ՀՀԿ-ն լինելու «արմատական-կառուցողական» ընդդիմություն, բայց պարտադիր նաև դրականը նկատող. Վահրամ Բաղդասարյան 10/26/2018   13:49  |  Քաղաքական
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն առաջիկա օրերին հայտարարություն կանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության հարցի վերաբերյալ, այսօր ԱԺ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը։
«Առաջիկա օրերին մենք համաժողով կունենանք և հայտարարություն կանենք։ Իսկ ցուցակի առաջին հնգյակը, քառյակը կամ տասնյակը մենք չենք քննարկել», - ասաց Վահրամ Բաղդասարյանը։
Լրագրողի հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ ՀՀԿ ցուցակն ընտրություններում գլխավորի ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Վահրամ Բաղդասարյանը պատասխանեց.
«Որևէ բան առայժմ չենք կարող ասել, մենք այդ հարցի քննարկումը կանենք առաջիկա օրերին։ Կարող եմ ասել, որ մասնակցության դեպքում կուսակցության ցուցակը պետք է լինի քաղաքական ցուցակ, միանշանակ քաղաքական։ Կլինի ընդդիմությանը հարիր ցուցակ»։
Վահրամ Բաղդասարյանը նաև հայտնել է, որ ՀՀԿ-ի նպատակն է ձևավորել քաղաքական պառլամենտ։
«Մեզ համար գերնպատակ չի եղել լինել իշխանություն կամ լինել ընդդիմություն։ Մենք մտնում ենք Ազգային ժողով՝ մեր դեմքը ցույց տալու, վերականգնվելու»,- հավելել է Բաղդասարյանը՝ նշելով, որ ՀՀԿ-ն լինելու «արմատական-կառուցողական» ընդդիմություն, բայց պարտադիր նաև դրականը նկատող։

Ваграм Багдасарян: Республиканская партия Армении будет "радикально-конструктивной" оппозицией 10/26/2018   14:07  |  Политика
Республиканская партия Армении(РПА) в ближайшие дни выступит с заявлением относительно своего участия в предстоящих в декабря досрочных парламентских выборах. Об этом заявил на брифинге в пятницу глава парламентской фракции РПА Ваграм Багдасарян.
"В ближайшие дни мы проведем съезд и  выступим с заявлением. Что касается первой четверки или пятерки предвыборного списка, то мы это не обсуждали", - сказал Багдасарян.
На вопрос о том, возможно ли, что список РПА возглавит третий президент Армении Серж Саргсян, Багдасарян отметил:"В данный момент не можем что-либо сообщить, мы этот вопрос обсудим в ближайшие дни".
Он также заявил, что в случае участия РПА, список партии однозначно будет политическим."РПА представит достойный оппозиционной силе список", - сказал он.
По его словам, сверхзадачей для РПА является не приход к власти или стремление стать оппозицией.
"Мы идем в Национальное собрание, чтобы показать свое лицо, восстановиться", - сказал Багдасарян, отметив, что РПА будет "радикально-конструктивной" оппозицией, при этом замечающей положительное.