Արա Բաբլոյանի ողջույնի խոսքն Արևելյան գործընկերության խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը 12/06/2018   16:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 6-ին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ Ազգային ժողովում ընթացող Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների 2-րդ հանդիպմանը:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է միջոցառման անցկացումը ՀՀ Ազգային ժողովում: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել վրացի գործընկերներին, Վրաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղար Գիվի Միկանաձեին այս պլատֆորմը նախաձեռնելու, ինչպես նաեւ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությանը՝ խորհրդարանների կարողությունները հզորացնելուն ուղված ծրագրերի իրականացմանն աջակցելու համար: ՀՀ ԱԺ նախագահն իր ելույթում նշել է.
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ ձեր պետությունների խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ ստեղծվել է համագործակցության լայն շրջանակ:
Խորհրդարանը, ինչպես գիտեք, ժողովրդավարության գլխավոր ինստիտուտներից է, որի աշխատանքն անհնար կլինի առանց խորհրդարանի գործունեությունն ապահովող աշխատակազմի: Բացի դա, խորհրդարանի աշխատակազմը կարեւոր դեր ունի օրենսդիր մարմնի շարունակական եւ հետեւողական աշխատանքի ապահովման գործում եւ պատահական չէ, որ աշխատակազմը համարվում է խորհրդարանի ինստիտուցիոնալ հիշողությունը:
Պատգամավորները մշտապես փոփոխվում են, գալիս են նորերը, որոնց մի մասը՝ առաջին անգամ: Նրանց հիմնական հենարանը պետք է դառնա հենց աշխատակազմը: Նորընտիր պատգամավորը, սկսելով օրենսդիր գործունեությունը, պետք է վստահ լինի, որ խորհրդարանում ունի այնպիսի աջակցություն, որը կապահովի իր հիմնական գործունեությունը: Աշխատակազմի դերն ու նշանակությունը, իհարկե, այսքանով չի սահմանափակվում: Մենք՝ պատգամավորներս, ընտրվելուց հետո մեր պաշտոնավարման ողջ ժամկետի ընթացքում հենվում ենք հենց աշխատակազմի վրա, իսկ որքան բարձր է աշխատակազմի պրոֆեսիոնալիզմը, այնքան քիչ են մեր աշխատանքային հոգսերը:
Հենց այդ պատճառով ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարն այդքան բարձր գնահատեց ինչպես աշխատակազմերի գործառույթները, այնպես էլ գլխավոր քարտուղարների՝ խորհրդարանների աշխատակազմերը ղեկավարելու ու զարգացնելու պարտավորությունները:
Հայաստանի Հանրապետությունը 2015 թվականին անցում կատարեց կառավարման խորհրդարանական ձեւին, ինչը ենթադրում է խորհրդարանի դերի, լիազորությունների եւ պարտականությունների էական ավելացում: Զգալիորեն փոփոխվեցին խորհրդարանի գործառույթները, դրանցում ավելացավ կառավարության նկատմամբ վերահսկողության գործառույթը, իսկ այդպիսի կարեւոր ֆունկցիան անհնար կլինի իրականացնել առանց արհեստավարժ աշխատակազմի:
Այս համատեքստում մենք սկսել եւ հաջողությամբ շարունակում ենք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի կարողությունների զարգացումը, որն ուղեկցվեց աշխատակազմում գործառույթների հստակեցմամբ, նոր պարտավորությունների սահմանմամբ եւ կառուցվածքային բարեփոխումներով: Այդ բարեփոխումների շրջանակում ամենամեծ ծրագիրը, իմ կարծիքով, Ազգային ժողովի վերլուծական կենտրոնի ստեղծման նախաձեռնությունն է: Մեր նպատակն է ունենալ ընդունված օրենքների արդյունավետության մշտադիտարկման ապահովում, վերլուծությունն ու գնահատումն իրականացնող, ինչպես նաեւ ցանկացած բնագավառում միջազգային օրենսդրական փորձն ու ավանդույթները Հայաստանում կիրառելու հնարավորության վերաբերյալ հիմնավորված առաջարկներ ներկայացնող մարմին: Այս ուղղությամբ աշխատանքները, իհարկե, կշարունակվեն:
Ստանձնելով ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը՝ հենց առաջին օրվանից խորացրել եմ ԱԺ նախագահ եւ աշխատակազմ աշխատանքային հարաբերությունները եւ ամենեւին պատահական չէր, որ հրաժարվեցի Ազգային ժողովի նախագահի համար նախատեսված շուրջ 25 խորհրդականների, օգնականների ու ռեֆերենտների 80 տոկոսից: Համոզված էի, որ Ազգային ժողովի աշխատակազմն ամբողջությամբ բավարար է աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու համար: Հիմա հպարտությամբ փաստում եմ, որ համոզմունքս ճիշտ էր եւ անցնող ժամանակահատվածում կատարված հսկայական աշխատանքն էլ դրա ապացույցն է:
Խորհրդարանների հարգարժան գլխավոր քարտուղարներ,
ավարտելով խոսքս՝ առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ, որ մշտապես կանգնած եք մեր՝ օրենսդիրներիս թիկունքին եւ ապահովում եք մեր գործունեության արդյունավետությունը:
Մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք»:
09:41 17/11/2017  |  ՄամուլԱլԳ գագաթնաժողովի հռչակագիրը՝ փակուղում՝ ԼՂ խնդրի պատճառով. «Ժամանակ»
09:14 31/10/2017  |  ՄամուլԵՄ-ում սկանդալ է հասունանում. «Ժամանակ»
18:18 05/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարի տեղակալը մասնակցել է Արևելյան գործընկերության իրավունքի գերակայության հարցերով հարթակի հանդիպմանը
