ՄԻՊ-ը սեպտեմբերին Տավուշի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծության վերաբերյալ զեկույց է կազմել 11/16/2018   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը Ադրբեջանի կողմից ՀՀ սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծությունների վերաբերյալ զեկույց է կազմել:
Այս մասին նոյեմբերի 15-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Խոսքը վերաբերում է սեպտեմբեր ընթացքում Տավուշի մարզի Կոթի, Բաղանիս, Չինարի, Վազաշեն, Ոսկևան և Այգեհովիտ գյուղերի գնդակոծություններին: Այդ գյուղերի ուղղությամբ կատարված գնդակոծություններից հետո մեր կողմից նախաձեռնվեցին փաստահավաք աշխատանքներ: Այս աշխատանքները սկսել ենք իրականացնել՝ հիմքում ունենալով մամուլի հրապարակումները, պաշտոնական հաղորդագրությունները, բայց, որ ավելի կարևոր է, մեզ ուղղվող ահազանգերը»,- նշեց Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի խոսքով` գնդակոծություններն ուղիղ առնչվում են մարդու իրավունքների պաշտպանի կարգավիճակին:
«Այն վերաբերում է կյանքի իրավունքի պաշտպանությանը, առողջության պահպանման իրավունքին, սեփականության իրավունքին, որովհետև ահազանգերը վերաբերում են նաև նրան, որ դա առաջացնում է, բնականաբար, երեխաների, կանանց մոտ վախ ու տագնապային վիճակ, ինչը մարդու իրավունքների տեսանկյունից առաջացնում է նաև արձագանքելու անհրաժեշտություն: Փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել երեխաների իրավունքների հարցերին, կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, տարեց մարդկանց վիճակին: Աշխատանքների ընթացքում առանձնազրույցներ, հարցումներ են տեղի ունեցել, իհարկե տեղի բնակիչների հետ, վարչակազմերի հետ է աշխատանք տարվել, ուսուցիչների հետ նաև, որովհետև գնդակոծությունները նաև ուղղվել են թիրախային գյուղերի մանկապարտեզների ու դպրոցների ուղղությամբ»,- ասաց Արման Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը զեկույցում ներառել է միայն շատ հավաստի տեղեկատվություն:
«Մեր փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները վերարտադրել ենք Գուգլ քարտեզի վրա պրոյեկտված: Սկզբունքը եղել է հետևյալը, որ տեղեկությունները պետք է լինեին վերին աստիճանի ճշգրտության և հիմնված լինեին նաև մեր անմիջականորեն ընկալած աշխատանքի արդյունքների վրա»,- նշեց Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Անգլերեն կազմված զեկույցը ՄԻՊ-ը կներկայացնի Խորհրդարանին, Արտաքին գործերի նախարարությանն ու միջազգային կազմակերպություններին:

Доклад Омбудсмена Армении об обстрелах приграничных сел Тавуша будет представлен в международные структуры 11/16/2018 14:06 | Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян подготовил внеочередной доклад относительно проделанной работы по сбору документов в связи с обстрелом Азербайджаном приграничных сел Армении. Об этом Татоян сообщил журналистам на пресс-конференции в пятницу, 16 ноября.
Он проинформировал, что речь идет об имевших место в сентябре текущего года случаях обстрела в направлении сел Коти, Баганис, Вазашен, Воскеван и Айгеовит Тавушской области Армении.
"После обстрелов указанных сел, нами была инициирована работа по сбору фактов. Мы начали проводить работу на основе публикаций в СМИ, официальных заявлений, но самое главное – на основе поступающих в офис омбудсмена Армении звонков”, -заявил он.
По словам омбудсмена, обстрелы напрямую касаются статуса Защитника прав человека.
“Это касается защиты права на жизнь, права на охрану здоровья, права собственности, поскольку сообщения касаются также того, что обстрелы, естественно, вызывают у детей и женщин страх и панику, что с точки зрения прав человека влечет за собой необходимость реагирования. В ходе проведения работ по сбору фактов особое внимание было уделено правам детей, женщин, лиц с инвалидностью и пожилых людей, их состоянию. Во время сбора документов были проведены интервью с местными жителями, представителями областных администраций, а также с преподавателями, так как обстрелы велись прицельно, в направлении сел, детсадов и школ”, - рассказал Арман Татоян.
Аппарат омбудсмена включил в доклад лишь достоверные сведения.
“Результаты нашей работы по сбору фактов ретранслированы на карте Google. Принцип был в следующем: сведения должны быть в высшей степени точными и основаны результатах непосредственно воспринятой работы”, - заявил омбудсмен Армении
Составленный на английском языке доклад омбудсмен представит парламенту, МИД и международным структурам.