Բացահայտվել է կեղծ թղթադրամների պատրաստմամբ և իրացմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ 11/23/2018   13:04  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ ստորաբաժանումների և քննչական դեպարտամենտի իրականացրած լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և համալիր քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է կեղծ թղթադրամների պատրաստմամբ և իրացմամբ զբաղվող հանցավոր խումբ, հայտնաբերվել են ավելի քան 850 հազար ԱՄՆ դոլար կեղծ թղթադրամներ, որից 25 հազարը՝ իրացման  պահին, իսկ մնացած մասը՝ պատրաստման փուլում, ինչպես նաև դրանց տպման համար նախատեսված  սարքավորումները: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցները, իրացնելով կեղծ փողերի շրջանառության վերաբերյալ ստացված տվյալները՝ օպերատիվ-վերահսկողության ներքո կազմակերպել են 25 հազար ԱՄՆ դոլար կեղծ թղթադրամի գնումը, որից անմիջապես հետո ընդհանուր թվով 13 բնակարաններում և ավտոմեքենաներում իրականացվել են միաժամանակյա խուզարկություններ, որոնց արդյունքում էլ հայտնաբերվել են պատրաստման փուլում գտնվող շուրջ 835 հազար ԱՄՆ դոլար կեղծ թղթադրամները, դրանց տպման համար նախատեսված համակարգչային սարքավորումներ և այլ պարագաներ:
Կեղծ թղթադրամների տպման վայրում հայտնաբերվել է նաև շուրջ 1.5 կգ քաշով «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց, որի մի մասը կշռված և փաթեթավորված է եղել՝ հնարավոր է, որ  նախատեսվել են  իրացման համար:
Քրեական գործով բացահայտվել են խմբի 7 անդամներ, կատարվել են ձերբակալություններ: Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ շրջանառության մեջ դրված կեղծ փողերի այլ նմուշներ հայտնաբերելու ուղղությամբ:

СНБ Армении сообщила о раскрытии группы фальшивомонетчиков: выявлено более 850 тысяч липовых долларов 11/23/2018 14:13 | Криминальная хроника
В результате совместных масштабных оперативно-розыскных мероприятий и комплексных следственных действий, проведенных сотрудниками оперативных подразделений и следственного департамента Службы национальной безопасности (СНБ) Армении, выявлена преступная группа, занимающаяся изготовлением и сбытом фальшивых денежных купюр.
Как сообщает пресс-центр СНБ Армении, обнаружены фальшивые купюры на сумму более 850 тысяч долларов США, из них 25 тысяч – в момент сбыта, а остальная часть – на этапе изготовления. Также было выявлено оборудование, предназначенное для печатания банкнот.
Сотрудники СНБ РА в ходе отработки полученной информации об обороте фальшивых денег, в рамках оперативного надзора организовали закупку поддельных банкнот на сумму в 25 тысяч долларов.
“Сразу после этого в 13-ти квартирах и автомобилях были проведены одновременные обыски, в результате которых были обнаружены фальшивые купюры в размере почти 835 тысяч долларов, находящиеся на этапе изготовления, а также компьютерное оборудование, предназначенное для их печатания, и другие приспособления”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что на месте печатания фальшивых купюр обнаружена также "марихуана" весом в 1,5 кг, часть которой была взвешена и расфасована, и, возможно, была предназначена для сбыта.
“В рамках уголовного дела выявлено 7 членов группы, произведены задержания. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры, направленные на выявление других образцов фальшивых денег, введенных в обращение", - говорится в сообщении.