Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Զախարովայի՝ ազգությամբ հայ ՌԴ քաղաքացիների մուտքը երկիր արգելելու վերաբերյալ հայտարարությանը 01/12/2019   11:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի արտգործնախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաևան, մեկնաբանելով ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի՝ ազգությամբ հայ ՌԴ քաղաքացիների մուտքը երկիր արգելելու մասին հայտարարությունը, այն սադրիչ ու հակաադրբեջանական է որակել:
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ դա բացասական ազդեցություն չի ունենա Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունների վրա:
«Ադրբեջանը միշտ բաց է ՌԴ քաղաքացիների համար: Միայն 2018թ. ՌԴ 880 000 քաղաքացի այցելել է մեր երկիր»,-ասել է Աբդուլաևան՝ հավելելով, որ նրանց կողմից տվյալ հարցի առնչությամբ որևէ բողոք չի եղել: Աբդուլաևայի խոսքով՝ այցելածների թվում եղել են նաև հայեր, և «նրանք որևէ խնդրի չեն առնչվել»:
Խոսնակը նշել է, որ Զախարովան առաջին անգամը չէ, որ ռուս-ադրբեջանական ռազմավարական հարաբերությունների ոգուն հակասող հայտարարությամբ է հանդես գալիս:
Անդրադառնալով Զախարովայի ելույթի այն հատվածին, որում նա հայտարարել էր, որ ադրբեջանական կողմը խոստացել է շտկել իրավիճակը, Աբդուլաևան ասել է. «Մենք վճռականորեն հերքում ենք դա: Ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունները հիմնված են իրավահավասարության վրա, մինչդեռ «կշտկեն իրավիճակը» արտահայտությունը հակասում է իրավահավասար երկկողմ հարաբերությունների էությանը»,-tert.am-ի փոխանցմամբ՝ նշել է խոսնակը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 11-ի ճեպազրույցի ժամանակ Մարիա Զախարովան ասել էր, որ Մոսկվան լիահույս է, որ Բաքուն կհրաժարվի էթնիկ պատկանելիության հիմքով ՌԴ քաղաքացիների, մասնավորապես՝ ազգությամբ հայերի նկատմամբ վարվող խտրական քաղաքականությունից և չի խոչընդոտի նրանց մուտքն Ադրբեջան:
Նա ուշագրավ էր համարել բազմաթիվ հրապարակումները, այդ թվում՝ սոցկայքերում, համաձայն որոնց ադրբեջանական իշխանությունները խտրական քաղաքականություն են վարում ՌԴ քաղաքացիների նկատմամբ՝ հիմնվելով նրանց էթնիկ ծագման վրա:

Азербайджан отреагировал на заявление Захаровой о препятствовании въезду в страну граждан РФ армянской национальности 01/12/2019   12:15  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Азербайджана расценило заявление директора Департамента информации и печати МИД РФ Марии Захаровой о препятствовании азербайджанской стороны въезду в страну российских граждан армянской национальности как "противоречащее духу двусторонних стратегических отношений". Об этом, как передает ТАСС, говорится в распространенном в пятницу комментарии руководителя пресс-службы внешнеполитического ведомства Азербайджана Лейлы Абдуллаевой.
"К сожалению, официальный представитель Министерства иностранных дел Российской Федерации не впервые выступает с заявлениями, противоречащими духу двусторонних стратегических отношений. На фоне развития азербайджано-российских связей данное заявление и попытки раздуть какой-то частный случай, вырвав его из общего контекста, являются очередным проявлением обозначенной нами общей тенденции", - говорится в комментарии.
Официальный представитель МИД опровергла слова Захаровой о том, что азербайджанская сторона пообещала исправить ситуацию. "Мы решительно опровергаем это. Азербайджано-российские отношения основаны на равноправии, и выражение "исправят ситуацию" противоречит сути равноправных двусторонних отношений", - заявила она.
Абдуллаева также отметила, что Азербайджан всегда открыт для граждан России. "Только лишь в 2018 году 880 тыс. российских граждан посетили нашу страну, и с их стороны не поступало жалоб по затрагиваемому вопросу. Подавляющее большинство граждан России остались довольны своим визитом и выразили благодарность за гостеприимство", - подчеркнула руководитель пресс-службы МИД. Она добавила, что среди посещавших были и граждане России армянского происхождения.
В то же время она выразила убежденность, что заявление официального представителя МИД РФ "не окажет негативного влияния на связи между Азербайджаном и Россией".
Ранее в пятницу на брифинге Захарова заявила, что Москва рассчитывает на отказ Баку от дискриминационной политики по этническому признаку в отношении российских граждан, в частности армянской национальности, и не станет препятствовать их въезду в Азербайджан.В МИД РФ раскритиковали дискриминационную политику Баку в отношении граждан России армянского происхождения