ԱԺ արտահերթ ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 9-ին. «Ժամանակ» 10/10/2018   09:34  |  Մամուլ
«Ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 9-ին:
Թե երբ հրաժարական կտա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այս պահին հնարավոր չէ հստակ նշել, քանի որ ըստ Սահմանադրության 92-րդ հոդվածի 2-րդ կետի՝ ԱԺ արտահերթ ընտրությունն անցկացվում է ԱԺ-ի արձակվելուց ոչ շուտ, քան 30, և ոչ ուշ, քան 45 օր հետո: Եթե ընդունելու լինենք, որ ընտրություններն անցկացվելու են ԱԺ արձակվելուց 45 օր հետո, ապա Փաշինյանը պետք է հրաժարական տա վաղը կամ մյուս օրը, որպեսզի ԱԺ-ն երկշաբաթյա ժամկետում չկարողանա վարչապետ ընտրել, խորհրդարանը օրենքի ուժով համարվի լուծարված, իսկ դրանից 45 օր հետո էլ նշանակվեն խորհրդարանական ընտրությունները:
Թեև չի բացառվում, որ ընտրությունները նշանակվեն ԱԺ-ն արձակելուց 30 օր հետո, և այդ դեպքում Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը կարող է տեղի ունենալ հոկտեմբերի վերջին տասնօրյակում»,-գրում է թերթը:
Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «Ժամանակ»-ի՝ 10.10.18թ. համարում:
15:32 09/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ խմբակցության ևս երկու պատգամավոր միացել է ԱԺ արտահերթ ընտրությունները դեկտեմբերին անցկացնելու ստորագրահավաքին
13:37 09/10/2018  |  ՔաղաքականԱզգային ժողովի 14 պատգամավոր ստորագրել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները դեկտեմբերին անցկացնելու հայտարարության տակ
11:34 09/10/2018  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավորների հետ քննարկել է արտահերթ ընտրությունների հարցը

Газета "Жаманак" назвала возможную дату досрочных выборов в парламент Армении 10/10/2018   10:36  |  Пресса
Внеочередные парламентские выборы в Армении состоятся 9-го декабря, сообщает газета "Жаманак" со ссылкой на имеющиеся у нее сведения.
“Сейчас невозможно назвать конкретную дату, когда Никол Пашинян подаст в отставку с поста премьер-министра Армении, поскольку в соответствии с пунктом 2 статьи 92 Конституции досрочные парламентские выборы проводятся не ранее, чем через 30 дней и не позднее, чем через 45 дней после роспуска Национального собрания", - говорится в публикации.
Издание пишет, что если принять за основу тот факт, что выборы пройдут спустя 45 дней после роспуска парламента, то Пашинян должен подать в отставку завтра или послезавтра, чтобы НС в двухнедельный срок не смогло избрать премьер-министра: тогда парламент в силу закона будет признан распущенным, а спустя 45 дней после этого назначены досрочные выборы.
"Хотя не исключено, что выборы будут назначены спустя 30 дней после роспуска парламента, в этом случае Пашинян может подать в отставку в последнюю декаду октября", - пишет газета.