Նիկոլ Փաշինյանը ՀԱՊԿ-ի բովանդակությունն ավելի կարևոր է համարում, քան գլխավոր քարտուղարի հարցը 12/22/2018   14:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության բովանդակությունը ավելի կարևոր է, քան գլխավոր քարտուղարի հարցը:
Լրագրողների հետ զրույցում Փաշինյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ նա դեռևս չի հանդիպել  Բելառուսի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Զասի հետ, մինչդեռ ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկներ նա արդեն իսկ այցելել է, Փաշինյանը պատասխանել է.
«Մենք չենք մերժել, մենք ասել ենք, որ այս փուլում նպատակահարմար չենք համարում, քննարկումները շարունակվում են»,- նշեց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝  Հայաստանը մշտապես ասել է, որ հարցը պետք է որոշվի կոնսենսուսով ու պետք է փորձել հասնել կոնսենսուսի:
«Ընդհանուր առմամբ ես ասել եմ նաև նախկինում՝ այնպես չի որ  ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը ընդմիշտ վերապահված է Հայաստանի Հանրապետությանը՝ դա ռոտացիոն սկզբունք է, և մեր ժամկետը ինչ-որ պահի պետք է ավարտվի:
Մեզ համար խնդիրը գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը և կարգավիճակը չէ, մեզ համար խնդիրը ՀԱՊԿ բովանդակությունն  է, և ինչպես նախկինում ասել եմ փոխադարձ պարտավորությունների հստակեցումն է և ճշգրտումն է ու այս հարցի շուրջ կոնսենսուսի հասնելը: Եղել են ժամանակներ, երբ ՀԱՊԿ-ում ռոտացիոն սկզբունքը չի գործել՝ նույն մարդը երկար տարիներով  եղել է գլխավոր քարտուղար:
Գլխավոր քարտուղարի հարցը չէ խնդիրը, որովհետև գլխավոր քարտուղարի ժամկետը կավարտվի, օրինակ՝ ռոտացիան կփոխվի, հետո էլի կհասնի Հայաստանին՝ այդ շրջապտույտը անընդհատ կպտտվի:
Խնդիրը ավելի խորն է և բովանդակային ու, անկեղծ ասած, գոհ եմ այս ընթացքում տեղի ունեցած այդ քննարկումներից և տեղի ունեցող և տեղի ունենալիք, որովհետև շատ բաց, անկեղծ քննարկումներ են տեղի ունեցել, ինչը ՀԱՊԿ-ում երբեք տեղի չի ունեցել:
Եվ մենք պետք նաև մեր անվտանգային միջավայրը հասկանալով հարց տանք ինքներս մեզ՝ ՀԱՊԿ-ին պետք է՞ լուրջ վերաբերվել, թե՞ ոչ: Սա կարևոր արձանագրում է, իհարկե, այս թեմաները քննարկելու ենք»,- ասել է Փաշինյանը:
12:12 22/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՏաջիկստանի նախագահը ստորագրել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսի թեկնածու Ստանիսլավ Զասին նշանակելու փաստաթուղթը

Пашинян считает содержание ОДКБ более важным, чем вопрос с назначением генсека организации 12/22/2018   16:06  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян считает, что содержание Организации Договора о коллективной безопасности гораздо важнее, чем вопрос с назначением генсека ОДКБ. Об этом и.о. главы правительства заявил в беседе с журналистами в Ванадзоре.
В ответ на вопрос о том, почему он до сих пор не встретился представителем Беларуси Станиславом Засем в то время, как он побывал во всех странах ОДКБ, Пашинян отметил:
“Мы не отказывали. Мы заявили, что на данном этапе считаем нецелесообразной, обсуждения продолжаются”, - сказал Никол Пашинян.
По его словам, Армения постоянно заявляла, что этот вопрос должен решаться на основе консенсуса и надо постараться достичь его.
“В целом я говорил и раньше о том, что пост генсека ОДКБ навечно  не закреплен за Республикой Арменией. Назначение производится по ротационному принципу, и  наш  нашего пребывания на посту  в какой-то момент должен был истечь”, - заявил он.
Вопрос, по словам Пашиняна,  в содержании структуры.
“Как уже ранее говорил, для нас главное уточнение взаимных обязательств и достижение консенсуса вокруг этого вопроса. Были времена, когда в ОДКБ не действовал принцип ротации, и один и тот же человек долгие годы занимал пост генерального секретаря”, - сказал и.о. премьера Армении.
Он подчеркнул, что вопрос намного глубже и содержательнее.
“Честно говоря, я  доволен проходящими на  данном этапе  переговорами, и предстоящими, потому что обсуждения  были достаточно искренними, чего прежде  не было в  ОДКБ. И с учетом понимания  нашей  среды безопасности, мы  должны  задать себе вопрос: нужно ли серьезно относиться  к  ОДКБ или нет. Это очень важно, эти темы еще будут обсуждаться», - сказал Никол Пашинян.
12:19 22/12/2018  |  Актуальная темаПрезидент Таджикистана подписал проект о назначении представителя Беларуси Станислава Зася генсеком ОДКБ