Վանաձորում հնչած կրակոցների թելերը տանում են դեպի քրեական հեղինակություններ 10/13/2018   10:21  |  Քրեական խրոնիկոն
Վանաձորում հնչած կրակոցները նախապես մշակված և ծրագրված սպանության փորձ է, որի թիրախը եղել է Գևորգ Նավոյանը։ Վանաձորում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ դրանց հետեւում կանգնած է քրեական աշխարհը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, Վանաձոր քաղաքի «Նավակ» ռեստորանային համալիրի դիմաց՝ փողոցում, կրակոցներ են արձակվել ռեստորանից դուրս եկած երեք անձի ուղղությամբ, ովքեր վնասվածքներով տեղափոխվել են «Վանաձորի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերություն։ Տուժածների թվում են քրեական աշխարհի ներկայացուցիչներ՝ Գևորգ Նավոյանի ում մոտ ախտորոշվել է «ձախ սրունքի և աջ ազդրի հրազենային վնասվածք», նրան ուղեկցողներից Գրիգոր Դավթյանի մոտ ախտորոշվել է «աջ ուսագոտու շրջանի հրազենային միջանցիկ վնասվածք, պարանոցի աջ կեսի հրազենային վնասվածք», իսկ Արմեն Սեդրակյանի մոտ՝ «ձախ ոտնաթաթի հրազենային վնասվածք» ախտորոշմամբ։
Կրակահերթ արձակած անձը գտնվել է սև «ՎԱԶ-21074» մակնիշի, «35» կոդով հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենայից, որով և ենթադրյալ հանցանք կատարած անձը դեպքի վայրից փախուստի է դիմել: Ավելի ուշ նշված ավտոմեքենան հայտնաբերվել է դեպքի վայրից մի քանի փողոց հեռու՝ այրված։ Ասել է թե՝ կրակողներն այն այրել էին հետքերը թաքցնելու համար։
«Փաստինֆո»-ին հաջողվեց պարզվել, որ ավտոմեքենան հաշվառված է Գյումրիի բնակիչ Արտաշես Ոսկանյանի անվամբ, որը հենց դեպքի օրը վաճառել էր այն և դեռ չէին հասցրել կատարել ձեւակերպումները։ Ասել է թե՝ նոր գնորդն ավտոմեքենան ձեռք էր բերել հենց սպանության փորձն իրականացնելու համար։
Վանաձորցիները համոզված են, որ կրակողները ևս քրեական աշխարհի ներկայացուցիչներ են, որոնց միջեւ վերադասավորումներ են ընթանում։
Դեպքերի առթիվ Քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին ու 6-րդ կետերի, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով, ստեղծվել է քննչական խումբ, Գևորգ Նավոյանը, Գրիգորի Դավթյանը և Արմեն Սեդրակյանը ճանաչվել են տուժող:
Քրեական գործով հարցաքննվել են տուժողների հետ հացկերույթի մյուս մասնակիցները, ռեստորանի աշխատակիցները։
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են պարկուճներ, ռեստորանի տեսանկարահանող սարքը, արնանման հետքերից վերցվել նմուշներ, ինչպես նաև հիշյալ նշանակվել են դատաբժշկական և դատաձգաբանական փորձաքննություններ:

За стрельбой в Ванадзоре могут стоять криминальные авторитеты 10/13/2018   10:52  |  Криминальная хроника
Прогремевшая в армянском Ванадзоре стрельба была заранее спланированным и подготовленным покушением на убийство. Его мишенью был Геворк Навоян. Согласно муссируемым в Ванадзоре сведениям, за этим стоят криминальные круги.
ИА "ФактИнфо" удалось выяснить, что автомобиль был зарегистрирован на имя жителя Гюмри Арташеса Восканяна, который именно в день инцидента продал машину и даже не успел переоформить.
Ванадзорцы уверены, что стрелявшие тоже являются представителями криминальных кругов, где происходят перестановки.
Ранее в СК Армении сообщили, что по факту стрельбы в Ванадзоре, в результате которых были ранены трое мужчин, возбуждено уголовное дело.
Вечером 11-го октября  из медцентра Внадзора поступило сообщение о том, что к ним огнестрельными ранениями доставлены Г. Навоян, Г. Давтян и А. Седракям.
По факту следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 34-104("Покушение на убийство") и части 1 статьи 235 ("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств")  Уголовного кодекса РА.
Следствием установлено, что указанные лица получили телесные повреждения во время одного и того же инцидента, когда человек, личность которого пока не установлена, с умыслом на  незаконное лишение жизни, около 18:00 11-го октября напротив одного из ресторанных комплексов в городе Ванадзоре из имевшегося при нем огнестрельного оружия открыл стрельбу. В результате проведенных масштабных следственных и процессуальных действий установлено, что выстрелы были произведены из автомобиля марки “ВАЗ-2074” с регистрационным номером  35 PM 312, на котором и  предполагаемый преступник скрылся с места происшествия.
"В тот же день, в 18:05, по материалам, подготовленным на основе поступивших из лорийского областного спасательного управления МЧС РА сообщения, были получены данные об обнаружении на улице Санкт-Петербурга №15/1 в городе Ванадзоре автомобиля марки ВАЗ-2074” с регистрационным номером 35 PM 312 в сгоревшем состоянии. При осмотре места происшествия в машине обнаружены и изъяты 30 гильз", - говорилось в сообщении.
По факту 11-го октября 2018 года было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 2 статьи 185("Умышленные уничтожение или повреждение имущества") Уголовного кодекса РА. С учетом того, что ввиду фактических обстоятельств возникла необходимость обеспечения одновременного всестороннего, полного и объективного расследования, указанные уголовные дела объединены в одно производство.
Для установления обстоятельств произошедшего проведены неотложные следственные и иные процессуальные действия, допрошены около двух десятков лиц.  Обратившиеся за медпомощью граждане признаны потерпевшими. С целью установления по уголовному делу ряда обстоятельств назначены судебно-медицинская и судебно-баллистическая экспертизы. Предпринимаются неотложные мероприятия, направленные на обнаружение предполагаемого преступника. Предварительное расследование продолжается.