Ասկերովի և Գուլիևի կողմից իրականացված հանցագործություններն արդարացնելու փորձերը ցուցադրում են Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակիչների իրավունքների մերժումը. NEWS.am 12/01/2018   13:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները չեն վարել եւ չեն վարում բանակցություններ՝ Դիլհամ Ասկերովին եւ Շահբազ Գուլիևին ազատ արձակելու շուրջ:
Այս մասին NEWS.am–ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահի օգնական Մարատ Գարայանը։
–Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Անհայտ կորածների որոնման միջազգային աշխատանքային խմբի (ՄԱԽ) նոյեմբերի 21-ի հայտարարությունն այն մասին, որ ՄԱԽ-ը Բաքվում, Երեւանում եւ Ստեփանակերտում հանդիպումներ է ունեցել պետական հանձնաժողովների հետ, Շուշիում այցելել է Դիլհամ Ասկերովին եւ Շահբազ Գուլիեւին, իսկ Բաքվում՝ Զավեն Կարապետյանին եւ Արսեն Բաղդասարյանին։ Հայտարարության մեջ նշվում է նաեւ, որ ՄԱԽ-ը բանակցություններ է վարում փորձագետների հանդիպում կազմակերպելու ուղղությամբ՝ քննարկելու գերիների ազատ արձակման հետագա ծրագրերը եւ գերիների ու պատանդների հարցերում արագ արձագանքման նպատակով շփումների հաստատման եւ կարգավորման հնարավորությունը։
Առաջինը, անհրաժեշտ է նշել, որ Դիլհամ Ասկերովը եւ Շահբազ Գուլիեւը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի համաձայն, չեն հանդիսանում ո՛չ ռազմագերիներ, ո՛չ պատանդներ։ Ադրբեջանի վերոնշյալ քաղաքացիներն ապօրինի մուտք են գործել Արցախի Հանրապետության տարածք եւ իրականացրել մի շարք ծանր եւ առանձնակի ծանր հանցագործություններ, այդ թվում՝ 17–ամյա Սմբատ Ցականյանի առեւանգումն ու սպանությունը, եւ Արցախի Հանրապետության դատարանի դատավճռով կրում են իրենց պատիժը։ Այդ պատճառով Դիլհամ Ասկերովի եւ Շահբազ Գուլիեւի հարցը չի մտնում Արցախի Հանրապետության ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովի իրավասության մեջ։ Այս դիրքորոշումը փոխանցվել է Միջազգային աշխատանքային խմբին։ Ավելին, ՄԱԽ-ի ներկայացուցիչների՝ Շուշիի քրեակատարողական հիմնարկ այցի եւ վերոնշյալ անձանց հետ հանդիպման կազմակերպմամբ զբաղվում էր ոչ թե Ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը, այլ Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը։
Կցանկանայի նաեւ ընդգծել, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները չեն վարել եւ չեն վարում բանակցություններ՝ Դիլհամ Ասկերովին եւ Շահբազ Գուլիեւին ազատ արձակելու շուրջ։ Մեր խորին համոզմամբ՝ չկարգավորված հակամարտությունը չի կարող ծառայել որպես ո՛չ արդարացում, եւ, առավել եւս, թույլտվություն՝ հանցագործությունների իրականացման համար։ Տվյալ անձանց կողմից իրականացված հանցագործություններն արդարացնելու ադրբեջանական իշխանությունների փորձերը եւ միջազգային հանրությանն ուղղված կոչերը՝ աջակցելու նրանց ազատ արձակելու հարցում, ցուցադրում են Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակիչների իրավունքների, այդ թվում՝ կյանքի եւ իրավական պաշտպանության իրավունքների մերժումը։
Միեւնույն ժամանակ, մենք բաց ենք Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության աջակցությամբ անհայտ կորածների որոնման վերաբերյալ հարցերի քննարկմանը՝ ցուցակների հստակեցում, թաղման վայրերի հայտնաբերում, մասունքների նույնականացում եւ այլն։ Ադրբեջանական կողմից նմանատիպ հետաքրքրության առկայության դեպքում մենք պատրաստ ենք մասնակցել համապատասխան պետական հանձնաժողովների ներկայացուցիչների հանդիպմանը՝ քննարկելու այդ եւ մարդասիրական բնույթի այլ հարցեր, որոնք մտնում են մեր իրավասության մեջ։
–Ինչպե՞ս եք գնահատում ադրբեջանական կողմի ջանքերը՝ հավասարության նշան դնել, մի կողմից Դիլհամ Ասկերովի եւ Շահբազ Գուլիեւի, մյուս կողմից ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայ պատանդների միջեւ։ Այդ նպատակով ադրբեջանական կողմն անգամ դատ է իրականացնում պատանդների նկատմամբ։
Ադրբեջանի կողմից պատանդ վերցված հայերի նկատմամբ դատական գործերի կեղծմամբ կազմակերպված ֆարսն ակնհայտ սադրանք է, որը կոպտորեն խախտում է Ժնեւյան կոնվենցիաների համապատասխան դրույթները եւ ցուցադրում իր իսկ կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների նկատմամբ Բաքվի արհամարհանքի աստիճանը։
