Արմավիրի մարզում 46-ամյա տղամարդու սպանության գործով հետախուզում է հայտարարվել Վաղարշապատի բնակչի նկատմամբ 10/09/2018   16:17  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են Արմավիրի մարզում 46-ամյա տղամարդու սպանության հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
2018թ. ապրիլի 23-ին՝ ժամը 18.55-ին, «Վաղարշապատ» Բ/Կ-ից հաղորդում է ստացվել առ այն, որ «կրծքավանդակի աջ կեսի կտրած-ծակած վերք, թափանցող միջնորմ՝ պերիկարդի և միոկարդի վնասումով, սրտի տամպոնադայով երրորդ-չորրորդ աստիճանի շոկ» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել Վաղարշապատի բնակիչ Ն.Հովհաննիսյանը՝ ծնված.1972թ: Վիրահատության ժամանակ՝ նույն օրը ժամը 21։45-ի սահմաններում, Ն.Հովհաննիսյանի մոտ արձանագրվել է սիրտ-անոթային սուր անբավարարություն և կենսաբանական մահ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանություն), որով հետագայում նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությանը։
Նախնական քննությամբ կատարված անհրաժեշտ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Ն.Հովհաննիսյանը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքն ստացել է Վաղարշապատի կենտրոնական հրապարակում՝ Կոմիտասի հուշարձանի հարակից տարածքում տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ։ Պարզվել է վիճաբանության շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով Վաղարշապատի բնակիչ է` ծնված 1967 թ.։
Քրեական գործով նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատակենսաբանական, համալիր մանրաթելային, դատահետքաբանական, տեսաձայնագրային և համակարգչատեխնիկական փորձաքննություններ: Հարցաքննվել են բազմաթիվ վկաներ, կատարվել անձին լուսանկարով ճանաչման ներկայացնելու քննչական գործողություններ:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 51-ամյա տղամարդը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, և հայտարարվել հետախուզում։
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ ակտիվացնել օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ձեռնարկումը՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին հայտնաբերելու և քննչական մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

Житель Вагаршапата объявлен в розыск по делу об убийстве 46-летнего мужчины в Армавирской области 10/10/2018   11:24  |  Криминальная хроника
В результате масштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, установлены обстоятельства убийства 46-летнего жителя Армавирской области, личность предполагаемого преступника. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно сообщению, в 18:55 23-го апреля 2018 года из медцентра “Вагаршапат” поступило сообщение о том, что  к ним с диагнозом “колото-резаная рана правой половины грудной клетки, проникающее ранение средостения, повреждение перикарда и миокарда, шок третьей-четвертой степеней с сердечной тампонадой” доставлен житель Вагаршапата Н. Ованнисян(1972 года рождения). Во время операции, в тот же день, около 21:45, у Н. Ованнисяна зафиксировали острую сердечно-сосудистую недостаточность и констатировали биологическую смерть.
По факту вагаршапатским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Армавирской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104 Уголовного кодекса РА(“Убийство”), производство предварительного следствия по которому в дальнейшем было поручено Главному управлению по расследованию особо важных дел.
В результате проведенных в ходе предварительного следствия следственных действий добыто достаточно фактических данных о том, что Н. Ованнисян получил несовместимое с жизнью ранение во время ссоры, произошедшей на территории, прилегающей к памятнику Комитасу на центральной площади Вагаршапата. Установлены мотив конфликта, личность предполагаемого преступника, который является жителем Вагаршапата (1967 года рождения).
По уголовному делу назначены судебно-медицинская, судебно-биологическая, комплексная экспертиза волокон, судебно-трасологическая, видеофоноскопическая и компьютерно-техническая экспертизы. Допрошено множество свидетелей, проведены следственные действия по представлению лица на опознание по фотографии.
По совокупности добытых доказательств 51-летний мужчина привлечен в качестве обвиняемого по части 1 статьи 104 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Он объявлен в розыск.
"Соответствующим подразделениям Полиции поручено активизировать  принятие оперативно-розыскных мер, направленных на розыск предполагаемого преступника и обеспечение его явки к органу, осуществляющему производство.  Предварительное расследование продолжается", - отмечается в сообщении.