Լրագրողի մասնագիտական աշխատանքի նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն պետք է արժանանա պետության խիստ արձագանքին. ՄԻՊ-ը ուղերձը 11/02/2018   10:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ուղերձ է հղել լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիության դադարեցման միջազգային օրվա կապակցությամբ: Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնիը, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրելի՛ լրագրողներ,
Նոյեմբերի 2-ը լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիության դադարեցման միջազգային օրն է:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի հիմնարար ուղղություններից է լրագրողի մասնագիտության նկատմամբ հարգանքի ու մասնագիտական անխոչընդոտ  աշխատանքի երաշխավորումը:
Խոսքի և լրագրողական գործունեության ազատությունը երկրում ժողովրդավարության զարգացման հիմնարար ցուցիչներից է:
Պատասխանատու լրագրությամբ առաջնորդվելու ձեր բարձր կոչումով ու ամենօրյա բարդ աշխատանքով նպաստում եք երկրում ժողովրդավարության զարգացմանը: Գլխավորապես ձեր աշխատանքի շնորhիվ է քաղաքացին պատկերացում կազմում հանրային մարմինների ու այդ մարմինները ներկայացնող պաշտոնատար անձանց աշխատանքի մասին: Այդ կերպ է երաշխավորվում քաղաքացիական վերահսկողությունը պետության նկատմամբ:
Մեծ է լրագրողի դերը նաև այլակարծության խթանման ու երկրում համերաշխության մթնոլորտի ապահովման գործում: Սրանք երկրի առջև ծառացած մարտահրավերները պատվով հաղթահարելու ու փոփոխությունների սահուն անցումներ ապահովելու կարևոր գրավականներ են:
Լրագրողի մասնագիտական աշխատանքի նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն պետք է արժանանա պետության խիստ արձագանքին, իսկ իրավախախտում թույլ տված անձը պետք է ենթարկվի պատասխանատվության անխուսափելի միջոցների:
Լրագրողն ինքը պետք է համոզված լինի, որ իր մասնագիտական աշխատանքը պաշտպանված է պետության կողմից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կարգավիճակի առավելագույն հնարավորություններով շարունակելու եմ գործադրել ջանքեր՝ նպաստելու համար լրագրողական պաշտպանված աշխատանքի երաշխավորմանը»:
16:02 06/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Մելիքյանը հորդորել է «Ազատության» լրագրողին դիմում ներկայացնել ՄԻՊ հաստատությանը
17:53 28/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանն իր աշխատանքի առաջնահերթություններից է համարում լրագրողների իրավունքների պաշտպանությունը
11:25 07/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԼրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու գործը՝ դատարանում
19:27 26/04/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԼրագրողական կազմակերպությունները դատապարտում են
18:58 26/04/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼրագրողն ու «Տուրբո»-ն հրավիրվել են ոստիկանություն
15:42 23/02/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԱսպարեզի և Առավոտի լրագրողներն իրենց հասցեին ուղղված խոսքերը իրական սպառնալիքներն չեն ընդունել
20:32 22/02/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀարուցվել են քրեական գործեր` լրագրողների դեմ բռնության դեպքերի առթիվ
18:08 20/02/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼրագրողների նկատմամբ ոտնձգությունները` դատախազության ուշադրության կենտրոնում

Омбудсмен Армении: любое посягательство на профессиональную деятельность журналиста должно удостоиться жесткой реакции 11/02/2018   11:58  |  Лента новостей
Защитник прав человека Армении Арман Татоян направил послание по случаю отмечаемого 2 ноября Международного дня прекращения безнаказанности за преступления против журналистов.
"Основным направлением работы Защитника прав человека является обеспечение гарантирования уважения к профессиональной работе журналиста и их беспрепятственной работе.Свобода слова и журналистской деятельности является одним из ключевых показателей развития демократии в стране", - говорится в послании.
По словам омбудсмена Армении Омбудсмен РА, благодаря в основном работе журналистов  граждане составляют представление о деятельности государственных органов и представляющих их должностных лиц. Таким образом, как отметил он,  гарантируется контроль в отношении государства.
"Велика роль журналистов также в деле стимулирования инакомыслия и развития атмосферы солидарности в стране. Это главный залог по преодолению стоящих перед страной проблем и обеспечению плавного перехода к изменениям. Любое посягательство на профессиональную деятельность журналиста должно удостоиться жесткой реакции со стороны государства, а допустившее правонарушение лицо должно быть привлечено к мерам ответственности", - отмечается в послании.
Омбудсмен Армении также указал, что журналист сам должен быть убежден, что его профессиональная деятельность защищена государством.
"По мере максимальных возможностей, которым наделен статус Омбудсмена, я продолжу прилагать усилия, чтобы способствовать гарантированию реализации защищенной профессиональной журналистской деятельности", - подчеркивается в послании.