Հայաստանը դիմել է Կասպշիկի գրասենյակին՝ սահմանի նախիջևանյան հատվածում դիտարկում կազմակերպելու առաջարկով 07/31/2018   11:45  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանը կարևորում է հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջևանյան հատվածում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի գրասենյակի կողմից հրադադարի ռեժիմի դիտարկման անցկացումը: Այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության շենքում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը: Նրա գնահատմամբ՝ դա կարող է լինել զսպող գործոն Ադրբեջանի հնարավոր արկածախնդրության դեմ:
«Վերջին շրջանում սահմանի այդ հատվածում Ադրբեջանի կողմից իրականացված սադրիչ քայլերի լույսի ներքո հայկական կողմը պարբերաբար դիմել է Կասպշիկի գրասենյակին նման դիտարկում կազմակերպելու առաջարկությամբ, սակայն մինչ օրս Ադրբեջանը համաձայնություն չի տվել դիտարկման կազմակերպմանը: Հայկական կողմը շարունակում է բանակցությունները գրասենյակի հետ այդ ուղղությամբ»,- հայտարարեց Բալայանը:
Նա նշեց նաև, որ Հայաստանը շարունակում է հետամուտ լինել Սլովակիայից Ադրբեջան սպառազինությունների ապօրինի փոխանցման խնդրին:
«Հայկական կողմն այդ հարցը երկկողմ խողովակներից բացի բարձրացրել է նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում՝ նկատի ունենալով, որ Սլովակիան նախագահելու է ԵԱՀԿ-ում»,- ասաց ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը:

Армения обратилась в офис представителя ОБСЕ для организации мониторинга на нахиджеванском участке границы 07/31/2018   12:11  |  Лента новостей
Армения придает важность проведению офисом личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика мониторинга режима прекращения огня на нахиджеванском участке армяно-азербайджанской границы. Об этом на брифинге во вторник заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян.
По его оценке, это может стать сдерживающим фактором против возможной авантюры Азербайджана.
"В последний период на данном участке границы армянская сторона ввиду предпринятых Азербайджаном провокационных шагов периодически обращалась в офис Каспршика с предложением о проведении подобного мониторинга, однако до сих пор Азербайджан не дал согласия на его организацию. Армянская сторона продолжает переговоры с офисом в данном направлении", - заявил Балаян.
Он также отметил, что Армения поднимала по двум каналам вопрос о незаконных поставках вооружения из Словакии в Азербайджан, в  том числе в рамках ОБСЕ, учитывая тот факт, что Словакия будет председательствовать в Организации.