«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ի նախկին տնօրենի անհատական բանկային պահատեղիներում հայտնաբերվել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար, ոսկու ձուլակտորներ 12/05/2018   11:50  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն ՓԲ ընկերությունում հայտնաբերված առերևույթ չարաշահումների բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝  նախնական քննության տվյալներով՝ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն ՓԲ ընկերության նախկին տնօրենը 2016 թվականից մինչև 2017 թվականի սեպտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն ՓԲ ընկերության մի շարք աշխատակիցների հանցակցությամբ փաստաթղթեր կեղծելու և կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու միջոցով խարդախությամբ առերևույթ հափշտակել է ՀՀ առողջապահության նախարարության և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն ՓԲ ընկերության միջև կնքված «Պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ պայմաններով անվճար բժշկական և սպասարկման ծառայությունների մատուցման մասին» պայմանագրի շրջանակներում ընդգրկված «Պետական հիմնարկների և կազմակերպությունների աշխատողների սոցիալական փաթեթով ապահովում» ծրագրով ՀՀ պետական բյուջեից հատկացված առանձնապես խոշոր չափերով գումարները:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտմամբ, դրանք իրենց համակցության մեջ վերլուծությամբ և համատեղ գնահատմամբ, քննիչի որոշմամբ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն ՓԲ ընկերության նախկին տնօրենը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով ներգրավվել է որպես մեղադրյալ: Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն ընկերության ևս երկու նախկին աշխատակցի՝ պետական պատվերի փաստաթղթերի ձևակերպման աշխատանքների ծառայության նախկին ղեկավարին և մեծահասակների պոլիկլինիկայի վարիչի բուժական գծով նախկին տեղակալին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Պետությանը պատճառված վնասի հատուցումն ապահովելու նպատակով վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից արգելանք է դրվել գործով մեղադրյալ՝ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն ՓԲ ընկերության նախկին տնօրենի բանկային հաշիվներում առկա՝ ընդհանուր 272.900 ԱՄՆ դոլար գումարի, վերջինիս պատկանող՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող երկու բնակարանների, Կոտայքի և Շիրակի մարզերում գտնվող անշարժ գույքի, ինչպես նաև շարժական գույքի վրա:  Բացի այդ, վերջինիս անհատական բանկային պահատեղիներից առգրավվել է 30.000 ԱՄՆ դոլար, 15.000 եվրո, թվով 31 հատ 999.9 հարգի ոսկու ձուլակտորներ և զարդ՝ ընդհանուր շուրջ 500 գրամ քաշով, ինչպես նաև՝ ընդհանուր թվով 39 հատ տարբեր չափերի ոսկե և այլ թանկարժեք մետաղներից պատրաստված հուշադրամներ:

Из банковских ячеек экс-директора ереванского медцентра "Сурб Григор Лусаворич" изъяли крупную сумму денег и более 30 слитков золота 12/05/2018   12:32  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, продолжают предприниматься необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств предполагаемых злоупотреблений, выявленных в ЗАО медицинский центр "Сурб Григор Лусаворич". Об этом сообщается на сайте СК.
Как ранее сообщил СК, по данным предварительного следствия, бывший директор медцентра “Сурб Григор Лусаворич" в промежутке между 2016 годом и 30-м сентября 2017 года при соучастии ряда сотрудников той же компании посредством фальсификации документов и использования поддельных документов путем мошенничества, предположительно, расхитил сумму в особо крупных размерах, выделенную из госбюджета по программе  по обеспечению социальным пакетом сотрудников государственных учреждений  и организаций, включенной в договор “Об оказании гарантированных государством медицинской помощи и услуг бесплатно или на льготных условиях”, заключенный между Министерством здравоохранения и ЗАО медцентр "Сурб Григор Лусаворич",
В результате всестороннего, полного и объективного исследования доказательств, добытых по уголовному делу, их анализа в совокупности и совместной оценки по решению следователя бывший директор ЗАО медцентр “Сурб Григор Лусаворич” был привлечен в качестве обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи 178 ("Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах")и части 2 статьи 325 ("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств") Уголовного кодекса РА. Он объявлен розыск.
Еще двум бывшим сотрудникам той же компании – экс-руководителю службы по оформлению документов по государственному заказу и экс-заместителю заведующего поликлиникой для взрослых по лечебной линии ЗАО медцентр “Сурб Григор Лусаворич” предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-178(Соучастие в мошенничестве в особо крупных размерах") и части 2 статьи 325("Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств", совершенные группой лиц по предварительному сговору") Уголовного кодекса РА.
"С целью обеспечения возмещения причиненного государству ущерба орган, осуществляющий производство, наложил арест на общую сумму в размере 272.900 долларов США, имеющуюся на банковских счетах бывшего директора ЗАО медцентр "Сурб Григор Лусаворич",  принадлежащие ему  две квартиры, расположенные в административном районе Кентрон в Ереване, недвижимость в Котайкской и Ширакской областях, а также на движимое имущество", - говорится в сообщении.
Помимо этого, как сообщили в ведомстве,  из его банковских ячеек были изъяты 30 тыс. долларов США, 15 тыс. евро, 31 слиток золота 999.9 пробы и украшение общим весом 500 граммов, а также 39 памятных монет различных размеров, изготовленные из золота и других драгоценных металлов. Предварительное следствие продолжается.