«Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի կողմից մասնակի փոխհատուցվել է պետությանը պատճառված վնասը. փոխանցվել է 100 մլն ՀՀ դրամ 11/05/2018   12:05  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ չարաշահումներ կատարելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի կողմից մասնակի վերականգնվել է պատճառված վնասը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայությունից ստացված նյութերի հիման վրա հարուցված քրեական գործով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ մի քանի դրամաշնորհային ծրագրերի իրականացման ընթացքում առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ։
Նախնական քննության տվյալներով՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2015թ. ընթացքում պետական բյուջեով հատկացված դրամաշնորհի շրջանակներում հայտարարված մրցույթում մերժվել է առավել ցածր գնային առաջարկ ներկայացրած ընկերության հայտը։ Փոխարենը՝ ծառայությունների մատուցման պայմանագրերը կնքվել են բարձր գին առաջարկած երկու այլ ընկերությունների հետ՝ պետությանը պատճառելով էական վնաս:
Բացի այդ, առերևույթ չարաշահումներ են հայտնաբերվել նաև 2015-2018թթ. ընթացքում «Հայաստան-սփյուռք գործակցության թեմայով հեռուստահաղորդումների և տեսահոլովակների պատրաստում, հեռարձակում, ձեռք բերում և բազմացում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում հայտարարված մրցույթի արդյունքում կնքված պայմանագրերի կատարման ընթացքում, «Արի տուն» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում 2017թ. ընթացքում «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի առանձին պաշտոնատար անձանց գործողություններում, որոնց հետևանքով պետական միջոցներից անհիմն ելքագրվել և վատնվել են առանձնապես խոշոր չափերի գումարներ։
Քրեական գործի շրջանակներում համատեղ կատարված միջոցառումների արդյունքում՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենիք-սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի կողմից ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության դեպոզիտ հաշվին է փոխանցվել 100 մլն ՀՀ դրամ՝ որպես պատճառված վնասի մասնակի վերականգնում:
Նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ պետությանը պատճառված նյութական վնասի իրական ծավալները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը հստակեցնելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու, պատճառված վնասի վերականգնումն ապահովելու ուղղությամբ։

Бывший директор одной из ГНКО Миндиаспоры Армении частично возместил причиненный государству ущерб 11/05/2018   12:43  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на установление всех обстоятельств случая совершения должностными лицами государственной некоммерческой организации ”Центр Родина-Диаспора” Министерства диаспоры РА предполагаемых злоупотреблений. Директор ГНКО частично возместил причиненный государству ущерб. Об этом сообщается на сайте СК Армении.
Ранее СК сообщил, что по уголовному делу, возбужденному на основе полученных из Государственной контрольной службы РА материалов, добыты данные о предполагаемых злоупотреблениях в ходе реализации нескольких грантовых программ.
По данным предварительного следствия, ГНКО ”Центр Родина-Диаспора” Министерства диаспоры РА во время тендера, объявленного в рамках выделенных  из госбюджета за 2015 год грантов, отклонила заявку компании, представившей предложение с наиболее низкой ценой. Вместо этого, договоры на оказание услуг были заключены с остальными двумя компаниями, предложившими более высокую цену. В результате государству был причинен значительный ущерб.
Кроме того, предполагаемые злоупотребления были выявлены в действиях отдельных должностных лиц ГНКО ”Центр Родина-Диаспора”  и в ходе реализации в 2015-2018гг. договоров, заключенных по итогам тендера, объявленного в рамках грантовых программ "Подготовка, трансляция, приобретение и тиражирование  телепередач и видеороликов на тему взаимодействия Армения-Диаспора”, а также в рамках  реализации в 2017 году грантовой программы “Ари тун”, вследствие чего из государственных средств были безосновательно выписаны и растрачены суммы в особо крупных размерах.
В результате проведенных в рамках уголовного дела совместных мероприятий бывший директор ГНКО организации ”Центр Родина-Диаспора” Министерства диаспоры РА перечислил на депозитный счет Государственной контрольной службы РА 100 млн. драмов в качестве частичного возмещения причиненного ущерба.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные  на уточнение  истинного размера причиненного государству материального вреда, круга предполагаемых преступников, индивидуализацию действий каждого из них, обеспечение возмещения причиненного ущерба.