Նախագահը Մտքերի գագաթնաժողովի շրջանակում հանդիպել է երկու տասնյակից ավելի ընկերությունների ղեկավարների հետ 09/24/2018   14:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Շամոնի քաղաքում մասնակցել է ամենամյա Մտքերի գագաթնաժողովին (Summit of Minds) եւ հանդես եկել որպես գլխավոր բանախոս։ Անմիջական մթնոլորտում կառուցողական քննարկում է ծավալվել համաշխարհային տնտեսության զարգացման միտումների, ներդրումային հնարավորությունների եւ ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերների, առաջնորդության եւ ռազմավարական որոշումներ կայացնելու շուրջ։ Նախագահ Սարգսյանի մոտեցումներն ու առաջ քաշած գաղափարները ջերմորեն են ընդունվել մասնակիցների կողմից։ Այս մասին  հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Հանրապետության նախագահը գագաթնաժողովի կազմակերպիչների հետ հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նման համաժողով Հայաստանում անցկացնելու վերաբերյալ։
Մտքերի գագաթնաժողովի (Summit of Minds) շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանը սեպտեմբերի 23-ին աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի, ինչպես նաեւ երկու տասնյակից ավելի հայտնի ընկերությունների, հիմնադրամների, կազմակերպությունների ու բանկերի ( այդ թվում՝ ամերիկյան Google, Nasdaq, Cargyll, McKinsey, Revolution, շվեյցարական Nestlé, Pictet եւ Lombard Odier, ֆրանսիական Groupe Accor, Publicis, OneRagtime, Société Générale, ռուսական «Ալֆա բանկ», բրիտանական Bridgepoint եւ Kleinwort Hambros) ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների հետ:
Հանրապետության նախագահը նրանց հետ քննարկել է հայաստանյան բիզնես միջավայրին, ինչպես նաեւ ներդրումների ներգրավմանն ու գործարար կապերի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր։ Նախագահ Սարգսյանը ներկայացրել է մեր երկրի մրցակցային առավելություններն՝ ընդգծելով նրա կամրջող դերը Եվրամիության եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ, որը օտարերկրյա գործարարների եւ ներդրողների առջեւ բացում է նոր ու լուրջ հնարավորություններ։ Զրույցի ընթացքում սկզբունքային պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանում ծրագրեր իրականացնելու վերաբերյալ։
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպում-զրույց է ունեցել նաեւ երկու հեղինակավոր պարբերականների՝ բրիտանական The Financial Times եւ ֆրանսիական Les Echos թերթերի ղեկավարության հետ:

Президент Армении в рамках саммита «Summit of Minds»встретился с главами более двух десятков компаний 09/24/2018 17:28 | Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом во Франции президент Республики Армения Армен Саркисян в городе Шамони принял участие в ежегодном саммите «Summit of Minds» и выступил в качестве главного докладчика.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, в непосредственной атмосфере состоялось обсуждение тенденций развития мировой экономики, инвестиционных возможностей и вызовов современного мира, лидерства и принятия стратегических решений. Подходы президента Саркисяна и выдвинутые им идеи были тепло приняты участниками.
В ходе встречи президента РА с организаторами саммита достигнута договорённость о проведении подобных конференций в Армении, в частности, в области здорового образа жизни, туризма, сельскохозяйственной продукции и в других сферах.
В рамках саммита «Summit of Minds» президент Армен Саркисян 23 сентября провёл рабочий завтрак с представителями Европейского Парламента, а также руководством более двух десятков известных компаний, фондов, организаций и банков, в том числе, американских компаний Google, Nasdaq, Cargyll, McKinsey, Revolution, швейцарских - Nestlé, Pictet и Lombard Odier,французских - Groupe Accor, Publicis, OneRagtime, Société Générale, российского «Альфа-банка», британских Bridgepoint и Kleinwort Hambros.
Президент Республики обсудил с ними вопросы, касающиеся армянской бизнес-среды, а также привлечения инвестиций и создания деловых связей. Президент Саркисян представил конкурентные преимущества нашей страны, подчеркнул также связующую роль между Евросоюзом и Евразийским экономическим союзом, что открывает перед зарубежными предпринимателями и инвесторами новые и серьёзные возможности. В ходе беседы достигнута принципиальная договорённость относительно реализации в Армении программ.
Президент Саркисян провёл беседу также с руководителями двух авторитетных периодических изданий: британской газеты The Financial Times и французской - Les Echos.