները պայմանագրեր ստորագրեն ՋՕԸ-երի հետ և գան օրինական դաշտ:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է իրականացնել անհրաժեշտ բոլոր քայլերը՝ ոռոգման սեզոնին լավագույնս պատրաստ լինելու և ջրամատակարարումը կանոնավոր կազմակերպելու նպատակով: Վարչապետը կարևորել է նաև գյուղացիական տնտեսությունների համար իրազեկման միջոցառումների կազմակերպումը՝ հնարավոր խնդիրների և դրանց լուծման, ինչպես նաև գյուղատնտեսական աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպման ուղղությամբ:
11:30 15/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն անընդունելի է համարում իր ընտանիքը թիրախավորելու փորձերը
20:12 14/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի արձագանքը ոտնձգություն է մամուլի նկատմամբ. Հայաստանի ժուռնալիստների միություն
21:40 12/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է հանրային սննդի ոլորտում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին
23:18 01/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«2018 թվականին Հայաստան ժամանածների թիվը 20 հազար 713-ով շատ է եղել մեկնածների թվից». Նիկոլ Փաշինյան
15:20 31/12/2018  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայաստանյան սպառողների համար գազի գինը չի թանկանա. Նիկոլ Փաշինյան
23:46 30/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱմանորի և Սուրբ Ծննդյան առթիվ Պուտինը շնորհավորել է Արմեն Սարգսյանին և Նիկոլ Փաշինյանին
09:43 28/12/2018  |  ՄամուլԴարձյալ ռազմական ուղղաթիռներ՝ Փաշինյանի թռիչքի անվտանգությունն ապահովելու համա՞ր. «Ժամանակ»
10:29 27/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲանկերը ներել են ավելի քան 7 միլիարդ դրամի տույժ-տուգանքներ, վերանայել են շուրջ 124 հազար հաճախորդի վարկային պատմություն. Ն. Փաշինյան
21:04 25/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը մեծագույն խնդիր է համարում միջազգային հանրության շրջանում ԼՂ հարցի վերաբերյալ տեղեկացվածության բարձրացումը

Пашинян: необходимо сделать сельскохозяйственный год максимально прогнозируемым 01/17/2019 00:19 | Лента новостей
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с подготовительными работами к сельскохозяйственному сезону. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В частности, были затронуты вопросы деятельности противоградовых систем, дислокации противоградовых сетей, обеспечения семян, удобрений, оросительной воды, борьбы с болезнями растений и вредителями, организации заготовок и экспорта. Руководители компетентных ведомств выступили с докладами. Было отмечено, что правительство будет осуществлять целевые программы по внедрению систем капельного орошения, противоградовых сетей, а также системы сельскохозяйственного страхования.
Никол Пашинян отметил, что задача ответственных лиц - сделать сельскохозяйственный год максимально прогнозируемым для правительства, сельчан и закупщиков, чтобы каждый знал, что ему делать. “Все прогнозируемые проблемы года должны быть координированно решены на межучрежденческом уровне, начиная с ирригации, противоградовой ситуации, заканчивая страхованием и возможным объемом поставок, чтобы мы могли двигаться вперед в предсказуемых рамках. Мы всегда только в конце года узнаем, что случилось и почему, но все это должно быть сделано в начале года. Когда оценка спроса на воду три раза в год или в месяц меняется, то это проблема, не должно быть такого. У нас с начала года должна быть «дорожная карта», мы должны продвигаться конкретными шагами и обеспечить определенный уровень прогнозируемости. Понятно, что прогнозы не 100%-ые, могут быть разные случаи, но они должны быть ориентирами для нашей работы и деятельности”, - подчеркнул премьер-министр.
Исполняющий обязанности министра территориального управления и развития Сурен Папикян доложил, что в результате деятельности сформированной на основании поручения премьер-министра рабочей группы с 1 ноября по 25 декабря 2018 года количество контрактов сельских хозяйств с обществами водопользователей только в Араратской долине увеличилось на 4500, а в других областях республики – еще на 600. Исполняющий обязанности министра отметил, что в этом году будут предприняты конкретные меры для того, чтобы обеспечить более эффективный контроль за использованием воды, работающие на теневом рынке фермеры подписали контракты с обществами водопользователей и вышли в законное поле.
Никол Пашинян поручил ответственным лицам принять все необходимые меры для обеспечения наилучшей готовности к оросительному сезону и организации регулярного водоснабжения. Премьер-министр также отметил важность организации мероприятий по повышению осведомленности фермерских хозяйств о возможных проблемах и путях их решения, а также эффективной организации сельскохозяйственных работ.