Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման պատգամավորական կազմն առանձնացավ իր խոհեմությամբ ու հանդուրժողականությամբ. Բաբլոյանի ուղերձը 11/02/2018   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արա Բաբլոյանն ուղերձ է հղել Ազգային ժողովի արձակման կապակցությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման հարգելի՛ պատգամավորներ, Ազգային ժողովի աշխատակիցներ,
խորհրդարանը վարչապետի հրաժարականից եւ երկու անգամ վարչապետ չընտրվելուց հետո իրավունքի ուժով սկսում է իր լիազորությունների դադարեցման գործընթացը: Համաձայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության՝ ներկա խորհրդարանը կգործի մինչեւ յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստը:
Ակնհայտ է, որ Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման պատգամավորական կազմն առանձնացավ իր խոհեմությամբ ու հանդուրժողականությամբ: Դա մեր գործընկերների բարձր պրոֆեսիոնալիզմի, քաղաքական կամքի ու իմաստության արդյունքն էր: Անցած մեկուկես տարին լրիվ բավական էր համոզվելու համար, որ մեր պատգամավորներն ունեն սեփական դիմագիծ եւ ցանկացած խնդրում մինչեւ վերջ պաշտպանում են իրենց քաղաքական դիրքորոշումը: Բայց դժվարին պահերին, որոնք անցած ամիսներին քիչ չէին, հաճախ մի կողմ թողնելով կուսակցական շահերն ու տեսակետները՝ բոլորը համախմբվեցին Հայաստանում ու Արցախում կայունության պահպանման գաղափարի շուրջ եւ երկիրը չտարան նորանոր ցնցումների:
Ուստի, շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր պատգամավորներին՝ նման բարձր գիտակցություն ցուցաբերելու համար: Եւ, միաժամանակ, առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում հատկապես ա՛յն պատգամավորներին, ովքեր անկախ հին ու նոր իրողություններից այս ամեն օր փոփոխվող ժամանակներում չդավաճանեցին իրենց սկզբունքներին եւ որոշումներ ընդունելիս առաջնորդվեցին իրենց խղճի ու ներքին համոզմունքների թելադրանքով: Դրա շնորհիվ էլ այս ամիսներին պահպանվեց ամենակարեւորը՝ ներքին ու արտաքին գործընթացների կանխատեսելիությունը, ինչը թույլ տվեց երկրին, ժողովրդին ու բանակը հետ պահել մեծամեծ փորձություններից:
2017 թվականի գարնանից ի վեր ստանձնելով խորհրդարանի ղեկավարումը՝ օրենսդիր աշխատանքին զուգընթաց ձեռնամուխ էի եղել նաեւ Ազգային ժողովի աշխատակազմի կառուցվածքի բարեփոխմանը:
Իհարկե, ափսոսում եմ, որ չհասցրեցինք իրականացնել մեր բոլոր ծրագրերը: Իսկ արածի արդյունքներն արդեն տեսնում ենք եւ համոզվում, որ ընդունված որոշումները ճիշտ էին ու տեղին: Մասնավորապես, Ազգային ժողովի նախագահի խորհրդականների ինստիտուտի պարզեցումը թույլ տվեց աշխատել անմիջապես Ազգային ժողովի աշխատակազմի տարբեր ստորաբաժանումների հետ ու բացահայտել եւ զարգացնել նրանց մասնագիտական մեծ հնարավորությունները: Եւ այսօր, օգտվելով առիթից` շնորհակալություն եմ հայտնում Ազգային ժողովի ողջ աշխատակազմին՝ բարեխիղճ եւ արhեստավարժ աշխատանքի համար:
Միաժամանակ, շնորհակալություն եմ հայտնում նաեւ մամուլին եւ խորհրդարանում հավատարմագրված բոլոր լրագրողներին: Նրանք այս ընթացքում բարձր մակարդակով իրականացրեցին մեր աշխատանքների անկողմնակալ ու օպերատիվ լուսաբանումը եւ ավելին` հաճախ մատնացույց արեցին հրատապ լուծում պահանջող տարբեր խնդիրներ ու ասես դարձան մեր օգնականներն ու խորհրդատուները:
