«Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է» ձևակերպումը տեղ չի գտել ԵԽԽՎ զեկույցի նախագծում 09/13/2018   11:38  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանի համար այնքան բաղձալի ձևակերպումը առ այն, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է», տեղ չգտավ հերթական զեկույցի նախագծում, այս մասին հայտնում է ԵԽԽՎ–ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար, ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը։
«Թերևս, եթե չլիներ Ադրբեջանի նախագահի երեկվա ռազմահայրենասիրական ու պաթոսախեղդ հիստերիան, չէի անդրադառնա այս հարցին, քանի որ չեմ սիրում վաղօրոք փակագծեր բացել։
ԵԽԽՎ հոկտեմբերյան նստաշրջանին կտրամադրեմ առավել մանրամասն տեղեկատվություն, իսկ առայժմ փաստենք, որ հիստերիայի պատճառներից մեկն էլ այն էր, որ երկու օր առաջ հերթական անգամ Ադրբեջանի համար այնքան բաղձալի ձևակերպումը առ այն, որ «Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մասն է», տեղ չգտավ հերթական զեկույցի նախագծում։
Պետք է նշել, իմ՝ որպես ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնավարման մեկ տարվա ընթացքում սա վեցերորդ անգամն է, երբ բանաձևերում տեղ չեն գտնում կամ դուրս են բերվում ադրբեջանական լոբինգի հետևանքով այս կամ այն զեկույցում տեղ գտած անցանկալի ձևակերպումները։
Նույն աշխատանքը կշարունակվի այսուհետ ևս: Ալիևը կարիք ունի հասկանալու, որ ո՛չ Նիկոլ Փաշինյանին գովերգելը, իսկ հետո փնովելը իրեն չեն հանձնի Արցախը, ո՛չ էլ Հայաստանի ներքաղաքական հակասությունների վրա հույս դնելով, նա կարող է երբևէ հասնել մեր պաշտպանության թուլացմանը։ Երբ հարցը վերաբերում է մեր գոյությանն ու ինքնությանը չկա ոչ մի հակասություն երկրի ներսում և փոխզիջում Ադրբեջանի համար։
Հիշե՛ք չեք հաջողելու: Ձեր խնդիրներով զբաղվեք։ Դրանցից շատ ունեք»,-Facebook-յան իր էջում գրել է Արփինե Հովհաննիսյանը։

Арпине Ованнисян о провале Азербайджана: из проекта резолюции ПАСЕ изъята антиармянская формулировка 09/13/2018   16:40  |  Карабахский конфликт
Вице-спикер Национального собрания Армении, глава армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) Арпине Ованнисянсообщила, что из проекта новой резолюции ПАСЕ изъята формулировка Нагорный Карабах - часть Азербайджана”.
"Я бы не коснулась данной теме, если бы не вчерашнее военно-патриотическое выступление и истерика президента Азербайджана. Одна из причин истерики в том, что два дня назад столь желанная для Азербайджана формулировка "Нагорный Карабах — часть Азербайджана", не нашла места в резолюции ПАСЕ”, — написала Арпине Ованнисян на своей странице в Facebook.
Ованнисян также отметила, что Алиеву не стоит надеяться на то, что внутренние противоречия в Армении и Арцахе ему удастся каким-то образом  использовать в своих целях.
"Пусть Алиев и не надеется на то, что сможет когда-либо добиться ослабления наших позиций. Когда вопрос касается нашего существования  и суверенитета, то внутри страны нет никаких противоречий и компромисса для Азербайджана", -  написал Арпине Ованнисян.