Ակնհայտ է, որ դատական գործընթացների հետ կապված այս բոլոր մանիպուլյացիաներն իրականացվել են մեկ նպատակով՝ նախադրյալներ ստեղծել հետագայում «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով փոխանակման առաջարկի համար։ Սակայն, ստեղծված պայմաններում նման փոխանակումը կլիներ անհամաչափ, իսկ առաջարկն ինքնին՝ անիրավաչափ։ Ըստ էության, ադրբեջանական կողմն առաջարկում է փոխանակել իրենց մոտ գերության մեջ գտնվող անմեղ հայ պատանդներին հանցագործների հետ, ովքեր Արցախում կրում են իրենց պատիժը՝ ծանր եւ առանձնակի ծանր հանցագործությունների համար։ Անձանց պատանդ վերցնելը՝ հետագայում փոխանակման նպատակով բնորոշ է ահաբեկչական կազմակերպություններին, այլ ոչ թե միջազգային հանրության անդամ երկրին, որը նման հարցերում պետք է առաջնորդվի միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով։
Թե ինչպիսի վտանգ է պարունակում Ադրբեջանի տվյալ քաղաքականությունը, հստակ ցույց են տվել 2016 թվականի ապրիլի իրադարձությունները, երբ Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիայի ընթացքում ադրբեջանական բանակի կողմից իրականացվել են բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններ եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտումներ ինչպես քաղաքացիական անձանց, այնպես էլ զինծառայողների հանդեպ։ Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից հրապարակված զեկույցները պարունակում են ադրբեջանական զինծառայողների իրականացրած խոշտանգումների, սպանությունների եւ դիակապտության փաստեր։ Այս վայրագությունները ոչ միայն չեն քննադատվել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից, այլեւ հակառակը՝ ռազմական հանցագործություններ իրականացրած ադրբեջանական զինծառայողներն արժանացել են Ադրբեջանի նախագահի կողմից պարգեւների։
Որպեսզի ադրբեջանական կողմի մոտ անպատժելիության եւ ամենաթողության զգացումը չուժեղանա, մենք կոչ ենք անում երրորդ կողմերին առաջնորդվել «մի վնասիր» սկզբունքով եւ զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են ընկալվել որպես խրախուսում՝ Բաքվի ապակառուցողական գործողությունների, որոնք հակասում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին։
17:26 11/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական դիվերսանտների հարցը՝ ԵԽԽՎ-ում
11:07 09/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են հայ և ադրբեջանցի ազատազրկվածներին
13:45 10/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱսկերովին եւ Գուլիեւին կտտանքների ենթարկելու պնդումը միտումնավոր հորինվածք է. Բաբայան. News.am
17:48 14/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են ադրբեջանցի ազատազրկվածներին
18:15 23/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում պատիժ կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին
14:15 30/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում պատիժ կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին
15:32 12/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցի ահաբեկիչների թեման վաղուց փակված է. Դավիթ Բաբայան
15:04 20/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են ԼՂՀ-ում պատիժ կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին
10:46 28/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում դատապարտված ադրբեջանցի դիվերսանտներին

Госкомиссия: Власти Республики Арцах не ведут переговоров относительно освобождения Аскерова и Гулиева - NEWS.am 12/01/2018   13:34  |  Лента новостей
Государственная комиссия Республики Арцах по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших прокомментировала ситуацию с попытками Азербайджана выдвинуть схему «обмена пленными всех на всех» и проблематику поиска без вести пропавших. На вопросы Новости Армении – NEWS.am отвечает помощник председателя Государственной комиссии Республики Арцах по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших Марат Гараян.