Իսկ կառուցվածքային բարեփոխումների շրջագծում ամենամեծ ծրագիրն Ազգային ժողովի վերլուծական կենտրոնի ստեղծման նախաձեռնությունն էր: Մեր նպատակն էր ունենալ ընդունված օրենքների արդյունավետության մշտադիտարկման ապահովումը, վերլուծությունն ու գնահատումն իրականացնող, ինչպես նաեւ ցանկացած ասպարեզում միջազգային օրենսդրական փորձն ու ավանդույթները Հայաստանում կիրառելու հնարավորության վերաբերյալ հիմնավորված առաջարկներ ներկայացնող մարմին: Լիահույս եմ, որ ապագա խորհրդարանն ու նրա ղեկավարությունը հետամուտ կլինեն այս գրեթե ավարտուն նախաձեռնությունը վերջնականապես կյանքի կոչելուն:
սիրելի՛ հայրենակիցներ,
ավարտելով խոսքս՝ պարզ ու անկեղծ ասում եմ հետեւյալը. իմ կյանքի ուղեկիցը միշտ եղել է պատասխանատվությունը: Այն կրել եմ, երբ պարզապես բժիշկ էի, բժշկական կենտրոնի ղեկավար, առողջապահության նախարար եւ տասը տարի Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անդավաճան ընկերս` պատասխանատվությունը, կրկին ինձ հետ էր ու վերահսկում էր ինձ:
Իսկ որպես Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ՝ իմ պատասխանատվությունն ավելի է ընդգծվել:
Ըստ այդմ, երբ արդեն պարզ էր քաղաքական գործընթացների զարգացման տրամաբանությունը, առաջին հայացքից ամենաճիշտ եւ ընկալելի քայլը, որպես խորհրդարանում ներկայացված ամենամեծ քաղաքական ուժի ներկայացուցիչ` լինելու էր իմ հրաժարականը:
Բայց ընդհակառակը: Դարձյալ առաջնորդվել եմ նույն պատասխանատվությամբ, քանի որ կարծել եմ, որ իմ հրաժարականը կարող էր առաջացնել ավելորդ դժվարություններ:
Ի դեպ, Ազգային ժողովի յուրաքանչյուր խմբակցություն ուներ ինձ անվստահություն հայտնելու իրավունք: Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր խմբակցություններին ցուցաբերած բարձր վստահության համար, ինչը կրկնապատկեց իմ պատասխանատվությունը:
չեմ թաքցնում, որ ափսոսանքով ու մտահոգությամբ եմ հեռանալու՝ մտածելով, թե արդյո՞ք ավարտին են հասցվելու այն մտահղացումները, որոնք սկսել էի. օրենսդրական նախաձեռնություններ, միջազգային համագործակցություն, խորհրդարանական դիվանագիտություն, կառուցվածքային բարեփոխումներ եւ այլն: Հուսանք, որ ամեն ինչ լավ կլինի:
Հայաստանի Հանրապետության յոթերորդ գումարման խորհրդարանին մաղթում եմ օրինաստեղծ արդյունավետ աշխատանք եւ ամենակարեւորը՝ պատասխանատվություն:
16:31 01/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎեցերորդ գումարման Ազգային ժողովն արձակվելու է. Նիկոլ Փաշինյանը երկրորդ անգամ չընտրվեց վարչապետ
11:18 01/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հեռացավ կառավարության նիստերի դահլիճից՝ ԱԺ նիստին նախապատրաստվելու համար
09:14 24/10/2018  |  ՄամուլԵթե այսօր հատուկ նիստում վարչապետի պաշտոնում վերընտրվի Նիկոլ Փաշինյանը, ապա ԱԺ-ն միայն մեկ տարի հետո կարող է լուծարվել. «Հրապարակ»
10:00 20/10/2018  |  ՄամուլԱրա Բաբլոյանը չեղարկել է ԱԺ գործուղումները. «Ժամանակ»
17:30 16/10/2018  |  ՔաղաքականԳևորգ Պետրոսյանը անհարկի հավակնությունների համար զսպաշապիկ է համարում վարչապետի թեկնածու չառաջադրելու հուշագրի ստորագրումը
13:48 13/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրությունը լուծումներ տալիս է ԱԺ-ն իրավունքի ուժով լուծարելու համար, պետք է դրանցով առաջնորդվել, ոչ թե՝ քաղաքական աղմուկ բարձրացնել. Գագիկ Հարությունյան
16:25 08/10/2018  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում քաջալերել դեկտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման օգտին հանդես եկող պատգամավորներին

Ара Баблоян: депутатский корпус парламента Армении шестого созыва отличался благоразумием и терпимостью 11/02/2018   15:49  |  Лента новостей
Ара Баблоян выступил с заявлением в связи с роспуском Национального Собрания Армении.
