Դատավորը հարցաքննվել է. Քննչական կոմիտեն հաստատում է 09/27/2018   11:04  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով դատավոր Վաչե Մարգարյանը, ինչպես նաեւ ՀՔԾ պետն ու ԱԱԾ տնօրենը հարցաքննվել են։ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ ՔԿ նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը։
Նշենք, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթն այսօր տեղեկացրել էր, որ Քննչական կոմիտեն արդեն դիմել է Բարձրագույն դատական խորհրդին, որպեսզի ԲԴԽ-ն թույլ տա հարցաքննել դատավոր Վաչե Մարգարյանին։ ՔԿ-ից պարզաբանեցին, որ դատախազությունը օրենքով սահմանված կարգով դիմել է ԲԴԽ և համաձայնությունը ստանալուց հետո քննիչը հարցաքննել է դատավորին։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի սեպտեմբերի 11-ին էլեկտրոնային լրատվության միջոցներում տարածվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը՝ «Հայաստանի ԱԱԾ ղեկավարի և ՀՔԾ պետի խոսակցությունը հայտնվել է համացանցում» վերտառությամբ։
Նկատի ունենալով, որ հրապարակումները և ձայնագրությունն առերևույթ պարունակում են պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մասին մատնանշող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով ու ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե։ Քրեական գործով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում։
09:44 27/09/2018  |  ՄամուլՔննչական կոմիտեն դիմել է Բարձրագույն դատական խորհրդին, որպեսզի ԲԴԽ-ն թույլ տա հարցաքննել դատավոր Վաչե Մարգարյանին. «Ժողովուրդ»

В СК Армении подтвердили информацию о допросе судьи 09/27/2018   11:25  |  Криминальная хроника
В рамках расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА уголовного дела судья Ваче Маргарян, а также начальник Специальной следственной службы(ССС)  и директор Службы национальной безопасности(СНБ) были допрошены. Об этом “Фактинфо” сообщила советник председателя СК Армении Сона Трузян.
Отметим, газета “Жоговурд” сегодня сообщила, что Следственный комитет уже обратился в Высший судебный совет за разрешением на проведение допроса Ваче Маргаряна. В СК пояснили, что Прокуратура в установленном законом порядке обратилась в Высший судебный совет, и после получения согласия следователь допросил судью.
11 сентября в видеохостинге «Youtube» появилась аудиозапись телефонных переговоров директора Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна и начальника Специальной следственной службы РА Сасуна Хачатряна, в которой высокопоставленные чиновники правоохранительных органов обсуждают ситуацию вокруг обвиняемых, проходящих по делу о событиях 1 марта 2008 года, предстоящие шаги. В разговоре затронут также вопрос избрания меры пресечения генсеку ОДКБ Юрию Хачатурову.