Նիկոլ Փաշինյանը խոշոր գործարարների հետ քննարկել է ներդրումային միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը 11/09/2018   20:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային ընթրիք է ունեցել Հայաստանի խոշոր գործատուների և խոշոր հարկ վճարող ընկերությունների ղեկավարների հետ:
Քննարկվել են երկրում ներդրումային միջավայրի բարելավմանը, օրենսդրական կարգավորումներին, հարկային ոլորտում բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, հայկական արտադրանքի արտահանման ծավալների մեծացմանը, տեղական արտադրողի շահերի պաշտպանությանը վերաբերող տարբեր հարցեր:
Գործարարները ողջունել են կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը, մասնավորապես, Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունները, այդ թվում՝ եկամտահարկի նվազեցման ուղղությամբ: Նրանք ընդգծել են, որ հարկային դաշտի պարզեցմամբ կարևոր լուծումներ են տրվում բիզնեսի համար առկա տարբեր խնդիրներին, ինչը դրական ազդեցություն կունենա երկրում տնտեսության զարգացման և ներդրումային ծրագրերի իրականացման վրա:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այն նպատակները, որոնք կառավարությունը դրել է իր առաջ, առանց բիզնեսի արձանագրած հաջողությունների՝ իրականություն չեն դառնա, և գործադիրը շահագրգիռ է գործարարների հաջողություններով: Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է բիզնես հանրության հետ ակտիվ երկխոսությունն ու փոխգործակցությունը և հավելել, որ կառավարության քայլերն ուղղված են աշխատանքը և նոր արդյունք ստեղծելը խրախուսելուն, հնարավորություններն առավել հանրամատչելի դարձնելուն: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ կառավարության գործունեության ընթացքում հարկ վճարողների եկամուտները կավելանան, նրանք կարձանագրեն նոր հաջողություններ և արդյունքում կավելացնեն պետությանը վճարվելիք հարկերը:
Զրուցակիցները ներդրումային միջավայրի առողջացման առումով կարևորել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ իրականացվող քայլերը և համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի երկրում տնտեսական ակտիվության բարձրացմանն ու ամրապնդմանը:Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
20:02 08/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն Աստանայում մասնակցել է ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին
21:48 07/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի աշխատանքներում ներգրավված կամավորների աշխատանքը
19:14 06/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՍԴՀԿ կենտրոնական վարչության անդամներին
17:16 04/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը զինծառայողների հետ լուսանկար է հրապարակել
20:52 30/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն այցելել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Երվանդ Մանարյանին
19:41 30/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի թեկնածուների առաջադրման ժամկետն ավարտվեց. միակ թեկնածուն Նիկոլ Փաշինյանն է
19:36 30/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի պաշտոնակատարն ընդունել է «Prime Healthcare» ընկերության նախագահ, ամերիկահայ բարերար Մայք Սարյանին

Никол Пашинян обсудил с крупными предпринимателями шаги по улучшению инвестиционной среды 11/10/2018   00:14  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян провел рабочий обед с крупными армянскими работодателями и руководителями компаний - крупными налогоплательщиками.
Как сообщает пресс-служба правительства РА, были обсуждены вопросы, связанные с улучшением инвестиционной среды, законодательным регулированием, налоговыми реформами, борьбой с коррупцией, увеличением объемов экспорта армянской продукции, защитой интересов местных производителей.
Предприниматели приветствовали экономическую политику правительства, в частности, поправки к Налоговому кодексу, в том числе снижение подоходного налога. Они подчеркнули, что упрощение налогового поля дает важные решения различных проблем бизнеса, что окажет положительное влияние на экономическое развитие и реализацию инвестиционных программ в стране.
Никол Пашинян подчеркнул, что цели, которые правительство поставило перед собой, не могут быть достигнуты без успеха бизнеса, и исполнительная власть заинтересована в успехе бизнесменов. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул важность активного диалога и сотрудничества с бизнес-сообществом и добавил, что шаги правительства направлены на поощрение труда и создания новой продукции, а также увеличение доступности возможней. Никол Пашинян выразил надежду, что в результате шагов правительства доходы налогоплательщиков будут увеличиваться, будут зафиксированы новые успехи и увеличатся подлежащие выплате государству налоги.
В рамках мер по оздоровлению инвестиционной среды собеседники подчеркнули важность шагов по борьбе с коррупцией и выразили уверенность в том, что это будет способствовать увеличению экономической активности в стране.