В заявлении, которое приводит пресс-служба парламента, говорится:
уважаемые депутаты Национального Собрания РА шестого созыва, сотрудники НС,
после отставки премьер-министра и повторного неизбрания премьер-министра парламент начинает процесс прекращения своих полномочий. В соответствии с Конституцией РА нынешний парламент будет функционировать до первого заседания Национального Собрания седьмого созыва.
Очевидно, что депутатский корпус НС шестого созыва отличался благоразумием и терпимостью. Это явилось результатом высокого профессионализма, политической воли и мудрости наших коллег. Прошедших полутора лет было достаточно, чтобы убедиться: у наших депутатов есть свой имидж, и в любом случае они до конца защищают свою политическую позицию. Но в трудные моменты, которых в прошлом было немало, часто отложив в сторону интересы и взгляды партии, все объединились вокруг идеи сохранения стабильности в Армении и Арцахе, и не привели страну к новым потрясениям.
Посему выражаю благодарность всем депутатам НС РА за высокий уровень сознания. И в то же время выражаю особую благодарность тем депутатам, которые, независимо от старых и новых реальностей в ежедневно меняющиеся времена, не предали собственные принципы и в принятии решений руководствовались своей совестью и внутренними убеждениями. Благодаря этому в эти месяцы было сохранено самое важное – предсказуемость внутренних и внешних процессов, что позволило оградить  страну, народ и армию от величайших испытаний.
приняв руководство парламентом с весны 2017 года, наряду с законодательной работой, я также провел реформу структуры Аппарата НС.
Конечно,   сожалею, что нам не удалось реализовать все наши планы. А результаты работы уже видим и  убеждаемся, что принятые решения были правильны и уместны. В частности, упорядочение института советников Председателя НС позволило напрямую работать с различными подразделениями Аппарата НС, выявлять и развивать их большие профессиональные возможности. И сегодня, пользуясь случаем, выражаю благодарность всем сотрудникам Аппарата НС за добросовестную и профессиональную работу.
В то же время выражаю признательность прессе и всем аккредитованным в парламенте журналистам. За это время они на высоком уровне провели объективное и оперативное освещение нашей работы и более того – часто указывали на различные проблемы, требующие срочных решений, и как бы стали нашими помощниками и консультантами.
Самой же крупной программой в рамках структурных реформ явилась инициатива создания Аналитического центра НС. Нашей целью было иметь орган, обеспечивающий мониторинг эффективности принятых законов, осуществляющий анализ и оценку, а также представляющий аргументированные предложения по возможности применения в Армении международного законодательного опыта и традиций в любой сфере. Надеюсь, что будущий парламент и его руководство добьются окончательной реализации этой почти совершенной инициативы.
Уважаемые депутаты,
дорогие соотечественники,
в завершение своего слова признаюсь прямо и откровенно: спутником моей   жизни всегда была ответственность. Я брал ее на себя, будучи просто врачом, руководителем медицинского центра, министром здравоохранения и десять лет председателем постоянной комиссии НС; мой верный друг – ответственность вновь была со мной и контролировала меня.
Моя ответственность как спикера парламента Армении была еще более подчеркнутой.
Соответственно, когда уже была ясна логика развития политических процессов, на первый взгляд самым верным и понятным шагом, как представителя крупнейшей политической силы, представленной в парламенте, была бы моя отставка.
Но наоборот. Опять руководствовался той же ответственностью, так как полагал, что и моя отставка могла вызвать излишние сложности.
Кстати, каждая фракция НС имела право на вотум недоверия мне. Я благодарю все фракции за оказанное высокое доверие, что удвоило мою ответственность.
не скрываю, что собираюсь уйти с сожалением и беспокойством,   с мыслью будут ли завершены начатые мною идеи – законодательные   инициативы, международное сотрудничество, парламентская дипломатия, структурные реформы и др. Будем надеяться, что все будет хорошо.
Желаю парламенту РА седьмого созыва плодотворной законодательной работы и, самое главное, - ответственности”.