Как Вы прокомментируете заявление Международной рабочей группы (МРГ) по поиску без вести пропавших от 21 ноября с.г. о том, что МРГ провела встречи с госкомиссиями в Баку, Ереване и Степанакерте, посетила в Шуши Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева, а в Баку - Завена Карапетяна и Арсена Багдасаряна, а также ведет переговоры для организации встречи экспертов, чтобы обсудить дальнейшие планы по освобождению пленных и возможность налаживания и регулирования контактов по быстрому реагированию в вопросах пленных и заложников?
В первую очередь, необходимо отметить, что Дильгам Аскеров и Шахбаз Гулиев, согласно нормам международного гуманитарного права, не являются ни военнопленными, ни заложниками. Вышеназванные граждане Азербайджана незаконно проникли на территорию Республики Арцах и совершили ряд тяжких и особо тяжких преступлений, включая похищение и убийство 17-летнего юноши Смбата Цаканяна, и по решению суда Республики Арцах отбывают наказание. По этой причине вопрос Дильгама Аскеров и Шахбаза Гулиева не входит в компетенцию Государственной комиссии Республики Арцах по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших. Эта позиция была доведена до сведения Международной рабочей группы. Более того, организацией визита представителей МРГ в пенитенциарное учреждение в Шуши и посещения вышеназванных лиц занималась не Государственная комиссия по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших, а офис Защитника прав человека Республики Арцах.
Хотел бы также подчеркнуть, что власти Республики Арцах не вели и не ведут переговоров относительно освобождения Дильгама Аскеров и Шахбаза Гулиева. По нашему глубокому убеждению, неурегулированный конфликт не может служить ни оправданием, ни, тем более, лицензией на совершение преступлений. Попытки азербайджанских властей оправдать совершенные данными лицами преступления и призывы к международным организациям содействовать в их освобождении демонстрируют неприятие и умаление со стороны Азербайджана прав жителей Арцаха, включая права на жизнь и правовую защиту.
В то же время мы открыты к обсуждению вопросов, касающихся поиска пропавших без вести при содействии Международного Комитета Красного Креста: уточнение списков, обнаружение мест захоронений, идентификация останков и т.д. При наличии аналогичной заинтересованности с азербайджанской стороны мы готовы принять участие во встрече представителей соответствующих государственных комиссий для обсуждения этих и других вопросов гуманитарного характера, входящих в нашу компетенцию.
Как Вы оцениваете попытки азербайджанской стороны поставить знак равенства между, с одной стороны, Дильгамом Аскеровым и Шахбазом Гулиевым, а с другой – армянскими заложниками, находящимися в азербайджанском плену? С этой целью азербайджанская сторона даже проводит суд над заложниками.
Фарс, устроенный азербайджанскими властями с фабрикацией судебных дел против захваченных азербайджанской стороной армянских заложников, является неприкрытой провокацией, грубо нарушающей положения соответствующих Женевских конвенций и демонстрирующей степень пренебрежения Баку своими международными обязательствами.
Очевидно, что все эти манипуляции с судебными процессами были осуществлены с одной целью – создать предпосылки для дальнейшего выдвижения предложения об обмене по принципу «всех на всех». Однако при сложившихся обстоятельствах подобный обмен был бы несоразмерным, а само предложение - неправомерно.  По сути, азербайджанская сторона предлагает обменять находящихся в их плену ни в чем не повинных армянских заложников на преступников, отбывающих наказание в Арцахе за совершение тяжких и особо тяжких преступлений. Захват заложников для дальнейшего обмена присущ террористическим организациям, а не члену международного сообщества, который в подобных вопросах должен руководствоваться нормами международного гуманитарного права.
Какую опасность несет в себе данная политика Азербайджана, наглядно продемонстрировали события апреля 2016 года, когда в ходе агрессии против Республики Арцах азербайджанской армией были совершены многочисленные военные преступления и нарушения норм международного гуманитарного права как в отношении гражданских лиц, так и военнослужащих. В опубликованных докладах офиса Защитника прав человека Республики Арцах содержатся задокументированные факты пыток, убийств и глумлений, совершенные азербайджанскими военнослужащими. Эти злодеяния не только не были осуждены со стороны властей Азербайджана, но и напротив, совершившие военные преступления военнослужащие Азербайджанской армии удостоились награды от президента Азербайджана.
Чтобы у азербайджанской стороны не укреплялось чувство безнаказанности и вседозволенности, мы призываем третьи стороны руководствоваться принципом «не навреди» и воздерживаться от шагов, которые могут быть восприняты как поощрение деструктивных действий Баку, идущих вразрез с нормами международного гуманитарного права.