Կալանավորված և դատապարտված 8 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից փախուստի փորձ կատարելու համար. քրեական գործն ուղարկվել է դատարան 12/19/2018   15:41  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից օտարերկրացի կալանավորված և դատապարտված անձանց կողմից փախուստի փորձ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը. մեղադրանք է առաջադրվել 8 անձի։ այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնականա կայքից:
Փախուստի փորձի մասին ահազանգն ստացվել է 2018 թվականի ապրիլի 25-ին, նույն օրը հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները, հստակեցվել հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը։
Նախնական քննության տվյալներով՝ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի 6-րդ մասնաշենքի թիվ 008 խցում պահվող թվով 11 կալանավորված անձինք և դատապարտյալներ 2018թ. ապրիլի 25-ին՝ ժամը 15:00-ի սահմաններում, քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի կրտսեր մասնագետի կողմից, օրենքով սահմանված կարգով, ուղեկցվել են 6-րդ մասնաշենքում տեղակայված զբոսախուց:
Զբոսախցի մուտքի դուռը փակելու պահին կալանավորված անձանցից մեկը բռնություն է գործադրել ուղեկցող անձի նկատմամբ և նրան մտցրել զբոսախուց, զրկել դիմադրություն ցույց տալու հնարավորությունից, որի ժամանակ մեկ ուրիշ կալանավոր տեսուչի մոտից խլել է մասնաշենքի խցերի դռների կախովի փականների բանալիները, ինչպես նաև` մասնաշենքերի մուտքերի և խցերի դռների փականների բանտային բանալին:
Չենթարկվելով քրեակատարողական հիմնարկում վարքի պահպանման վերաբերյալ գործող կանոններին, բռնության գործադրումն ու փախուստի փորձը դադարեցնելուն ուղղված տեսուչի կոչերին՝ կալանավորներից ոմանք բացել են 6-րդ մասնաշենքի 6 տարբեր խցերի դռները և իրենց հետ փախուստի դիմելու կոչով դիմել կալանավորված օտարերկրյա քաղաքացիներին:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ փախուստի փորձին միացել է ընդհանուր առմամբ 8 կալանավորված և դատապարտված անձ, ովքեր պահվել են թիվ 008 և 009 խցերում, բոլորն էլ՝ օտարերկրացի (ԻԻՀ քաղաքացի)։ Վերջիններս, անցնելով նկուղային հարկի միջանցքներով, հասել են 1-ին մասնաշենքի մուտքի դռանը, բռնություն գործադրել ծառայություն իրականացնող քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի աշխատակցի նկատմամբ, սակայն չեն կարողացել բացել մասնաշենքի մուտքի դուռը և դիմել փախուստի, քանի որ տեսուչի ահազանգով անմիջապես թիվ 1 մասնաշենք են ժամանել քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի ծառայողները ու կանխել փախուստի փորձը:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 8 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-355 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել է և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել դատարան։
14:16 13/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔրեակատարողական հիմնարկից փախուստի փորձ կատարելու համար մեղադրանք  է առաջադրվել երկու կալանավորի
12:38 15/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԻրարանցում «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում. կալանավորը կոտրել է սննդի փոխանցելու համար նախատեստված դռնակը և դուրս է եկել խցից
09:58 14/06/2018  |  Մամուլ«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի դատապարտյալները փորձել են բունտ անել. «Ժողովուրդ»
14:20 01/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԿալանավորներն անկարգություններ են հրահրել «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկում
17:35 16/02/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում բունտի գործով նիստերն ամենայն հավանականությամբ կանցկացվեն հենց ՔԿՀ-ում
18:46 09/01/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում անկարգություններ կազմակերպելու և իրականացնելու գործով մեղադրանք է առաջադրվել 14 անձի. գործը դատարան է ուղարկվել
19:46 04/01/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում դատապարտյալների կողմից կազմակերպված անկարգությունների գործը դատարանում է
11:37 27/12/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում քրեական հեղինակության կողմից կազմակերպված «բունտի» գործով նախաքննությունն ավարտվել է
09:10 14/12/2016  |  Մամուլ«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի դատապարտյալները դանակահարել են իրար. «Ժողովուրդ»
09:24 07/07/2016  |  ՄամուլՀարմարավետ պայմաններ ՔԿՀ-ում՝ Եղիշե Խաչատրյանի սպանության գործով կալանավորվածներից մեկի համար. «Ժողովուրդ»

Дело о попытке побега 8 заключенных из УИУ “Нубарашен” дошло до суда 12/19/2018   16:47  |  Криминальная хроника
Предварительное следствие по уголовному делу о попытке побега иностранных заключенных и осужденных из уголовно-исполнительного учреждения "Нубарашен" завершено: обвинение предъявлено 8 лицам. Об этом сообщается на сайте СК Армении.
Согласно сообщению, сигнал о попытке побега поступил 25-го апреля 2018 года. В тот же день было возбуждено уголовное дело, в рамках которого Главным управлением по расследованию  особо важных дел были проведены масштабные следственные действия, в результате которых  установлены обстоятельства, имеющие существенное значение, уточнен  круг лиц, совершивших преступление.
По данным предварительного следствия, около 15.00 25 апреля содержащиеся в камере  №008 шестого корпуса 11 заключенных и осужденных в установленном законом порядке были конвоированы младшим специалистом отдела по обеспечению безопасности УИУ в прогулочную камеру, расположенную в  шестом корпусе.
В момент, когда закрывали дверь камеры, один из заключенных применил силу к сопровождающему, затолкал его в камеру, лишил его возможности сопротивляться. В это время другой заключенный отобрал у инспектора связку ключей от дверей камер и ворот тюремного комплекса.
Не подчинившись призывам инспектора к соблюдению действующих правил поведения в уголовно-исполнительном учреждении, прекращению насилия и попытки побега, некоторые из заключенных открыли шесть различных тюремных камер в шестом корпусе и обратились к содержащимся там заключенным иностранным гражданам  с призывом совершить побег вместе с ними.
Согласно  добытым по  уголовному делу доказательствам, к попытке побега прибегли в общей сложности 8 заключенных и осужденных лиц, которые содержались в камерах №008 и №009: все они иностранцы (граждане Исламской Республики Иран). Последние, пройдя по подвальному коридору, дошли до входной двери первого корпуса, применили силу к сотруднику службы безопасности, однако не смогли открыть входную дверь корпуса и обратились в бегство, поскольку по вызову инспектора в первый  корпус немедленно прибыли сотрудники охраны УИУ и предотвратили попытку побега.
"По совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств 8 лицам предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 34-355 Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Дело с обвинительным заключением направлено в суд", - отмечается в сообщении.