Այս Ազգային ժողովը դե ֆակտո լուծարված է, մնում է դե յուրե այն լուծարել. Փաշինյան 10/08/2018   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եթե որևէ մեկը որոշել է, որ պետք է մտնի հայ ժողովրդին խանգարողի ու հայ ժողովրդի համար պրոբլեմներ ստեղծողի դերակատարման մեջ, ժողովուրդն այդ պրոբլեմը լիկվիդացնելու ձևը կգտնի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե սահմանադրական չէր, որ պաշարվել էր Ազգային ժողովը, պատգամավորների վրա ճնշում էր գործադրվել, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, թե պատգամավորը պետք է ներկայացնի ժողովրդին։
«Երբ պատգամավորը չի ներկայացնում ժողովրդին, ինքը պետք է մտածի իր մանդատի մասին: Ասում են, որ իրենք ունեն կողմնակիցներ ու պատրաստվում են ցույցեր անել, խնդրեմ, թող անեն, Հայաստանում երաշխավորված է ցույցեր անելու իրավունքը, և ես էլի ասում եմ, որ լրջորեն կքննարկեմ այդ հանրահավաքում ելույթ ունենալու հնարավորությունը, ես ասում եմ սա ամենայն լրջությամբ», - ասել է ՀՀ վարչապետը՝ հավելելով, որ այս Ազգային ժողովը դե ֆակտո լուծարված է, մնում է դե յուրե այն լուծարել։
Իսկ լրագրողի այն դիտարկմանը, թե, ասում են, Նիկոլ Փաշինյանը մտավախություն ունի, որ իր ռեյտինգը կընկնի, ՀՀ վարչապետը պատասխանել է. «Կարող եմ խորհուրդ տալ հետևյալը՝ բացեք և կարդաք մայիսին վերլուծաբանների վերլուծությունները, ովքեր ասում էին, որ անխուսափելիորեն հինգ ամսից իմ վարկանիշը գահավիժելու է, փաստերեն, օրեր առաջ տեղի է ունեցել հարցում ու պարզվել է, որ ժողովրդի վստահությունը պետության ղեկավարի նկատմամբ երրորդ Հանրապետության պատմության համար աննխադեպ է»։
Լրագրողներից մեկը նաև անդրադարձել է ԵԽԽՎ զեկուցողների արձագանքին՝ հիշեցնելով, որ նրանք դժգոհ են Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքից: Ի պատասխան վարչապետն ասել է, որ ինչքան շփվել է միջազգային ներկայացուցիչների հետ, առայժմ որևէ դժգոհություն չի տեսել։

Никол Пашинян: парламент Армении де-факто распущен, остается его распустить де-юре 10/08/2018   13:06  |  Политика
Действующий сегодня парламент РА де-факто распущен, остается его распустить де-юре, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян журналистам в понедельник, 8-го октября.
“Если кто-то решил, что должен взять на себя роль того, кто будет мешать армянскому народу и чинить ему препятствия, то народ найдет способ ликвидировать эти проблемы”, - заявил Пашинян.
“Если депутат не представляет народ, ему стоит задуматься о своем мандате. Говорят, что у них есть сторонники и собирается провести акции. Пожалуйста, проводите. В Армении гарантировано право на проведение собраний. Я повторяю, что всерьез готов обсудить возможность выступления на этом митинге. Я говорю об этом совершенно серьезно”, - отметил премьер.
На замечание одного из журналистов о том, что говорят, что Никол Пашинян опасается падения своего рейтинга,  премьер Армении заявил: “Советую открыть и прочитать исследования экспертов, которые утверждали, что мой рейтинг в течение 5 месяцев рухнет. Несколько дней назад был проведен опрос, который показал беспрецедентное  доверие народа к руководителю страны  в истории Третьей Республики”.
Пашинян также отметил, что не видел недовольств аи со стороны представителей международных структур.