16:53 07/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործնախարարը կմասնակցի ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ԱԳ նախարարների հանդիպմանը
14:04 10/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ԱԳ նախարարը մասնակցեց Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը
18:50 17/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում կայացավ Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը
11:32 12/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանը փորձում է անտեսել ձեռք բերված համաձայնությունները՝ խոչընդոտելով խաղաղ գործընթացի առաջխաղացումը
16:53 23/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն շինծու մեղադրանքներով փորձում է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը ադրբեջանական զինուժի կողմից գործած հանցագործություններից.

Aрa Баблоян: главную роль в обеспечении бесперебойной и последовательной работы парламента играет аппарат 12/06/2018   17:45  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 6 декабря выступил с приветственным словом на проводимой в НС второй встрече генеральных секретарей парламентов стран Восточного партнерства. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
А.Баблоян подчеркнул важность проведения мероприятия в НС РА. Глава парламента поблагодарил грузинских коллег, генерального секретаря парламента Грузии Гиви Миканадзе за инициирование данной платформы, а также Германское общество международного сотрудничества (GIZ) – за содействие реализации программ усиления потенциала парламентов. председатель НС в своем выступлении отметил:
"Рад, что между аппаратом парламента РА и аппаратами парламентов ваших государств налажено широкое сотрудничество.
Парламент, как вы знаете, - один  из главных институтов демократии, работа которого будет невозможна без обеспечивающего деятельность парламента аппарата. Кроме того, аппарат  парламента  играет   главную роль в обеспечении бесперебойной и последовательной работы парламента, и не случайно аппарат считается институциональной памятью парламента.
Депутаты постоянно сменяются, приходят новые, часть которых – впервые. Основной их опорой должен стать именно аппарат. Новоизбранный депутат, приступая к законодательной деятельности, должен быть уверен, что в парламенте имеет поддержку, которая обеспечит его основную деятельность. Роль и значение аппарата, конечно, не ограничиваются этим. Мы, депутаты, после избрания, за весь срок пребывания в должности, опираемся именно на аппарат, а чем выше профессионализм аппарата, тем меньше у нас служебных забот.
Именно поэтому руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА столь высоко оценил как функции аппаратов, так и обязательства генеральных секретарей по руководству и развитию аппаратов парламентов.
В 2015 г. Республика Армения перешла к парламентской форме правления, что предполагает существенное повышение роли, полномочий и обязанностей парламента. Значительно изменились функции парламента, к которым прибавилась контрольная функция в отношении правительства, а столь важную функцию невозможно осуществлять без профессионального персонала.
В этом контексте мы начали и с успехом продолжаем развитие потенциала Аппарата НС РА, которое сопровождается уточнением функций, установлением новых функций и структурными реформами. В рамках этих реформ самая крупная программа, по-моему, - инициатива создания Аналитического центра НС. Наша цель – иметь орган, обеспечивающий постоянный мониторинг эффективности принятых законов, их анализ и оценку, а также представляющий аргументированные предложения по возможности применения в Армении международного законодательного опыта и традиций в любой сфере. Работа в этом направлении, разумеется, должна продолжаться.
С первого же дня вступления в должность председателя НС я углубил трудовые отношения Председатель НС – Аппарат, и вовсе не случайно отказался от почти 80% полагающихся Председателю НС 25 советников, помощников и референтов.  Был убежден, что Аппарат НС вполне достаточен для эффективной организации работ. Ныне с гордостью отмечаю, что моя надежда оправдалась   и доказательство тому – проделанная   за текущий период огромная работа.
Многоуважаемые генеральные секретари парламентов!
Завершая слово, хочу выразить особую признательность вам – за то, что всегда стоите за нами, законодателями, и обеспечиваете эффективность нашей деятельности.