Կատարվել են քայլեր, որոնք իրապես պետք է մտահոգվելու առիթ տան. Արփինե Հովհաննիսյան 11/26/2018   13:46  |  Ընտրական իրավունք
Այսօր քարոզարշավի մեկնարկին լրագրողների հետ հանդիպման Արփինե Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով Վերջին 6-7 ամիսներին, ասաց, որ այս ժամանակահատվածում տեղի են ունենում իրադարձություններ և կատարվել են քայլեր, որոնք իրապես պետք է մտահոգվելու առիթ տան:
«Ես չեմ ուզում տագնապի զգացում առաջացնել, չեմ ուզում ավելորդ երեսպաշտություն անել։ Մտահոգության առարկան պետք է լինի հետևյալը՝ ի՞նչ ենք տեսնում մենք վերջին 6-7 ամսվա ընթացքում։ Տեսնում ենք Նիկոլ Փաշինյանի և իր թիմի կողմից ուղղակի փառահեղ քննադատություն՝ ուղղված Հանրապետականի հասցեին։ Ամեն ինչի մասին, եթե Հանրապետականի ինչ-որ լավ քայլ է, այդ մասին չի խոսվում, կարծես դա չի եղել, ինքնին ստեղծված մի երևույթ է։ Եթե թերություն է, պետք է սևացնել, չափազանցնել ու ծայրահեղացնել։ Սա է քաղաքականությունը», - ասաց Արփինե Հովհաննիսյանը։
Ըստ նրա՝ իշխող ուժի կողմից նկատվող երկրորդ երևույթն «ապագայի մասին շենշող խոստումներ տալն է»։
«Խոստումներ՝ լավ եք ապրելու, աշխատավարձեր եմ բարձրացնելու, թոշակներ եմ բարձրացնելու, իհարկե, դրանք երկու մասի կարելի է բաժանել։ Խոստումներ, որոնք տրվել են ու արդեն իսկ չեն կատարվել ու չեն էլ կատարվելու՝ արագաչափեր, կարմիր գծեր, կուտակային կենսաթոշակներ և այլն։ Եվ երկրորդ խումբը, որոնք բացառապես հնչում են բարի ցանկության պես։ Չկա ուղի այդ խոստումների կատարման», - ասաց Արփինե Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց՝ առաջիկա ընտրություններին ՀՀԿ-ն վստահության քվե է ակնկալում ժողովրդի կողմից մի քանի պատճաներով:
«Մենք մեզ պատասխանատու ենք զգում, որովհետև մարդը պատասխանատու է նաև այն դեպքում, երբ չի փորձում խոչընդոտել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում։ Երբ դու դիտորդի կարգավիճակում ես, էլի պատասխանատու ես։ Չենք ուզում դիտորդի կարգավիճակում լինել։ Մենք ամբողջությամբ գիտակցել ենք մեր քաղաքական ուղին, այն բացթողումներն ու ձեռքբերումները, որ ունեցել ենք։ Մենք ցանկանում ենք թույլ տալ մեզ բարձրաձայնել այն խնդիրները, որ տեսնում ենք թե մեր արածի, թե չարածի ուժով», - ասաց Արփինե Հովհաննիսյանը։

Арпине Ованнисян: РПА обеспокоена шагами новых властей и не может оставаться в ипостаси наблюдателя 11/26/2018   14:45  |  Избирательное право
Вице-спикер парламента Армении, представить Республиканской партии Армении Арпине Ованнисян считает, что за эти 6-7 месяцев произошли события и предприняты шаги, которые дают повод для беспокойства.
“Что мы видим за последние 6-7 месяцев. Вы видим Никол Пашинян и его команда просто обрушиваются с критикой на Республиканскую партию. Все хорошее, что было сделано РПА, умалчивается. Если же выявляются недостатки, то они их очерняют, преувеличивают, утрируют. Вот и вся политика”, - заявила Ованнисян.
Она также коснулась обещаний правящей партии.
“Обещания, наподобие тех, что жизнь станет лучше, зарплаты и пенсии повысятся, можно разделить на две части. Обещания, которые были даны и не выполнены, и не могут быть выполнены: радары для измерения скорости, “красные линии”, накопительная пенсия и т.д.” И вторая группа обещаний, которые звучат не иначе, как добрые пожелания. Нет  дорожной карты  по  их выполнению”, -сказала Арпине Ованнисян.
Она отметила, что на предстоящих выборах РПА рассчитывает на вотум доверия народа по нескольким причинам.
“Мы чувствуем себя ответственными, поскольку человек несет ответственность и в тех случаях, когда не пытается препятствовать всему тому, что происходит. Когда ты в статусе наблюдателя, ты также ответственен. Мы не хотим быть в ипостаси наблюдателя. Мы полностью осознали наш политический путь, те упущения и достижения, зафиксированные при нас”, - сказала Арпине Ованнисян.