Աղյուսով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել 79-ամյա կնոջը. նախաքննությունն ավարտվել է 12/14/2018   11:17  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ  քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է շահադիտական դրդումներով, ավազակությամբ զուգորդված սպանության  փորձի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Մեղադրանք  է առաջադրվել Գեղարքունիքի մարզի 42-ամյա բնակչին:
Իրականացված բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությամբ հիմնավորվել է, որ Գեղարքունիքի մարզի բնակիչը, 2018 թվականի օգոստոսի 22-ին  գտնվելով ալկոհոլի ազդեցության տակ, գույքի գաղտնի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ իր բնակարանի պատշգամբից ապօրինի մուտք է գործել հարևանուհու բնակարան, որտեղ հյուրասենյակում դրված պայուսակից  հափշտակել է 5 կտոր ոսկյա զարդ, 1000 ՌԴ ռուբլի, իսկ սեղանի վրայից վերցրել է «Nokia» մոդելի բջջային հեռախոս:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ հափշտակության պահին տուն է վերադարձել 79-ամյա տանտիրուհին և փորձել է կանխել հափշտակությունը:
Գեղարքունիքի մարզի բնակիչը՝  հափշտակությունը բացահայտ շարունակելու և մինչև վերջ հասցնելու նպատակով, հատակից վերցրել է աղյուս, հարձակվել կնոջ վրա ու ապօրինաբար նրան կյանքից զրկելու դիտավորությամբ աղյուսով բազմաթիվ հարվածներ է հասցրել նրան, ինչի հետևանքով 79-ամյա կինը կորցրել է գիտակցությունը և վայր  ընկել, իսկ  42-ամյա բնակիչը, կարծելով, որ սպանել է հարևանուհուն, դիմել է փախուստի՝ իր հետ տանելով հափշտակած իրերը:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Գեղարքունի մարզի բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:

Житель Гегаркуника пытался убить пожилую соседку, поймавшую его на краже 12/14/2018   12:20  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Гегаркуникской области завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту покушения на убийство, совершенного из корыстных побуждений. Обвинение предъявлено 42-летнему жителю Гегаркуникской области. Об этом сообщается на сайте СК.
Следствием установлено, что 22 августа 2018 года житель Гегаркуникской области, находясь под воздействием алкоголя, через балкон своей квартиры незаконно проник  в дом соседки, где из лежавшей в гостиной сумки украл 5 золотых украшений, 1000 рублей и забрал со стола сотовый телефон "Nokia".
Согласно добытым в ходе досудебного производства фактическим данным, в момент кражи домой вернулась 79-летняя хозяйка и попыталась предотвратить воровство. Мужчина схватил с пола кирпич, напал на женщину и нанес ей кирпичом множественные удары, вследствие чего 79-летняя женщина потеряла сознание и упала. Грабитель, посчитав, что убил соседку, обратился в бегство, забрав с собой вещи.
"На основании добытых доказательств жителю Гегаркуникской области предъявлено обвинение по пункту 8 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Объявлено о завершении предварительного следствия по уголовному делу. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд", - говорится в сообщении.