Երկրում հասունացել է համաներում հայտարարելու պահը. Նաիրա Զոհրաբյանը դիմել է վարչապետին 07/27/2018   12:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը երկրում համաներում հայտարարելու խնդրանքով դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Պատգամավորը վարչապետին ուղարկված նամակում գրել է.
«Հաշվի առնելով ներկայումս Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկների գերծանրաբեռնվածության խնդիրը, ինչպես նաև պատիժ կրող անձանց ու նրանց հարազատների՝ նոր իրողություններով պայմանավորված սպասումները, կարծում եմ` երկրում հասունացել է համաներում հայտարարելու պահը:
Հարկ եմ համարում նշել, որ Հայաստանում վերջին անգամ համաներում հայտարարվել է  2013 թվականին՝ Հայաստանի Հանրապետության  անկախության  22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այսօր համաներում հայտարարելու անհրաժեշտության մասին վկայում են երկրի իրավաբանների ու փաստաբանների մեծամասնությունը: Անշուշտ, պետության կողմից նման կարևոր քայլ կատարելուց առաջ պետք է համադրվեն այն բոլոր նրբություններն ու հարցադրումները, որոնց համակողմանի վերլուծությունը կարող է միայն հուշել արդարադատության շահերի ու մարդկանց իրավունքների ողջամիտ հավասարակշռմամբ համաներում հայտարարելու իրավաչափության մասին:
Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ այս մարդասիրական քայլը նախ՝ հնարավորություն կստեղծի փոքր-ինչ թեթևացնել քրեակատարողական հիմնարկների գերբնակեցման խնդիրը, մանավանդ, որ նախորդ իշխանությունների օրոք բազմաթիվ են հանրության համար նվազ վտանգավորություն ունեցող հանցագործությունների համար բավական խիստ պատժաչափերով դատապարտված անձանց թիվը, և ամենակարևորը՝ հանցագործություն կատարած անձանց կտա ուղղվելու, կյանքին նորովի նայելու և վերասոցիալականացմանը նպաստելու ևս մեկ հնարավորություն, քանզի ինչպես նշում է լուսավորության ժամանակաշրջանի իտալացի մեծ իրավաբան, գիտնական ու քաղաքական գործիչ Չեզարիա Բեկարիան` «արդյունավետ է ոչ թե պատժի խստությունը, այլ նրա անխուսափելիությունը»»։
10:24 09/03/2018  |  ՄամուլՀամաներում կլինի՞. «Հայկական ժամանակ»
09:34 25/10/2017  |  ՄամուլՀամաներում չի լինելու 2017-ի տարեվերջին ևս. «Հրապարակ»
09:32 03/12/2016  |  ՄամուլՀամաներում չի լինի. «Ժամանակ»
09:00 25/10/2016  |  ՄամուլՀամաներում, այնուամենայնիվ, հայտարարվելու է. «Հայկական Ժամանակ»
09:42 04/10/2016  |  ՄամուլՎերջնականապես հստակեցվել են, թե ՀՀ քրեական օրենսգրքի որ հոդվածների վրա Է համաներումը տարածվելու. «Ժողովուրդ»
15:03 30/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրային խորհուրդը քննարկել է համաներում հայտարարելու անհրաժեշտության հարցը
09:34 23/09/2016  |  ՄամուլՀամաներման նախագիծը մոտ ապագայում կներկայացվի ԱԺ-ին. «Ժողովուրդ»
12:25 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳալուստ Սահակյանը տեղեկություն չունի համաներման վերաբերյալ
09:22 20/09/2016  |  ՄամուլԱԺ արտահերթ նիստ՝ համաներում հայտարարելու մասին նախագծի քննարկման համար. «Ժամանակ»

Наира Зограбян обратилась к Николу Пашиняну с просьбой объявить в Армении амнистию 07/27/2018   13:15  |  Лента новостей
Председатель постоянной комиссии НС Армении по вопросам интеграции Наира Зограбян обратилась к премьер-министру РА Николу Пашиняну с просьбой объявить в стране амнистию.
“Учитывая проблему перенаселенности уголовно-исполнительных учреждений в Армении, а также ожидания отбывающих наказания лиц и их родственников в связи с новыми реалиями, полагаю, назрел момент для объявления амнистии”, - говорится в обращении депутата.
Парламентарий напомнила, что в последний раз амнистия была объявлена в 2013-ом году по случаю 22-ой годовщины независимости Республики Армения.
"Сегодня на необходимость объявления амнистии указывают большинство юристов и адвокатов страны", -заявила она.
Зограбян также отметила, что перед столь важным шагом государство, естественно, должно сопоставить все нюансы и лишь их всесторонний анализ может подсказать правомерность объявления амнистии в условиях разумного баланса интересов правосудия и прав людей.
“Тем не менее, я считаю, что этот гуманный шаг в первую очередь позволит немного разгрузить пенитенциарные учреждения, тем более, что при прежней власти многие получили суровые сроки наказания за  менее опасные для общества преступления. Самое важное, что этот шаг позволит лицам, совершившим преступление, исправиться, взглянуть на жизнь по-новому и поспособствует их ресоциализации”, - отметила Наира Зограбян.