Ասպարեզի և Առավոտի լրագրողներն իրենց հասցեին ուղղված խոսքերը իրական սպառնալիքներն չեն ընդունել 02/23/2013   15:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահի ընտրությունների օրը «asparez.am» կայքում զետեղված «Սպառնացել են լրագրողներին` եկա աչքերներդ կհանեմ» ծանուցումների վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է հանցադեպի բացակայության հիմքով:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, ՀՀ ոստիկանության Շիրակի մարզի քննչական բաժնում նյութեր են նախապատրաստվել, նախագահի ընտրությունների օրը՝ փետրվարի 18-ին, «asparez.am» կայքում հրապարակված՝ «Սպառնացել են լրագրողներին՝ եկա, աչքներդ կհանեմ» վերտառությամբ հոդվածի կապակցությամբ: Մասնավորապես հոդվածում նշում է, որ Գյումրու Թբիլիսյան խճուղում գտնվող թիվ 21 մանկապարտեզում տեղակայված 35/22 ընտրատեղամասի շրջակայքում արտասովոր իրարանցում է եղել, կուտակված ավտոմեքենաներ կան, իսկ մեքենաներից մեկից` «Նիվա»-ից, ընտրակաշառք է բաժանվում: «asparez.am-ի լրագրող Մ. Պետրոսյանի և «Առավոտ» օրաթերթի լրագրող Ն. Արևշատյանը փորձել են նկարել, իսկ մեքենայում գտնվողները սպառնացել են լրագրողներին՝ ասելով, որ չփորձեն իրենց նկարել:
Ոստիկանությունը պարզել է, որ տվյալ ընտրատեղամասի մոտակայքում եղած «ՎԱԶ 21093» մակնիշի ավտոմեքենան պատկանում է Գյումրի քաղաքի բնակիչ Մ. Ռուբինյանին: Վերջինս էլ իր հերթին ոստիկանությանը տեղեկացրել է, որ նկատել է երկու երիտասարդ աղջիկների, ովքեր լուսանկարում են իր մեքենան, իսկ նրանց լրագրող լինելու մասին իմացել է միայն ոստիկանությունում: Մեքենայի վարորդը նշել է նաև, որ ինքը և իր մեքենայում եղած տարեց կինը չեն սպառնացել աղջիկներին:
Լրագրողները ևս ոստիկանությունում բացատրություն տալու ժամանակ նշել են, որ տվյալ ընտրատեղամասի տարածքում նկատել են կասկածելի ավտոմեքենաներ և լուսանկարել են: Այդ ընթացքում ավտոմեքենաներից մեկում նստած մի կին սպառնացել է իրենց` ասելով. «Ով եք եղած, որ մեզի նկարեք, այդքան չկաք, եկա աչքերներդ կհանեմ»:
Սակայն լրագրողները այդ խոսքերը որպես իրական սպառնալիքներն չեն ընդունել, ինչպես նաև նշել են, որ չեն ճանաչում կնոջը և վարորդին, նրանց կողմից որևէ գործողություն չի կատարվել եւ ինքը որևէ մեկի նկատմամբ բողոք, պահանջ չունի:

“Кто вы такие, чтобы снимать нас? Глаза выколю!” – угрожали журналистам “Аспарез” и “Аравот” 02/23/2013   15:58  |  Лента новостей
В возбуждении уголовного дела по материалам на основании публикации под заголовком “Угрожали журналистам: ты у меня смотри, приду, глаза выколю”, размещенной на сайте «asparez.am» в день президентских выборов в Армении, было отказано ввиду отсутствия события преступления.
Как сообщают в Генпрокуратуре РА, в следственном управлении Ширака были подготовлены материалы в связи с публикацией, размещенной на сайте «asparez.am» под заголовком “Угрожали журналистам: ты у меня смотри, приду, глаза выколю”. В частности, в статье говорится, что в окрестностях избирательного участка 35/22, расположенного в здании детского сада номер 21 по адресу г. Гюмри Тбилисское шоссе, случился необычный переполох: скопилось множество автомашин и из одного автомобиля марки “Нива” раздают избирательные взятки. Корреспондент «asparez.am М. Петросян и корреспондент газеты “Аравот” Н. Аревшатян попытались отснять увиденное на фотокамеру, однако находящиеся в машине пригрозили им и потребовали не снимать их.
Полиция выяснила, что указанный автомобиль “ВАЗ 21093” принадлежит жителю Гюмри М. Рубиняну. Последний, в свою очередь, сообщил в Полицию, что заметил 2 молодых девушек, которые фотографировали его машину, а о том, что они являются журналистами, узнал только в Полиции. Автовладелец также отметил, что он и находящиеся в салоне его автомашины женщины преклонного возраста не угрожали девушкам. Журналисты также при даче разъяснений в Полиции отметили, что на территории данного избирательного участка заметили странные машины и сфотографировали. В этот момент одна из женщин, сидящих в салоне автомашины, пригрозила им, заявив: “Кто вы такие,чтобы снимать нас? Духу вам не хватить чтобы. Приду, глаза вам выколю”.
Однако журналисты серьезно не отнеслись к этим угрозам, а также заявили, что не знакомы с женщиной и водителем. Они не привели свои угрозы в действие, и у них нет к ним претензий.